Wymagania w szkole średniej- informatyka

Witam jestem w 3 klasie gimnazjum i mam zamiar po gimnazjum iść do szkoły średniej o kierunku informatyka.

I chciałbym się dowiedzieć jakie są podstawowe wymagania w takiej szkole? Czego się można tam nauczyć?

Ale chodzi ci o liceum o profilu mat-inf, czy o technikum informatyczne?

Sorki, technikum informatyczne :slight_smile:

Dodane 19.08.2010 (Cz) 11:01

Pomoże ktoś?

Ja chodzę do liceum, ale z tego co wiem to wymagania i jakość nauczania zależą od szkoły, a jeszcze bardziej od nauczyciela, który cię uczy.

Tu masz książki do technikum informatycznego (to co w nich jest powinien umieć technik informatyk):

Książki wydawnictwa Helion (w tym roku weszły): http://helion.pl/search.cgi?qa=&szukaj=Technik+informatyk&sortby=wd&wsprzed=1&wprzyg=1&sent=1

Książki Krzysztofa Wojtuszkiewicza (są tylko do przedmiotów UTK i PSIO, ale są obszerne i według wielu najlepsze do nauki tych przedmiotów): http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/6706/urzadzenia-techniki-komputerowej-t-12.html

http://ksiegarnia.pwn.pl/produkt/66559/programowanie-strukturalne-i-obiektowe-t-12.html

Książki wydawnictwa WSIP (opinie o tych książkach są bardzo słabe, więc według mnie nie opłaca się ich kupować - lepsze są książki wymienione wyżej): http://sklep.wsip.pl/produkty/technikum-po008/informatyka-pr00025/

Zobacz spisy treści książek i zobaczysz co technik informatyk powinien umieć (bo na wstępie nie trzeba umieć właściwie nic - wszystko jest od podstaw). Jeśli będziesz w dobrym technikum to będziecie robić ponad program, a jeśli w słabym to będziecie grali w gry.

Poza tym jeśli chcesz iść na studia informatyczne, to ważniejsza od informatyki jest matematyka, która zapełnia 1 rok studiów informatycznych. Jeśli w tym technikum będziesz miał matematykę na poziomie rozszerzonym (najlepiej jeszcze jak jest wstęp do analizy matematycznej, czyli pochodne i granice funkcji), to ucząc się regularnie na studiach nie powinieneś mieć problemów, a jeśli jest tam podstawowa to cóż będzie ci się trudniej i dostać na studia i utrzymać. Pamiętaj ucz się matematyki, jeśli nie zamierzasz kończyć edukacji na szkole średniej.

Poza tym również ważna jest fizyka i angielski. Ta pierwsza najlepiej jeśli jest w tym technikum przynajmniej na poziomie poszerzonym (poziom podstawowy z elementami rozszerzonego) - wtedy powinieneś sobie dać radę na fizyce na studiach (na 1 roku politechniki jest zawsze). Niestety wiele techników ma fizykę na poziomie podstawowym. Dodatkowo ucz się jeszcze Angielskiego, który jest zawsze na studiach informatycznych (wystarczy poziom podstawowy, ale czym więcej umiesz tym łatwiej).

Oczywiście jeśli będą w twojej szkole jakieś kółka z wyżej wymienionych przedmiotów to chudź na nie.

Ogólnie rzecz biorąc, to jeśli będziesz miał wysoki poziom wyżej wymienionych przedmiotów, to będziesz miał dobre przygotowanie do studiów informatycznych. Poza tym ucz się regularnie, z przedmiotów które wymieniłem wyżej, bo szkoła średnia to nie gimnazjum i jest o wiele więcej materiału

O to mi chodziło :slight_smile:

wielkie dzięki!

A czy są w internecie jakieś kursy informatyki online?

Nie ma kursów wszystkich zagadnień informatyki na żadnej stronie, ale są dotyczące danej tematyki.

Mimo to ja polecam dobre książki dotyczące danego tematu (wydawnictwo Helion ma ogromną bazę książek z wieloma zagadnieniami, ale są też inne wydawnictwa), które rozwiną szeroko to czego się uczysz (programowanie w danym języku, algorytmy, sieci komputerowe, czy tworzenie grafiki w danym programie). Kursy można stosować jako uzupełnienia danego tematu.

a co jest lepsze liceum mat-inf czy technikum informatyczne???

powiem tak. po liceum oprócz papierku o zdaniu szkoły nie masz nic a po technikum możesz choć nie musisz zrobić technika. fakt kosztuje cię to 1 rok z życia ale chyba warto.

kolega poszedł na początku do jednego z teoretycznie dobrych Liceum na mat-inf a okazało się ze więcej było tam biologi niż informatyki.

Jak chcecie to mogę wam podać nazwę tego liceum które jest w wawie

dowiedz się jaki mają układ godzin na cały tok nauczania i zdecyduj sam co ci bardziej pasuje.

ja bym polecał technikum

DZIĘKI ZA RADE :slight_smile:

chyba wybiorę technikum :stuck_out_tongue:

Pozdo

Zależy do jakiej szkoły chcesz iść.

Ja wybrałem liceum i mat-inf, bo u mnie w mieście technikum ma bardzo kiepski poziom.

