Wymiana dysków na większe w RAID 1

Mam serwer DELL’a z raidem sprzętowym w tym momencie mam dyski 240gb ssd RAID 1 chcę zmienić dyski na większe i teraz moje pytanie jak to zrobić zeby się po prostu skopiowiało myślałem na zasadzie

wypinam najpierw dysk 2 i wkładam nowy - dane się skopiuja z dysku 1 , potem wypinam dysk 1 i wpinam nowy - dane sie skopiuja 2. Czy tak to zadziała? można to robić w locie? czy dodatkowo trzeba te nowe dyski jakoś zainicjować czy automatycznie się to zrobi???

drugie pytanko czy macie jakiś program do sprawdzenia stanu dysków w raid bo standardowe programy gdy jest zrobiony raid nie dzialaja.

  1. Możesz tak zrobić, ale RAID nadal będziesz miał o wielkości 240GB;
  2. iDrac powinien informować Cię o stanie dysków. Wszystko zależy jaki to kontroler, każdy ma swóje oprogramowanie zarządzania dyskami. iDrac również pozwala zarządzać RAID.

Jeśli na tym RAID masz ważne dane, zrób kopię zapasową, nie ma co ryzykować. Pomijając już, że kopia powinna być robiona przynajmniej raz dziennie. Robisz RAID na nowo i odtwarzasz dane z kopii.

Dawno nie robiłem takiem operacji “powiększania” ale najpierw wyjmujesz jeden raid się “naprawi” potem drugi podmieniasz i czekasz aż się to samo zrobi bo pojemność będzie taka sama jak poprzednie dyski. Potem można już rozszerzyć do nowej pojemności ale poczytaj wpierw bo każdy kontroler powinien to zrobić. W NAS netgear takie coś zrobiłem i zadziałało.

Tylko w NAS Netgeara masz programowy RAID, więc sytuacja jest trochę inna, niż przy kontrolerach sprzętowych. To czy można rozszerzyć wolumen może zależeć od kontrolera i raczej nie zrobi tego automatycznie, bo to powinien zrobić świadomie administrator.

W każdym razie nie zmienia to faktu, że operacje na dyskach zawsze niosą ryzyko i lepiej zrobić najpierw kopię zapasową, żeby potem nie było płaczu.

Z pewnością tak jak koledzy piszą, należy najpierw zrobić najpierw backup całości, a potem bawić się z RAIDem. Nie wiem jak w Dellu, ale w HP jest oprogramowanie do monitorowania kontrolera/baterii i dysków, a także operacji na nich. Miałbym pytanie troszkę związane z RAID. Może ktoś się orientuje, czy jest jakiś budżetowy kontroler RAID (do 2k PLN) RAID 1 dla dysków NVme, do starszego swerwera HP DL 380G7 ?

W dellu tak samo. Pytanie co to za serwer i który kontroler (w najgorszym wypadku może być programowy). Oczywiście po wymianie dysków trzeba pamiętać o rozszerzeniu wirtualnego dysku.

Oprogramowanie działa w przestrzeni użytkownika i może monitorować oraz informować administratora o stanie baterii, ale to robi również iLO w HP czy iDrac w Dellu. W Dellu z poziomu iDrac można zarządzać RAIDem i dyskami. W HP nie pamiętam, musiałbym sprawdzić, na którymś z serwerów.

W HPe też, ale to zależy od licencji - a tu zgadujemy, stąd o iDrac nie pisałem.

Raczej tak. Generalnie na serwerach mam licencje advanced. Inaczej posiadanie iLO/iDrac/IPMI nie ma sensu, a wiele razy uratowało tyłek, szczególnie u klientów, którzy mają serwery 400km od mojej miejscowości zamieszkania/pracy.