Wymagania sprzętowe systemu Debian w trybie tekstowym

Witam,

szukałem na Google dość długo i nie znalazłem odpowiedzi na pytanie, jakie są wymagania sprzętowe (a w szczególności - ile zajmuje miejsca na dysku) system Debian 6:

a) tylko przy instalacji ze standardowymi narzędziami (chyba to się nazywało Standard System Utilities)

b) bez zaznaczonej żadnej opcji w instalatorze

i mam jeszcze pytanie - czy po instalacji tego systemu w wersji na procesor np. ARM jest możliwość uruchamiania programów pisanych pod Linux x86?

Pewne informacje znajdziesz tutaj: http://www.debian.org/releases/stable/i … 02.html.en

Ewentualnie przed instalacją na sprzęcie z małą ilością pamięci możesz spróbować zainstalować na maszynie wirtualnej i zobaczyć ile faktycznie zajmuje dane wydanie.

Po zainstalowaniu w trybie gołego systemu powinno się udać uruchomić w obrębie 32MB, ale ze swapem i to dużym :wink:

Co do pytania z ARM - zapewne byś musiał przekompilowywać te aplikacje, a i to by nie zawsze pomogło (patrz wstawki w ASM).

Chyba na tej stronie dowiesz się najwięcej:

http://www.debian.org/releases/stable/i386/ch03s04.html.en

Jeżeli chodzi o procesor: teoretycznie Debiana można skonfigurować tak by pracował z PII 266 (por. AntiX).

Pamiętaj, że domyślnie Debian korzysta z basha, który jest delikatnie mówiąc “kobyłą” wymagania pamięci/procesora można obniżyć poprzez rezygnację na rzecz np. zsh.

#-o Debian musi mieć minimum 96MB aby móc pracować w konsoli.

Znaczynają mnie denerwować ludzie który mówią głupoty, nie potwierdzając tej tezy.

Wiesz że 30 parę mb idzie na kopiowanie jądra do ramu? Initr też sobie zabierze troszkę.

Ja próbowałem odpalić system z rodziny Unix/Linux na 32MB RAMu. Żaden m.in Debian,

slackware, freebsd nie chciał się uruchomić (uruchamiał się ale zatrzymywał się na kopiowaniu

jądra). Tak więc nie wprowadzaj innych w błąd, i nie pisz głupot. SWAP tutaj nie ma nic do rzeczy.

Na 96MB RAM debian nie potrzebuje swapu.

Z sukcesem Debian mi działa na routerze z 32MB ram, od ponad roku: http://ciach.us/54

Mi również, http://www.qcnetwork.com/Linux4Rtl/

Działa to na 16MB RAM, i chyba 200MHZ procek.

Ale porównaj zadanie routera a domowego komputera.

Initrd, waży ok. 36-38MB, więc…

Ale z initrd wcale nie trzeba korzystać lub można korzystać z odchudzonego - jeżeli jest się pewnym, że nie zmieni się płyty głównej/innego urządzenia koniecznego do startu to najlepsze rozwiązanie. Nie pamiętam jak Squeeze, ale wcześniejsze wydania w trybie eksperta pytały się o wykorzystanie właśnie takiego okrojonego initrd.

@womperm

Dlatego napisałem “powinno” - przynajmniej mi się udało bez większego problemu skompilować system na maszynę która ma 32MiB RAM - mój domowy serwerek jednak zawierający 2GiB swap.

Swap generalnie znacznie spowalnia system, niezależnie od jego przeznaczenia. Jeśli urządzenie ma możliwość rozszerzenia pamięci to wg mnie warto to zrobić.

Z doświadczenia mogę powiedzieć:

Procesor ok. 200 mhz by wystarczył na zainstalowany system

16 MB ram spokojnie by wystarczyło.

Dysk twardy - tutaj niestety nie sprawdzałem, ale ok. 2 GB na pewno by wystarczyło jeszcze na dużo programów :wink:

Ja nie mogę co Wy macie z tym RAM-em ? Kość 256 MB kosztuje tyle co sztabka złota ? Świeży Debian 6.0 po instalacji zajmuje 43 MB, więc na 16 MB będzie wsuwał SWAP-u ile wlezie i tylko dysk na tym ucierpi.

Jak chcecie coś robić na tym systemie i mieć komfort psychiczny to powyżej 192 MB. Nawet na router zalecam 128 MB.

I też to z doświadczenia mówię.

Triniti888 chyba nie zrozumiałeś problemu, bartek_m0 chce zainstalować Debiana na routerze z ARM gdzie nie ma możliwości rozbudowy Ram-u.

@up

Sorki, zapomniałem zaznaczyć, ze post jest odpowiedzią do użytkownika webnull. Jeszcze raz przepraszam za zamieszanie.

W takim razie, miałem 32mb ram i postawiłem debiana, initd nie chciał się załadować (za mało ramu, swap 100mb).

@dragonn, teoretycznie nie ma, ale zawsze można wylutować hotairem, ale to się wiąże z problemami, np. chipset może nie obsłużyć.

Wątpię aby zjadacz chleba się w to bawił.

Na standardowym jądrze debian się nie uruchomi na 32 MB ramu, na 48 MB - pamięć graficzna się spokojnie odpala:

tOWZlMA

Na jądrze grml czy mepis powinien chodzić nawet z xserverem:

tOWZleg