Wymiana chłodzenia CPU - wzrost temperatur

Sytuacja wyglada w ten sposób. Mój wysłużony Freezer 64 zaczął strasznie hałasować w momencie włączania komputera, aż do momentu załadowania się systemu, więc postanowiłem zmienić chłodzenie.

dsc03972small.jpg

Po opiniach w necie zdecydowałem się na chwalnego Spartana HE923 i tu spotkała mnie niemiła niespodzianka. Po pierwsze przy ustawieniu mojej podstawki na mobo nie mogłem go zamontować, tak aby wiał do tyłu obudowy, a przy próbie z kolei tak aby wiał do góry prawie zawadzałby o grafikę, więc założyłem go tak aby wiał do dołu, u mnie nie ma to w sumie zbytniego znaczenia bo boczną obudowę i tak i tak mam zdjętą.

dsc03978small.jpg

Na początku miałem spore problemy żeby chłodzenie w ogóle “zapiąć” i musiałem włożyć sporo siły żeby się udało, ale i tak mam wrażenie, że radiator i tak po zapięciu nie przylega dobrze do CPU (tak można nim poruszać od lewej do prawej, tak jakby “pływał” po paście), czego nie miałem w przypadku Freezera. Wzrosły też, i to znacznie temperatury, w tej chwili kształtują się na poziomie 35-36 stopni w idle) a gdy żeby sprawdzić odpaliłem i zagrałem dwa mecze 2 NHL09, bo to jedyna gra jaką mam na dysku to temperatura w MBM5 wzrosła do 54 stopni i 51 w CoreTemp, a to bardzo dużo, biorąc pod uwagę jaką aurę mamy za oknem. Przy takich temperaturach, latem procek może spokojnie przekroczyć 60 stopni. Praktycznie przy każdej czynności jaką wykonuje komputer, temperatura w Evereście skacze o jakieś 10 stopni.

Druga sprawa to jego obroty - chodzi non stop na max czyli 2500 obrotów/min przez co strasznie wyję, w prawdzie mogę je zmniejszyć speed fanem, ale nie jest to rozwiązanie automatyczne. Chciałbym się więc dowiedzieć czy mogę to jakoś ustawić z BIOSie (nie jestem pewien bo wiatrak ma wyjście 4 pin a ja na płycie tylko 3 pin). Zamieszczam więc screeny z BIOSa z zakładki H/W Monitor:

dsc03975small.jpg

dsc03976small.jpg

dsc03977small.jpg

Aha, z BIOSem jest w ogóle dziwna sytuacja, bo jak w niego wejdę to napięcie procesora jest na poziomie 1.34-1.36V. Zaś po wyłączeniu komputera i ponownym włączeniu, wszystkie programy Windowsie pokazują napięcia na poziomie 1.38-1.39V

62962498.th.png

z góry dziękuję za pomoc,

pozdrawiam

Nie sugeruj się napięciami programowymi bo zawsze przekłamują. Co do temperatury to chyba normalna biorąc pod uwagę fakt że mój athlon dużo większych nie osiąga prócz idle bo ma 27 stopni na boxowym chłodzeniu

Sprawdź jeszcze raz mocowanie, powinien raczej stabilnie przylegać do CPU i nie kręcić się na boki.

No właśnie mam wrażenie, że z tym mocowaniem jest coś nie tak.

po pierwsze to chłodzenie nie może ci latać sprawdź jeszcze raz mocowanie po drugie to temperatury masz dobre nie ma tutaj obaw a jakby się już coś działo to komp się wyłącza przy przegrzaniu a co do buczenia to możesz zmniejszyć w biozie poziom obrotów teraz pewnie masz na auto jednak jeśli to zrobisz to wtedy zwróć uwagę na temp

Obciążony procek:

http://img253.imageshack.us/img253/7744/stres.png