Wymarzony retro PC z 2006 roku

Witam wszystkich :slight_smile: Ten temat jest dość nietypowy, bo nie dotyczy nowego zestawu ale czegoś starszego. Mianowicie chcę poskładać sobie komputer na Windowsie XP mniej-więcej z połowy 2006 roku.
Dlaczego ten konkretnie okres? Po pierwsze pierwsza połowa tamtej dekady to czasy kiedy byłem zajarany technologią i nowymi grami, jednak mój ówczesny komputer nadawał się już wtedy jedynie do muzeum a o nowym nie było nawet mowy, dlatego jest to dla mnie spełnienie marzenia z przeszłości. Po drugie 2006 to czas przejścia na “nową generację” - pojawiło się PS3, karty graficzne DX10 (słynna seria GeForce 8), procesory Core2Duo czy trochę później nowy Windows Vista. Mój bulid ma być zwieńczeniem epoki Windowsa XP i DX9, jako że w latach 2000-2006 wyszło najwięcej kultowych dla mnie gier, w które kiedyś nie mogłem zagrać (nawet by się nie uruchomiły xD).

Proszę Was o wskazanie czy mój ułożony zestaw będzie bez problemu ze sobą współpracował i co byście ewentualnie w nim zmienili. Oto i zestaw (podane ceny są archiwalne i pochodzą ze sklepów internetowych i gazet z połowy 2006)

CPU: AMD Athlon 64 X2 5000+ 2900zł
MOBO: Asus M2N32-SLI Deluxe 729zł
COOLER: Zalman FS-C77 Fatality 215zł
RAM: 4GB DDR2 667Mhz CL3 1848zł
GPU: nVidia GeForce 7900GTX 2132zł
SPU: Creative X-Fi Xtreme Music 429zł
HDD: Seagate 500GB SATAII 1305zł
DVD: LiteOn 52x 158zł
Obudowa: STEP biała 199zł
Zasilacz: SilentiumPC Vero L2 200zł
Monitor:CRT 19’ 800zł
Klawiatura/myszka: Logitech 180zł
Głośniki: Logitech 5.1 1235zł

Nie podałem konkretnych modeli monitora oraz peryferiów, bo trudno mi znaleźć aktualnie te które były wtedy topowe. Monitor CRT wybrałem dlatego, że wtedy LCD jeszcze nie były tak dobre i odbiegały jakością od CRT. Zasliacz jest jedyną nową częścią (wolę nie ryzykować). Zastanawiam się jeszcze czy nie kupić drugiej 7900GTX do SLI, żeby było już naprawdę full-wypas, ale te karty rzadko trafiają się na Allegro. Także proszę o wskazanie co sądzicie o zestawie i czy ktoś może też o takim kiedyś marzył :smiley:

1 polubienie

Za swojego Komuputronik Geo coś tam dałem ponad 6,5 tys. zł
Intel E6600
2GB ramu
nVidia GT730
320 GB HDD
Win Xp prof.
LCD 19 Philips

1 polubienie

Trudny problem stawiasz. :wink:
Ja bym trochę nagiął te wymagania. :wink:

Bo masowo umierają, wiec tu bym odpuścił. :wink:
Kup jakaś rx 550, czy 750. Powinny mieć sterowniki do XP i będą ciuchutkie i pewne.

Zaszalej 2x4GB, jak płyta obsłuży, używane są za grosze, komfort, a XP był 64 bitowy chyba nawet. :wink:

Athlon x4 też z 60 zł, a nie dostanie zawału z przeglądarką współczesną. :wink:

PS. Gdzie Ty kupisz Windowsa XP 64 bity. :wink:

Ale to w ogóle nie ma być komputer do codziennych zastosowań i internetu, tylko do starszych gier i programów. Nie zamierzam go nawet podłączać do sieci. Chciałbym, żeby podzespoły były max z 2006 roku, nie nowsze. Zmartwiłeś mnie wiadomością że te karty padają. Może w takim razie wziąć coś od czerwonych (X1900XT)? Windowsa XP 64bit raczej nie będę używał z tego powodu że ponoć są z nim problemy, pozostanę przy sprawdzonym 32bit (choć trochę szkoda, bo procesor mam 64bitowy w końcu).

Moje retro zestawiki i ich cena gdy były topowymi zestawami w swoim czasie

I. 3200 zł

386DX 40 MHz
4 MB RAM
WD 210 MB HDD
SVGA Trident 512KB VRAM

II. 4200 zł

Pentium 120 MHz
8 MB RAM
WD 2,5 GB HDD
S3 ViRGE 2 MB VRAM

III. 5000 zł

Pentium MMX 200 MHz
16 MB RAM
WD 4 GB HDD
GeForce 32 MB VRAM

VI. 3200 zł

Celeron 2400 MHz
256 MB RAM
WD 2,5 GB RAM
GeForce 16 MB VRAM.

