Wymiana C2D E4400 na C2Q czy warto do gier

Witam,

Mam u brata komputer który służy w 90% do grania.

Aktualnie to jest tam zamontowane

Asus P5KC

C2D E4400

Radeon 5750

2x2GB DDR3 1333

Zastanawiam się nad wymianą procesora bo się praktycznie nie chcę dać podkręcić a po za tym wydaje mi się wąskim gardłem w tym zestawie. Czy jest sens bawić się w 4 jajowca przy tej konfiguracji?

Myślałem aby zapolować na coś takiego : http://allegro.pl/intel-core-2-quad-q8300-2-5-ghz-box-gwarancja-i1482463005.html

Da się podkręcić, da. Mój E4300 na Asusie P5B leci z 1,8 na 2,4 na obniżonym napięciu. 2,83GHz udało mi się nawet z niego wycisnąć. Zmiana na 4 rdzenie na pewno poprawi wydajność w wymagających gierkach, bo fakt ten proc dławi się w np. takim NFSie Hot Pursit i to przy grafice 8600GT. Więc wymiana CPU będzie na pewno dobrym rozwiązaniem, ale ja bym szukał coś z Q6600 http://allegro.pl/intel-core-2-quad-q66 … 64881.html ma 8MB cache, powyżej 3,0GHz przy dobrej wentylacji jest osiągalne (2,6-3,0 na BOXie), tylko przypilnuj żeby był z rev. G0 - dużo chłodniejsze i lepiej podkręcające się wersje.

Jeżeli chodzi o wentylacje to nie będzie z nią problemu bo z myślą o podkręcaniu tego E4400 kupiłem Zalmana Flexa :smiley:

Dało mu się podnieść FSB o 19. Przy 20 już nie wstawał. :confused: A podnosiłem napięcie i robiłem wszystko tak jak jest napisane tutaj http://www.purepc.pl/podkrecanie/poradnik_podkrecanie_procesorow?page=0,5 Naprawdę po paru godzinach mi łapy opadły.

Pomyśle nad zapolowaniem na tego procka co mówisz.

Wyłączamy funkcje oszczędzania energii i ochrone przed wirusami oraz jakieś DEP i inne, wszystkie napięcia manualnie, pamięci pilnujemy żeby za bardzo się nie zwiększyła ich szybkość, mnożnik blokujemy na 10 i jeszcze jest takie jedno ustawienie na Asusach, które powoduje niestabilność przy O/C ale teraz kompa nie moge zrestartować to ci nie powiem jak sie zwie ale można tam wybrac fast-faster-auto-Disable jest w tej zakładce co sie ustawia timingi pamięci, SpreadSpectrum na Disabled. PCIE na 100 i PCI na 33,33MHz blokujemy. Przy takim małym podkręcaniu zmiana napięć nie jest konieczna, jak u mnie oryginalnie jest 1,32 a kręci mi się na 2,4 przy 1,23v. Dla pewności pamiątki ustaw na jakimś małym mnożniku żeby sprawdzić co cie ogranicza, bo żeby C2D tak słabo się kręcił to rzadko się spotyka.

Możesz się pobawić jeszcze w próby podkręcania, na Asusie idzie to wyjątkowo dobrze, bo w razie czego to sama płyta proponuje przywrócenie ustawień, a ew. jest kombinacja, która przywraca domyślne ustawienia (pomaga też wył. zasilania przy włączaniu komputera).

A co do Q66 to przyjemny proc 65nm, tyle że ta sztuka nie ma chłodzenia, ale jak masz przy swoim Flexa to nie będzie problemu. Jeszcze jakbyś miał czas i chęci to jakiś lapping czyli polerkę możesz mu zrobić, bo te C2D i C2Q nie mają idealnie gładziutkich IHS, co utrudnia oddawanie ciepła i nawet Coollaboratory Liquid Pro nie pomoże wiele.