Wymarzony retro PC z 2006 roku

Ja miałem wypasa:

mobo:
Gigabyte GA-K8NXP-SLI

gpu:
Gigabyte GV-3D1

FEAR śmigał jak ta lala :slight_smile:

Ja miałem Pentium III 450Mhz razem z Rivia TNT2… w 2006 właśnie. Z tego co pamiętam nic co wyszło po 2001/2002 nie chciało się odpalać.

Bo karta beznadziejna.

PIII to właśnie 2001-2002 r., a jak się dorzuci lepszą kartę np. GF4Ti, to w niektóre gry z 2005r. można zagrać.

1998-2002 to bardzo ciekawy okres jeśli chodzi o gry, powstały wtedy serie które na lata zapisały się w historii, np. Half-Life, Baldurs Gate, Icewind Dale, cykl Command & Conquer, Unreal Tournament i w sumie jeszcze długo można wymieniać :stuck_out_tongue_winking_eye:

Moi rodzice traktowali komputer jak telewizor - “skoro działa to po co wymieniać”. Zresztą podobnie jak moja kuzynka - dostała komputer z jakimś Athlonem XP i 512MB RAM na komunię i ten zestaw działał u niej dopóki w końcu coś nie padło, czyli tak gdzieś do 2016 roku xD Sam korzystałem z niego trochę jak tam przyjeżdżałem to dziwiłem się że sprzęt jeszcze działa. Potem kupili jakiś inny składak i pewnie też będą trzymać aż do jego “śmierci”.

Złożyłem sobie (prawie) finalny zestaw, zobaczymy jeszcze jak będzie z dostępnością tych części.
Jak zawsze pospisywałem sobie ceny ze starych sklepów internetowych (człowiek który wymyślił archive.org zasługuje na oscara). Powiem tak - dałbym się kiedyś pociąć za takiego kompa xD

CPU: Intel Core 2 Extreme X6800 4150zł
COOLER: Zalman FS-C77 Fatal1ty 219zł
MOBO: ASUS P5B-V DH Deluxe 845zł
RAM: OCZ 4x1GB DDR2 800Mhz 2692zł
GPU: Gigabyte 7900GTX 512MB 1769zł
SPU: Sound Blaster X-Fi Elite Pro 1164zł
PSU: Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 200zł
HDD: 500GB Seagate 7200 Sata II 1300zł
HDD2: 2x 150GB WD RAPTOR 2174 zł
DVD: LiteON SHW-16H5S LightScribe 178zł
CASE: Modecom Fine II biała 189zł
SCREEN: LG F900P Flatron 990zł
KB: Logitech OfficePro White 58zł
MOUSE: Logitech B58 59zł
SPK: Logitech Z-5500 1199zł

Całość - bagatela 17186zł. Zastanawiam się co jeszcze zmienić żeby “dobić” do 20k - może drugą kartę do SLI (razem z odpowiednią płytą) albo jakiś wypasiony zestaw klawiatura/myszka? Na pewno chcę monitor CRT i białą obudowę/peryferia - to po części kwestia nostalgii :smiley:
Procesor i kartę trzeba będzie raczej z eBay ściągać, bo w Polsce pojawiają się raz na ruski rok. Problemem będzie też Sound Blaster, bo wciąż trzyma cenę i jest rzadki. Ale zobaczymy jak to wyjdzie.

Karta SAS i 2-4 dyski 15 000 RPM w RAID.
Prawie jak SSD :wink:

GF4Ti 4200 miałem przez wiele lat jedna z najlepszych kart jakie miałem, chodzi o jej żywotność w obsłudze nowych gier z tamtych czasów. Z starymi podzespołami jest problem z kondensatorami po tylu latach trzeba newralgiczne kondensatory powymieniać coby sprzęt jeszcze posłużył z 10 lat.

Dokładnie tak, zwłaszcza ze sprzętem z epoki “choroby kondensatorowej”.
Wadliwy elektrolit chyba lali do środka i wszystko potrafiło być powybulane zaraz po upływie gwarancji :wink:

Na początku wieku była tak zwana afera kondensatorowa, każdy producent się z tym spotkał, chyba jeden dostawca za dużo chciał zaoszczędzić. Mam kilka fajnych płyt na S478 i jak będę miał czas to przelutuję kondensatory to sobie retro złom zrobię :). Dla mnie retro to C64 i inne ale już jestem stary człowiek. W linku to tylko czubek góry lodowej Dell optiplex 260/270/280 był na czele z wadą kondenstatorów https://pclab.pl/news42332.html

ps. do tej pory główna usterka współczesnego sprzętu to “wylane” kondensatory w TV i innych RTV. Reszty nie opłaca się naprawiać poza zasilaczem.

Od dawna już nie.

Problem występował powszechnie gdzieś między 2002-2010r. Dziś jest już znacznie rzadziej spotykany. Zdarzają się natomiast inne trudniejsze w naprawie usterki, jak np. awarie układów BGA.