1 polubienie

Tylko XP 64 bitowy nie był rozpowszechniony i ze sterownikami sprawiał problemy.Co do padania to już sprzęt z drugiej ręki,więc możesz się natknąć na uszkodzone części.Uszkodzony ram,padnięta grafika,itd.Rozmiar ram w tamtych czasach to 256-512 MB to był szczyt.

Możesz zainstalować VISTĘ 64-bit. To dobry system tylko niedoceniany.

Na Viście już stare gry nie działały.Tam było zmienione API.64 bit dopiero wtedy wchodziło na rynek.

U Nvidii widzę sterowniki pod XP64, chociaż fakt, nie był to popularny system. Nie wyszedł chyba nawet z polską lokalizacją.

Tylko mało kto miał XP 64bit.Przy kupnie trzeba chyba było o to pytać.Sam miałem 32bit i pamięci 1 GB ram.Grafikę Nvidia Vanta 16 MB.To 32 bit raczej było standardem.

Wiesz, Radeony tez padają, to już 15 i cudów nie oszekuj.Procek i Ram to jeszcze pewnie będzie działał, ale za dyski, karty, płyty i zasilacze nie ręczę. :wink:

Dlatego zasilacz biorę nowy :slight_smile: Co do kart - u mnie w komputerze działa 9600GT (zapasowa) z którą nie mam raczej problemów, poza tym jest dość chłodna dlatego mam nadzieję że uda mi się trafić coś dobrego. Poza tym jak już kupię taką kartę to od razu wymieniam pastę termoprzewodzącą bo stara pewnie będzie całkowicie skamieniała :stuck_out_tongue:

Na Allegro chyba jeszcze w 2017/2018 widziałem z 3 niewyprzedane pudełka z XP po 450 złotych, więc chyba legalnie jak na stary system, tylko czy jeszcze w magazynie leżą

Core 2 Duo (Conroe).

Taka która pasuje pod core 2 duo.
W sumie proponowałbym poszukać jakiegoś leżaka magazynowego w oryginalnym pudełku.

Box, ewentualnie inny pod S775.

4GB, XP więcej nie obsłuży.

I tu jest największy problem, te karty to już praktycznie DX9, nie wyróżniają się niczym, i nie mają żadnej przewagi nad współczesną pasywnie chłodzoną budżetową kartą. z historycznego punktu widzenia też nie jest to nic ciekawego, kontynuacja serii 6 i tyle.

1 polubienie

Radeon X1300 :grin:

1 polubienie

Nie pamiętam dokładnie jaką kartę mam w swoim pierwszym komputerze, ale chyba jakąś starą Geforce 1050, Athlon 64 3500+, 1 GB Ramu. Grałem w różne gry, ale dziecinne, bo w tych latach byłem przedszkolakiem, a w podstawówce miałem już Toshibę Satelite C850 z Siódemką dwa lata po premierze i komputer po zepsuciu stał parę lat bez użytku do końca wsparcia XP.

1 polubienie

W sumie C2D wyszło jakoś w czerwcu-lipcu 2006 jak pamiętam, wiec to nie jest zły pomysł. Ceny są podobne co na podstawkę AM2. Natomiast kartę specjalnie wybrałem DX9, bo (jak pisałem) to ma być finalny zestaw pod XP i DX9, DX10 na XP nie ma, a gry w które będę grał raczej będą tylko pod DX9 (starsze pod DX7/8).

W litografii 65nm. Bo 45nm to już rok 2008.

Czyli…

nieśmiertelny Q6600 :rofl:

Sprzedam q6600… Gdzieś mam, niech tylko znajdę… :joy:

Kiedyś miałem Athlon X2 3800+, 2GB RAM (3GB ale jedna kość padła) i GF9600GT. W sumie zestaw ten miałem od nowości czyli chyba od 2007r, ale jak oberwał podczas burzy to zaczęły się problemy.

Ostatecznie się go pozbyłem w tym roku, jak sloty PCI przestały działać, a komputer odpalał się za 3-4 razem :stuck_out_tongue_winking_eye:

W sumie zawsze marzyłem o topowej maszynce z PIII i 3dfx Voodoo, tylko miejsca i czasu na takie zabawy brak, no i ceny 3dfx są zaporowe.