Jeśli u ciebie w mieście jest dobre technikum informatyczne z rozszerzoną matematyką i fizyką przynajmniej poszerzoną (książki te nazywają się kurs podstawowy z elementami kursu rozszerzonego) to idź do takiego (oczywiście jeśli nie ma u ciebie w miejscowości renomy tej najsłabszej). W technikum informatycznym ilość godzin matematyki (w ciągu 4 lat) to 9-11 (jeśli jest podstawowa, ale takie omijaj), a rozszerzonej to 12-14, a fizyki to 3 (na podstawie) i 4-5 (poszerzona). Liczba godzin języka Angielskiego (podstawowy) to najczęściej 8-10 (lepiej jak jest 9 lub 10). Największa różnica między technikum, a liceum to przedmioty zawodowe (których nie ma w liceum, dlatego technikum trwa 4 lata) łącznie 50h w ciągu 4 lat (właśnie z powodu tak dużej liczby godzin zawodowych nie ma tyle godzin rozszerzonych w technikum). Są to przedmioty:

  • Systemy operacyjne i sieci komputerowe (12h);

  • Programowanie strukturalne i obiektowe (10h, niektóre szkoły mają 11h);

  • Oprogramowanie biurowe (7h);

  • Urządzenia techniki komputerowej (4h);

  • Multimedia i grafika komputerowa (3h);

  • Specjalizacja (12h - lista specjalizacji powinna być na stronie szkoły - ciebie chyba interesowała by najbardziej Aplikacje internetowe). W technikum przygotują cię lepiej z przedmiotów informatycznych (chociaż to zależy od poziomu, jeśli jest dobre liceum, a słabe technikum, to może być na odwrót) i z praktyk.Poza tym w technikum często ważniejsze jest przygotowanie do egzaminu zawodowego niż matury, jakbyś wybierał technikum, to tylko takie, które przygotowuje do tych obu egzaminów (bez dobrze napisanej matury nie dostaniesz się na dobre studia).

W dobrym liceum o profilu mat-inf-fiz (takie polecam) powinieneś mieć matematykę i fizykę na wyższym poziomie. Liczba godzin matematyki to 15-17 i w dobrym liceum powinieneś mieć rzeczy, których nie ma już w programie (pochodne, całki itp., te pierwsze mogą wystąpić też w technikum, te drugie to tylko w najlepszych w Polsce). Liczba godzin fizyki również jest wyższa (jeśli fizyka jest rozszerzona - takie licea wybieraj) - 6-9 i jest robiony materiał rozszerzony. Jeśli chodzi o informatykę to tej jest mało - są 2h technologii informacyjnej w 1 klasie (w którą często wplątywany jest materiał informatyki - tak u mnie było), a poza tym są 4-7h informatyki (jeśli jest w szkole autorski program to przerobione może być dużo rzeczy, jak normalny to jest nieporównywalnie mniej robione niż w technikum). Ogólnie z tego co wiem, to tak jest, że ludzie po liceach mają łatwiej z matematyki i fizyki (te 2 przedmioty są głównie na 1 roku, mało informatyki - materiał jest prawie identyczny jak na studiach matematycznych). Słyszałem, że jak cię nie wywalą na 1 roku to później trudno wylecieć, bo wymagana jest na wstępie tylko rozszerzona wiedza z matematyki i fizyki i pewna wiedza z Angielskiego, a Informatyka szybko leci, ale od podstaw. Dobrzy informatycy z LO są samoukami - uczą się sami infy w domu.

Wybór zależy od ciebie - jeśli jesteś na 100% pewien, że będziesz szedł na studia dzienne to idź do dobrego LO o profilu mat-inf-fiz, które przygotuje cię dobrze do matury. Jeśli chciałbyś mieć tytuł technika informatyka, dobre przygotowanie z przedmiotów technicznych, studiować zaocznie, ale 1 rok dłużej szkoły to wybierz technikum.

Ja sam jeśli miałbym u siebie w mieście technikum o dobrej renomie, z wysokim poziomem przedmiotów o których piszę to bym tam pewnie poszedł (innych w ogóle nie bierz pod uwagę), ale wybór należy do ciebie, bo może być dobre LO, które również bardzo dobrze przygotowuje na studia z informatyki (oprócz matematyki i fizyki). Są takie - dobrze przygotowują na studia informatyczne (często dzięki różnym kółkom) i chodzisz rok krócej.

Właśnie patrz też jakie są kółka w tych szkołach, bo one też często rozwijają dane przedmioty i chudź na takowe jeśli są (często są z informatyki, algorytmiki, matematyki, fizyki, elektrotechniki i elektroniki - i w technikach i w liceach).

Pamiętaj nie wybieraj tylko:

  • Liceum profilowanego;

  • LO o słabym poziomie;

  • Technikum o słabym poziomie z podstawową matematyki i fizyką

Z takich szkół ludzie najczęściej odpadają ze studiów. Nawet jak trafisz do dobrego LO czy Technikum, to ucz się trochę na własny rachunek informatyki (szczególnie w LO, ale w Technikum też się przydaje przynajmniej nauka na bieżąco) i na bieżąco się ucz matematyki, fizyki i Angielskiego, bo ponoć ze studiów często też odpadają osoby, które myślą, że były w takiej pro szkole i nie muszą się uczyć na studiach.

Właśnie z wymienionych wyżej powodów nie powiem ci która szkołą lepsza sam musisz się rozglądnąć w okolicy, oglądnąć siatki godzin, zobaczyć jaką renomę mają, poza tym kółka jak napisałem to dodatkowy plus. I jeśli teraz idziesz do 3 gimnazjum to staraj się jak najlepiej napisać egzamin i mieć jak najlepsze stopnie - dzięki temu będziesz mógł pójść do szkoły, którą sobie wybierzesz.

Wiadomo - liceum jest po to, aby przygotować do matury i studiów.

Jak już napisałem, jeśli technikum jest na niskim poziomie, to nie warto. Poza tym papier technika informatyka nic nie daje na studiach i przy rekrutacji (chyba, że technikum ma podpisaną specjalną umowę z uczelnią, ale takich techników jest naprawdę mało).

To serio jakieś dziwne to liceum, to chyba był jakiś mat-inf-bio, bo innego wytłumaczenia nie ma jak dla mnie.