Wymiana dysku

Witam
Po wymianie dysku natknąłem się na problem.
Nie mogę wybrać dysku .
Gdy kliknę enter przenosi mnie do tego samego ekranu

System operacyjny został zainstalowany? Napisz też może coś wiecej - w czym wymieniałeś ten dysk twardy…

Dysk wlozylem do laptopa.
Najprawdopodobniej jest system, ponieważ używałem na starym laptopie.
A jak nie ma systemu to jak go zainstalować?

System operacyjny instaluje się z płytki CD/DVD, lub z przygotowanego wcześniej pendrive.

To wiem, tylko czy jak włożę zbootowany pendrive do laptopa z dyskiem to się zainstaluje?
No i jaka może być przyczyna, że nie ma tam systemu?

To, że przeniesiesz dysk z innego komputera wraz z systemem, nie oznacza, że ten system na nowym sprzęcie odpalisz. W 99% przypadków system wymaga ponownej instalacji - sterowniki są niekompatybilne z nowym sprzętem, a Windows bez poprawnego rozruchu sobie sam nowych nie zainstaluje. Jeżeli dobrze rozumiem listę wyboru to bootloader Windowsa jest, ale Windows się nie uruchamia i wraca na początek. Musisz zrobić reinstall Windowsa. Jeżeli masz ważne dane na partycji systemowej to je zgraj np. z pomocą jakiejś dystrybucji Live CD Linuxa.

Albo włóż dysk ponownie do macierzystego komputera i przy jego użyciu wykonaj kopię bezpieczeństwa na zewnętrznym nośniku lub innym dysku.

Patrząc na Twoje pytania, wnioskuję, że jesteś raczej zwykłym użytkownikiem komputera. Jeśli kompletnie nie masz doświadczenia w instalowaniu systemu, poproś może kogoś obeznanego w temacie i pierwszą instalację przeprowadźcie wspólnie. Unikniesz w ten sposób podstawowych błędów i zaoszczędzisz sporo czau i nerwów.
Część porad koledzy już Ci wyżej napisali.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie uporać się z tym problemem, to zanim zaczniesz wypytywać o sposób instalacji systemu, podaj najpierw podstawowe informacje.

  • Podaj parametry i model komputera
  • Czy masz na dysku ważne dane?
  • Jaki system chcesz instalować?
  • Czy masz płytę instalacyjną?
  • Czy chcesz instalować z płyty, czy z pendriva?

To na początek.

Niestety stary komputer jest rozwalony więc ta opcja odpada.

Czyli rozumiem, że na tym dysku danych nie będzie gdy zainstaluję na nim windowsa

Dobrze rozumiesz.
Odpowiedz na resztę moich pytań.

Jest to Lenovo i700

Najprawdopodobniej nie. Większość rzeczy mam w chmurze.

Win 10 pendrive

Nie nie mam płytki z systemem

Wejdź na stronę: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
Kliknij w "Pobierz narzędzie"
Pobierz i zapisz na dysku narzędzie Media Creation Tool. Przy jego pomocy przygotujesz bootowalnego pendriva. Wystarczy tylko podczas przygotowywania pendriva czytać instrukcję ze zrozumieniem. Proponuję dać pendriva przynajmniej 8 GB. Mimo, że 4 też powinien wystarczyć, to z doświadczenia wiem, że różnie z tym bywa.

Wkładasz pendriva do usb i odpalasz z niego komputer. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Zalecam podczas instalacji Windows usunąć wcześniejsze partycje i założyć je na nowo wg potrzeb. Przypominam o utracie wszystkich danych.

Nie pisz posta pod postem, użyj opcji edytuj.

Musisz sformatować partycję systemową i zainstalować system na nowo. Dane oczywiście się stracą. Instalacja Windowsa z pendrive jest banalna, ale chyba sobie poradzisz?

To jak zrobić pendrive boot to rozumiem.

A czego dalej nie rozumiesz?

Jak masz jakieś ważne dane na tym dysku zawsze możesz podłączyć dysk do innego komputera i zgrać. Druga opcja to kupić kieszeń na dysk (USB) - wkładasz tam dysk i zgrywasz dane na inny nośnik.