Wymiana dysku

(Aws) #1

Witam
Po wymianie dysku natknąłem się na problem.
Nie mogę wybrać dysku .
Gdy kliknę enter przenosi mnie do tego samego ekranu

(bachus) #2

System operacyjny został zainstalowany? Napisz też może coś wiecej - w czym wymieniałeś ten dysk twardy…

(Aws) #3

Dysk wlozylem do laptopa.
Najprawdopodobniej jest system, ponieważ używałem na starym laptopie.
A jak nie ma systemu to jak go zainstalować?

(bachus) #4

System operacyjny instaluje się z płytki CD/DVD, lub z przygotowanego wcześniej pendrive.

(Aws) #5

To wiem, tylko czy jak włożę zbootowany pendrive do laptopa z dyskiem to się zainstaluje?
No i jaka może być przyczyna, że nie ma tam systemu?

(LORDEK) #6

To, że przeniesiesz dysk z innego komputera wraz z systemem, nie oznacza, że ten system na nowym sprzęcie odpalisz. W 99% przypadków system wymaga ponownej instalacji - sterowniki są niekompatybilne z nowym sprzętem, a Windows bez poprawnego rozruchu sobie sam nowych nie zainstaluje. Jeżeli dobrze rozumiem listę wyboru to bootloader Windowsa jest, ale Windows się nie uruchamia i wraca na początek. Musisz zrobić reinstall Windowsa. Jeżeli masz ważne dane na partycji systemowej to je zgraj np. z pomocą jakiejś dystrybucji Live CD Linuxa.

(WODZU) #7

Albo włóż dysk ponownie do macierzystego komputera i przy jego użyciu wykonaj kopię bezpieczeństwa na zewnętrznym nośniku lub innym dysku.

(ak6) #8

Patrząc na Twoje pytania, wnioskuję, że jesteś raczej zwykłym użytkownikiem komputera. Jeśli kompletnie nie masz doświadczenia w instalowaniu systemu, poproś może kogoś obeznanego w temacie i pierwszą instalację przeprowadźcie wspólnie. Unikniesz w ten sposób podstawowych błędów i zaoszczędzisz sporo czau i nerwów.
Część porad koledzy już Ci wyżej napisali.

Jeśli jednak chcesz samodzielnie uporać się z tym problemem, to zanim zaczniesz wypytywać o sposób instalacji systemu, podaj najpierw podstawowe informacje.

• Podaj parametry i model komputera
  • Czy masz na dysku ważne dane?
  • Jaki system chcesz instalować?
  • Czy masz płytę instalacyjną?
  • Czy chcesz instalować z płyty, czy z pendriva?

To na początek.

(Aws) #9

Niestety stary komputer jest rozwalony więc ta opcja odpada.

(Aws) #10

Czyli rozumiem, że na tym dysku danych nie będzie gdy zainstaluję na nim windowsa

(ak6) #11

Dobrze rozumiesz.
Odpowiedz na resztę moich pytań.

(Aws) #12

Jest to Lenovo i700

(Aws) #13

Najprawdopodobniej nie. Większość rzeczy mam w chmurze.

(Aws) #14

Win 10 pendrive

(Aws) #15

Nie nie mam płytki z systemem

(ak6) #16

Wejdź na stronę: https://www.microsoft.com/pl-pl/software-download/windows10
Kliknij w "Pobierz narzędzie"
Pobierz i zapisz na dysku narzędzie Media Creation Tool. Przy jego pomocy przygotujesz bootowalnego pendriva. Wystarczy tylko podczas przygotowywania pendriva czytać instrukcję ze zrozumieniem. Proponuję dać pendriva przynajmniej 8 GB. Mimo, że 4 też powinien wystarczyć, to z doświadczenia wiem, że różnie z tym bywa.

Wkładasz pendriva do usb i odpalasz z niego komputer. Następnie postępuj zgodnie z instrukcjami na ekranie. Zalecam podczas instalacji Windows usunąć wcześniejsze partycje i założyć je na nowo wg potrzeb. Przypominam o utracie wszystkich danych.

(LORDEK) #17

Nie pisz posta pod postem, użyj opcji edytuj.

Musisz sformatować partycję systemową i zainstalować system na nowo. Dane oczywiście się stracą. Instalacja Windowsa z pendrive jest banalna, ale chyba sobie poradzisz?

(Aws) #18

To jak zrobić pendrive boot to rozumiem.

(ak6) #19

A czego dalej nie rozumiesz?

(bachus) #20

Jak masz jakieś ważne dane na tym dysku zawsze możesz podłączyć dysk do innego komputera i zgrać. Druga opcja to kupić kieszeń na dysk (USB) - wkładasz tam dysk i zgrywasz dane na inny nośnik.