Wymiana dysku - czy to zadziała?

Szybkie pytanie do znawców. Posiadam w komputerze jeden dysk Seagate 500gb, ostatnimi czasy zaczął głośno chodzić, więc zmieniam go dzisiaj na inny dysk Seagate 500gb, nowy z innej serii niż ten poprzedni. Czy mogę po prostu metodą “przeciągnij/upuść” przegrać wszystkie dane ze starego dysku na nowy i system wstanie bez problemu? Oczywiście na starym dysku zainstalowany jest Windows 7.

Możesz ale tylko dane, zdjęcia, filmy itp.

Systemu całego w ten sposób nie przegrasz, a to co przegrasz nie pozwoli na jego uruchomienie

Do tego celu należy użyć programów do “klonowania” dysku, np. Clonezilla: http://www.dobreprogramy.pl/Clonezilla- … 21422.html

W sieci są polskie instrukcje obsługi tego programu, lub poczytaj:

https://www.google.pl/search?source=ig& … anie+dysku

Nie, musisz użyć do tego programu.

Jeśli chcesz skopiować cały dysk na drugi (o te samej pojemności) to sprawdź HDClone 4.3.4 Free Edition Portable (w archiwum jest też obraz iso do nagrania na płytę i możesz z niej uruchomić komputer).

Czy użycie takich programów nie ma skutków ubocznych? Chcę, aby wszystko chodziło płynnie i bez zarzutów.

przeżuc dane potrzebne i najlepiej zainstaluj nowy system na nowym dysku i bedzie git !!

Jakie skutki uboczne? Te programy robią kopię dysku lub partycji “kropka w kropkę” , bit po bicie przez co masz na drugim dysku idealną kopię.

Dodane sobota, 15 cze 2013, 17:55

Chłopaki, jak zwykle się na was nie zawiodłem. Wielkie dzięki za porady!

Nie ma rozwiązań idealnych - zawsze trzeba liczyć się z problemami. Nawet przy tzw. klonowaniu całego dysku mogą się pojawić problemy:

  • system po sklonowaniu po prostu nie wstanie - pojawią się komunikaty błędów albo wręcz nic się nie pojawi;

  • system wstanie bez problemów ale konieczna będzie ponowna aktywacja systemu przez internet/telefon;

Jak sobie wtedy poradzić? W pierwszym przypadku jeśli masz tyko jeden komputer to warto mieć jakąś płytkę z Linuksem LiveCD aby móc uruchomić alternatywny system z dostępem do internetu w celu uzyskania pomocy - warto sprawdzić czy taka płytka funkcjonuje prawidłowo - system z niej startuje i działa internet. W drugim przypadku trzeba po prostu ponownie przejść procedurę aktywacji.

:roll:

Ja do klonowania dysku używałem AOMEI Backupper.

Prosty i łatwy w obsłudze programik.

Bez problemu sklonowałem cały dysk 1TB na inny dysk o takiej samej pojemności. Na dysku były trzy partycje w tym systemowa. Program sam wszystko robi - wystarczy tylko wskazać dysk źródłowy i docelowy. Po skończeniu operacji klonowania wystarczy tylko w biosie przestawić bootowanie na ten nowy dysk.

Uruchamiany system bez żadnych zająknięć i problemów. Gdy już upewniłem się, że wszystko działa jak należy ten stary dysk sformatowałem i teraz będzie przeznaczony na mniej ważne dane. :slight_smile: