Wymiana dysku na SSD

Witam

 

Mam lapka Acer Aspier 7750G z prockiem i5 2430m, kartą radeon hd6850m i ramu 4gb ddr3(1333MHz) i dyskiem WDC 750Gb 5tys obrotów( w HD tune wychodzi średni transfer 47MB/s to gorzej niż 8letni dysk ze starego PC co ma średniego ponad 50MB/s i ponad 10razy mniej niż dyski SSD),więc chciałbym kupić do niego dysk SSD gdyż odnoszę wrażenie, że dysk to jest coś co strasznie mi w nim muli. Dyski SSD jednak trochę potaniały i są coraz większe niż co co było kiedyś, a do tego dysk zawsze mogę z lapka wyciągnąć i wstawić potem do nowego(jeśli bym zmieniał), czego nie można powiedzieć o np. pamięciach RAM.

Do tej pory przeglądałem oferty najtańszych dysków 250Gb za 360zł, ale nie orientuję się za bardzo czym one się różnią po za prędkością odczyt/zapis, jak jest z ich żywotnością i czy ta prędkość odczytu i zapisu jest rzeczywiście taka dużo?

Po za systemem było by na nim jeszcze jakieś gry w które lubię pograć np. bf3, wot, myślałem, nad mniejszym dyskiem 120GB, ale teraz wszystkie programy rosną i boję się, że zaraz okaże się, że to za mało, aż tak sobie żałować chyba nie chcę.

 

PS.

Dodam screen z HDtune 

http://images66.fotosik.pl/1071/588bc43edce7e1c7.jpg

Ile masz na to pieniędzy?? Po przesiadce z 750 na 120 może okazac się trochę ciasno. 250 to raczej minimu.

Przesiadłam się z 500GB na 128GB i jakoś mam jeszcze w ciul miejsca, zaznaczając, że jak patrze z innej perspektywy jak teraz ma zajęte mniej niż 128 to spokojnie mu wystarczy, Dla mnie w tej chwili 250GB to maksimum. (jeżeli laptop ma być używany do celów domowych).

Daj jeszcze screena z zakładki Health dla tego dysku.

Możesz swobodnie kupić SSD a HDD podpiąć adapterem na dyski SATA aby działał pod USB (jak pendrive).

Ale SSD to system i najbardziej zasobożerne programy, 750gb ciągle będzie w środku, no moja nieuwaga, że nie wspomniałem, to laptop 17calowy i mieszczą się dwa dyski po drobnej modyfikacji obudowy  :-P Pieniędzy mam na najtańsze 250gb za jakies 360zł na allegro chodzą, ale mogę dać i na cos lepszego, do 400zł, jeśli tylko ma to jakiś sens, za samą markę nie chcę płacić.

Np. to:

http://allegro.pl/nowy-dysk-ssd-crucial-250gb-ct250-bx100-szybko-i5481653067.html

prędkość zapisu akurat ma jakaś niską, ale 120tki mają jeszcze nawet o połowę niższą

 

Może i faktycznie jakieś lepsze 128Gb by i starczyło przy dobrym oszczędzaniu miejsca, ale 250Gb to bankowo by starczyło.

 

 

 

Było sprawdzane na tym forum i jest ok.

 

Dysk pod Sata, bo mSata mi płyta niestety nie obsłuży mimo tego samego gniazdka.

Ewentualnie mx200, taka wersja “na bogato”.

A jest jakieś porównanie dysków? np. różnica dysku z zapisem 370mb/s a 500 przy takim samym odczycie? Nie wiem czy dobrze myślę, ale najważniejszy dla wydajności jest chyba odczyt(nawet w grach), zapis to przy jakichś instalacjach/przenoszeniu plików.