Wymiana dysku w laptopie i instalacja Win7

Witam, posiadam laptopa staruszka samsung q330 z fabrycznie zainstalowanym systemem windows 7, ostatnio kupiłem dysk SSD i chciałbym go wymienić, stąd moje pytanie jak po wymianie dysku zainstalować oryginalny system?
Pozdrawiam

Domyślam się, że płyty instalacyjnej nie posiadasz.
Spróbuj pobrać ISO ze strony MS, chociaż pewnie szanse na to marne, bo to były zwykle jakieś klucze producenta laptopa niezgodne z tymi sklepowymi https://www.microsoft.com/en-us/software-download/windows7

Ja widzę dwa rozwiązania. Pożyczyć płytę od znajomego, albo (moim zdaniem lepsze) zainstalować Windows 10 używając do tego klucza od Windows 7 https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10

Jest jeszcze opcja sklonowania starego dysku na nowy, ale tę bym wykluczył i wykorzystał okazję do instalacji systemu na czysto :wink:

Klonowanie
https://www.youtube.com/watch?v=s_O376s6Vz0

Sklonuj sobie partycję systemową zamiast się branzlować na nowo…
np tak: https://dyski.cdrinfo.pl/artykuly/kopia-partycji/

Na koniec nie zapomnij o włączeniu w systemie TRIM, jeśli samo Win7 nie załapie, jak to zrobić zobacz poniżej:


Jeśli system był preinstalowany a nie masz płyty z recovery to pewnie istnieje partycja recovery. Warto ją zachować, poradniki na necie. Jeśli chcesz pobrać ISO z Win7 ze ston Microshita to serial z nalepki nie zatrybi trzeba wyciągnąć serial z zainstalowanego OEMa który masz na laptopie. Są poradniki na necie jak to robić.