Wymiana GPU (Radeon) a plany AMD o braku wsparcia

Ostatnio zastanawiałem się nad wymianą swojego Radeona 6570. Cóż, zaoszczędziłem przy grafice ale nie na dysku (wymieniałem sprzęt jeszcze przed tym zalaniem fabryki dysków twardych).

W wątkach typu „tania i dobra karta graficzna" często pojawiała się propozycja kupna Radeona 4850.

Wspominali jednocześnie o zaprzestaniu wspierania modeli 4xxx i starszych przez AMD w przyszłości. Z tego co udało mi się wygrzebać (nie przeglądam na bieżąco newsów ze świata sprzętu, jedynie przy modernizacji) dotyczy to tylko systemu Linux oraz Windows 8.

Tylko nie mówcie proszę nic o dokładaniu kasy, na ten moment ten wariant odpada.

Zakładam, że mówimy o karcie do grania w gry dla “dużych chłopców” :slight_smile:

HD6570 to słaba karta nadająca się jedynie do filmów w full hd. Wydajnościowo to zaledwie około 60% możliwości HD4850.

Z tym brakiem wsparcia też nie jest do końca jak myślisz. Sterowniki do tych kart będą nadal się ukazywać jednak rzadziej, prawdopodobnie około raz na kwartał…

Rozsądną opcją byłby nowy radeon hd6770 lub hd6850. Wersją tańszą używane hd5850, hd5870. HD4850 w wielu grach może nadal są dobre, ale to jest już “tylko” dx10.1, a nie dx11.

Najlepiej będzie jak podasz resztę konfiguracji (cpu, ram, zasilacz), ilość pieniędzy jaką masz do dyspozycji oraz gry w jakie chcesz na tym zestawie grać i rozdzielczość.