Wymiana bateryjki na płycie


(Kunsztro) #1

Kiedy należy wymienić bateryjkę na płycie aby ustawienia BIOSU się nie zmieniały. ? :roll:


(michalj82) #2

Jak ustawienia BIOS'u same się przestawiają to znaczy że trzeba właśnie wymienić baterię. Chyba że po zmianie ustawień w BIOs'ie każesz nie zapisywać ustawień to wtedy nie jest wina baterii. :mrgreen:


(system) #3

Kiedy po włączeniu komputera ujrzysz godzinę w tray'u inną niż faktyczna.


(Kunsztro) #4

Moja bateryjka ma 12 lat jeszcze się nie wybrzuszyła i na razie chodzi ok, ale boję się że wyleje się z niej coś na płytę (przecież to nie akumulatorek)

Chyba ją wymienię :slight_smile:

-- Dodane 06.10.2012 (So) 13:57 --

"--Zapamiętane dane o konfiguracji przechowywane są w pamięci dostatecznie długo przy pomocy baterii lub małego akumulatorka, doładowywanego zwykle z zasilacza sieciowego komputera. Nowoczesne baterie litowe mają trwałość określaną przez producentów na 10 lat. Często spotykanym rozwiązaniem jest zintegrowanie układu scalonego z zasilaczem. Nierzadko w instrukcjach bardzo starych komputerów było zalecenie restartu nie rzadziej niż co dwa tygodnie.-" :slight_smile:


(system) #5

No, to taką starą bateryjkę faktycznie wymień! Pewnie ma już grubo ponizej 3 woltów. Po wymianie powinieneś jednak zatrzymać start komputera na BIOSie i wybrać i potwierdzić standardowe ustawienia, czyli pozycję "Load Optymized Defaults" lub podobną.

Przy kolejnym restarcie znowu wejdź w BIOS i ustawi czas i datę oraz kolejność bootowania tak, aby HDD był "first".

Płytę główną też masz 12-letnią? Jeśli tak, podaj jej markę! Warto wiedzieć.


(Kunsztro) #6

Według mnie mierzenie napięcia bateryjki nie ma sensu trzeba by ją jakoś obciążyć. Najlepiej dla bezpieczeństwa wymieniać co pięć lat łącznie z gruntownym odkurzaniem. Sprawdźcie ile kurzu gromadzi się w zasilaczach z 12cm wentylatorem - to małe odkurzacze ! :slight_smile:


(Rovou5hou) #7

Bez obaw. Te pastylki to raczej "suche" ogniwa litowe, nie mają w środku kwasów lub zasad. Są megatrwałe, o ile nie skoroduje na wylot metalowa obudowa nie powinno być problemu. Jeśli bateryjka wykazuje (wg miernika uniwersalnego) poniżej 2.7 V lub są problemy z trzymaniem ustawień BIOS to możesz przyjąć, że wymiana jest uzasadniona.