Wymiana dysku - Acer Aspire V5

Witam
Posiadam laptopa Acer Aspire V5-591G-50NC. Fabrycznie posiada on dysk HDD o pojemności 1 TB. Ma on już kilka lat, znacznie spowolnił, więc postanowiłem wymienić dysk na typ SSD. Ze względu na obecność złącza M2 w płycie głownej zdecydowałem się zakupić dysk z takim złączem (ADATA XPG SX8200 Pro – M2 2280 PCIe Gen3x4 SSD). Po montażu dysku (przy odłączonej baterii) zainstalowałem system Windows 10. Następnie zacząłem instalować sterowniki w następującej kolejności: Chipset, Karta graficzna Intel, Karta graficzna NVidia. W trakcie instalacji sterowników na dosłownie krótką chwilę pojawił się niebieski ekran z komunikatem: Twój komputer napotkał problem i należy go uruchomić ponownie. Po próbach naprawy systemu przez narzędzie rozwiązywania problemów jedynym rozwiązaniem był format dysku. Po odstawieniu laptopa do serwisu również był ten sam problem. Udało się zainstalować sterowniki, natomiast błąd również wyskoczył i sytuacja się powtórzyła. Dysk oddałem na reklamację, jednak została ona odrzucona – stwierdzono, że dysk jest sprawny. Czy ktoś mógłby podpowiedzieć jaka jest przyczyna takiej sytuacji? Bardzo proszę o pomoc.

Ja bym w takim razie próbował używać laptopa bez instalacji sterowników i zobaczyć czy się wywróci.

Próbowałem - komputer przez kilka godzin funkcjonował (przeglądając internet). Co dalej mogę zrobić z tym fantem?

Sterowniki ze strony producenta laptopa?

To nie średniowiecze, system sam instaluje sterowniki.

Jak czegoś nie zainstaluje to można się wtedy pobawić i spróbować doinstalować ręcznie.

to nie wina dysku. Problem może być tego typu że np. zaistalowałes sobie nowy Win 10 np. 21H2 a na stronie producenta były np sterowniki pod Win 10 np 1809. Rozpukuj je i w tekturych w info pisze jaki system obsługują. W takiej sytuacji należy ściągnąc nowe sterowniki lub zaintalować wersję Win pod intniejące i zablokować aktualizacji np WindowsUpdate Bloker. Jak ci ciała bez istalacji sterowników (na sterownikach z płyty Windows) do nie może być wina dysku. Tydzień temu kupiłem taki sam dysk i działa super. A do montażu tysku nie trzeba odłączać baterii tylko trzeba się „odepotenjalnić” najlepiej prze kran z wodą :roll_eyes:

Ja, w ramach testu, bym zainstalował W10 na ssd sata. :wink:
Przecież jedynym co różni stan działał i nie działał jest złącze, możliwe, że nawet gniazdo w płycie było lub uszkodziłeś przy montażu. :wink:

Instalowałem z różnych „źródeł”. Raz ze strony producenta, raz przez Windows Update i raz sam wyszukiwałem najnowszych sterowników pod moje komponenty. Efekt był ten sam

Zwróciłem jednak uwagę, że jeśli zainstalowałem sterownik do grafiki Intel - obraz był już płynny, bez zacięć i klatkowania, natomiast błąd Jednego razu wyskoczył dopiero po zainstalowaniu sterownika do nvidii. Czy to może ma jakieś powiązanie czy tylko przypadek? Na starym dysku poza spowolnieniem pracy wszystko działa jak należy.

Błędy przy instalacji/po użyciu zewntrznej karty graficznej, to wskazywałoby na uszkodzenie czipu/karty. Tylko wtedy na starym dysku, po odpaleniu dowolnej gry, miałbyś artefakty lub reset, a tego nie miałeś. Czyli jest ok.

Bardziej bym widział problem w

Jakiego sterownika? Automatycznie przez W10? Przez Ciebie ze strony NV, a może ze strony producenta laptopa? Jeżeli z „oficjalnej strony NV” to prawdopodobnie przyczyna.

Może być walnięta grafika tak jak w stacjonarnych, że bez sterownika działa, a po zainstalowaniu albo kod błędu albo się wywraca system.

To było w sytuacji gdy instalowałem ręcznie, czyli ze strony Nvidia.

Z tym ze na starym dysku wszystko działa prawidłowo, nie ma żadnych błędów, karta nvidia działa. Najnowszy sterownik na starym dysku zainstalowany i jest okej.

Więc pozwól W10 zainstalować odpowiedni sterownik NV i nic sam nie rób.
Jeżeli będzie stabilnie, to nie majstruj. !00% zgodność dają tylko sterowniki W10 lub ze strony producenta laptopa, nie te NV.

Okej, w wolnej chwili tak spróbuję zrobić. Na razie dzięki za podpowiedź, a potem dam znać co wyjdzie.

Spoko, możesz też, jak chcesz się bawić, jaka miałeś stabilna wersje sterowników NV i jaka teraz instalujesz, może być i tak, że jeden numerek działa, drugi nie. :wink:

Oba sterowniki ze strony producenta. One są czasami zgrane i jak jeden jest z automatu a drugi z innego miejsca, to potrafi się wywalić. Jak działa ok, to dopiero się próbuje wrzucić nowsze Nvidia.

Prawdopodobnie mi się udało. Jednak napotkałem na problemy. Mianowicie: po instalacji systemu, połączeniu się z internetem nie robiłem NIC. System sam pobrał sterownik do grafiki intela i w tym momencie wyskoczył błąd. Wtedy użyłem naprawy podczas uruchomienia, sterownik się usunął. Postanowiłem wiec wyłączyć w menadżerze urządzeń grafikę intela. Po instalacji aktualizacji, sterowników błąd nie wystąpił przez cały dzień (przeglądanie internetu, chwila gry dla sprawdzenia). Jednak mam pewne zastrzeżenie - obraz w trakcie animacji „faluje” - nie ma twardych zacięć i klatkowania tylko tak jakby animacja spowalniała. Sytuacja występuje w trakcie rozwijania paska start czy tez w grze. Co to może być? Sterowniki wszystkie aktualne, aktualizacji w Windows update również nie ma.

To by wskazywało na uszkodzenie zintegrowanej grafiki, działa stabilnie na „bazowym”, ale nie „dedykowanym” sterowniku.

Pobierz sterownik intela ze strony producenta, tak samo z grafiką nvidia, zainstaluj. Jak się wywala, to uwalona grafika Nvidia.