Wymiana dysku w laptopie - wybór dysku

hej!

 

z racji, że na sprzęcie nie znam się jakoś wybitnie chciałbym Was poprosić o pomoc. Posiadam laptopa ASUS K56CM:

 

http://www.x-kom.pl/p/119454-notebook-laptop-15-6-asus-k56cm-xx008h-12-i5-3317u-12gb-500-dvd-rw-win8.html

 

Jest w nim obecnie dysk 500gb 2,5", bodaj na sata2 (hts545050a7e380). Rozbudować przestrzeń dyskową chciałbym z dwóch powodów:

  • dysk jest po prostu prawie pełny

  • jeżeli jest możliwość, by przyspieszyć nieco pracę na laptopie

 

i teraz mam zagwozdkę bo jest kilka opcji

  • kupić nowy dysk 2,5" o pow. 1T (tylko tutaj już nie wiem czy można kupić np 7200br, albo czy sata3 będzie działać?)

  • kupić mniejszy dysk SSD (tak ze 120GB żeby wrzucic tam system i soft) a resztę upchnąć na tej 500gb.

 

Budżetowo sprawdzałem to zakup takiego SSD to jakieś 200/250 zł + koszt kieszeni zamiast napędu ~50zł + zew. nagrywarka (bo niestety muszę takową mieć) ~60zł. Zakup zwykłego dysku 2.5" to jakieś ~200pln. I chyba skłaniałbym się ku pierwszemu rozwiązaniu, tylko nie wiem czy skoro mam teraz dysk sata2 to czy sata3 też pójdzie i co ważne, czy wykorzytam potencjał tego interfejsu? czy raczej dysk i tak będzie się dławić bo domyślnie była sata2?

 

dzięki!!

możesz kupić co chcesz i będzie działać jeśli masz gniazdo SATA2 to dyski SATA3 mają tryb pracy jak dysk SATA2 trzeba tylko odpowiednio włożyć zworkę

 

mało zyskasz miejsca 120GB na system+aplikacje czyli razem 620GB ale na dysku 500GB byś nie mógł niczego instalować a ten dysk 500GB musiał byś umieścić w kieszeni, którą trzeba dodatkowo dokupić