Wymiana dysku systemowego na większy

Witam. Proszę o poradę. Mianowicie mam teraz dysk m2 120gb jako systemowy. Niestety jest on za mały i kupiłem m2 Kingstona A2000 500gb. Jak teraz najlepiej przekopiować dysk systemowy? Mam też w kompie dysk ssd sata na którym robię backupy dysku C. I jakieś gry tez tam są. Jak to ogarnąć?

„Clonezilla” (darmowy) robisz kopię całego dysku do pliku na drugi dysk jaki posiadasz, potem wymieniasz dyski m2 startujesz z „Clonezilla” i przywracasz kopię dysku na nowy m2. Po wystartowaniu systemu z nowego dysku i stwierdzeniu, że wszystko jest OK musisz powiększyć partycję dysku o resztę nie przydzielonego miejsca.

Co oznacza „startujesz z clonezilla” Ten program się sam uruchomi?

Ze strony Clonezilla:
https://clonezilla.org/downloads.php
pobierasz plik ISO i tworzysz z niego bootowalnego pendriva. Z niego uruchamiasz „Clonezilla”.

Wpisz na YouTube „klonowanie dysku systemowego”. Filmików, co i jak zrobić od czorta i trochę.

Oglądałem filmiki ale nie bardzo wiem co zrobić. Sklonować nie problem na HDD ale jak wyjmę ten m2 z kompa i włożę nowy to chyba komputer się nie odpali z powodu braku dysku systemowego? Aha do tego nowego dysku mam program Acronics.

Zainstaluj Acronisa, zrób „dysk startowy” Acronisa. Zrób obraz dysku systemowego, nagraj go na innej partycji. Wymień dyski i przywróć obraz dysku na nowy dysk, następnie w zarządzanie dyskami powiększ go.

Witam. Proszę o pomoc. klonowanie ze starego m2 na hdd poszło ok. Mam teraz dysk C na hdd ma on jakieś 900gb. Ale nie moge teraz z hdd przenieść na nowy m2 pisze cloning error ? Co mam teraz zrobić? Nie mogę przenieść z hdd na m2 bo pisze że nie znaleziono dysku…

Cały dzień prób i nic z tego pomoże ktoś coś…?

Sklonowałeś dysk 120 gb na dysk hdd i powiększyłeś go na 900 gb, żeby sklonować na kingstona 500gb i mówisz, że wyskakuje błąd?

Załóżmy, że źle zrozumiałem i nie powiększyłeś go o 900 gb tylko tyle ma dysk. Próbujesz klonować dysk czy partycje na ten nowy 500gb? Sprawdź ile zajmuje partycja.

To odpowiedz na ten tekst. Ja umywam ręce.

Jakoś ogarnąłem. Musiałem niestety od nowa win postawić. Ale o dziwo windows tez nie chciał się na nim zainstalować bo wyskakiwał błąd że jest w systemie plików GPT i musiałem przerobić na MBR i poszło.

Może boot w trybie Legacy.

Dopóki masz świeży „czysty” system przerób to na UEFI / GPT - na przyszłość pod kątem aktualizacji do Świętego Windowsa Jedenastego™.

Pytanie zasadnicze: czy sprawdzałeś, czy Ten Komputer, na przykład Komputer Marzeny™ :stuck_out_tongue_winking_eye: spełnia wymagania Św. W11?

Jeśłi nie wiesz jak to sprawdzić to podaj specyfikację komputera LUB model laptopa i zajrzyj:
How to check Windows 11 compatibility using Microsoft’s Health Check app | Laptop Mag .

Właśnie teraz sprawdziłem i nie spełnia wymagań … Dlaczego? Proc Ryzen 5 2600, 16gb ram, rx 570 ?

Może to przez to ze dysk jest MBR ? Jak to przerobić nie tracąc systemu?

podpowie ktoś jak włączyć UEFI na płycie gigabyte b450 ds3h ?

Czytać.

Panowie, a którym programem zrobię klon dysku systemowego tak, żeby go wrzucić na specjalnie utworzoną partycję na drugim dysku? Mam Plextora SSD 120GB na którym mam system i programy. Ostatnio kupiłem 1TB M.2, utworzyłem pierwszą partycję 130GB, żeby przerzucić tam system z Plextora, ale mam tam też drugą partycję, na której już mam dane. Sprawdziłem kilka programów, ale nie było tam opcji wybrania partycji na klon dysku systemowego, tylko chciało mi robić klon na całym dysku M.2.

Na przyszłość

Znam ten program, ale trzeba użyć wersji 10.6, bo nowsze mają już zablokowaną opcję klonowania w wersji darmowej. Czy z mojego screenu dobrze wynika, że dysk systemowy będzie sklonowany na dysk 3 i partycję A i nie wymaże mi danych z drugiej partycji 813GB oznaczonej szarym kolorem? Chcę mieć 100% pewność.

szczerze --nie wiem. ja to zrobiłem i zadziałało.