Wymiana karty graficznej lub pamięci RAM

Witam.

Od listopada tego roku jestem posiadaczką laptopa Lenovo G500s w konfiguracji:

Model : IdeaPad G500s

Procesor : Intel Core i3-3120M (2.50 GHz)

Chipset płyty : Intel HM76

Pamięć : 4GB DDR3

Karta graficzna : Zintegrowana grafika z procesorem Intel HD Graphics 4000.

System operacyjny: Windows 7 Home Premium 32-bit

I tutaj pojawia się mój problem. Na laptopie ciężko jest np. otwierać skany stron w wysokiej rozdzielczości. Laptop służy mi głównie do nauki. Jednak w trakcie otwierania skanu strony, pamięć RAM “kończy się”, co jest dosyć uciążliwe. Dlatego chciałam się zapytać, co może pomóc w zwiększeniu wydajności? Wymiana pamięci RAM czy karty graficznej (i czy jest wogóle taka możliwość)? A jeżeli tak to na jaką?

Bez przesady, że Ci ramu brakuje. Masz coś z systemem zapewne zawirusowany, zaśmiecony. Przeskanuj ADWCleaner następnie MBAM, Polecam też defragmentację plus czyszczenie CCleanerem.

 

http://www.dobreprogramy.pl/AdwCleaner,Program,Windows,38865.html

http://data-cdn.mbamupdates.com/v0/program/data/mbam-setup-1.75.0.1300.exe

http://download.piriform.com/ccsetup409.exe

dziewczyno RAMu masz dużo to nie problemy z RAMem xD

System jest czysty, sprwadzony i chroniony. Mam program Norton Internet Security. Oprócz programu MS Office, Mozilli, Adobe Reader i LG PC Suite nic na nim nie mam, bo jak wspomniałam, laptop jest do nauki. Normalnie system chodzi (tak jak teraz przy włączonej Mozilli) na 1.3/3.1 GB ramu. Problem zaczyna się kiedy otwieram np. zeskanowany dokument, ponieważ komputer dochodzi do maksymalnego zużycia ramu i wtedy zawiesza się na około pół minuty.

A jaką rozdzielczość mają te skany? Musiały by mieć bardzo dużo pikseli żeby tyle ramu zjeść. W jakim formacie są te skany, są skompresowane? Czym otwierasz te skany?

Skany robię Drukarką HP F4172. Skany mają rozdzielczość 2104x1530 (każda strona). Format JPEG. Otwieram Galerią Windows.

To rzeczywiście nie możliwe żeby ci brakowało ramu! Coś jest z systemem. Spróbuj otworzyć w jakiejś innej przeglądarce, np. XnView, albo czymś podobnym i zobacz czy dalej będzie mulić.

Otwierałam już w MS picture Manager, Galerii Windowsa, Picassę, zaraz zainstaluję XnView. W poprzednich programach zawsze było to samo (wysokie zużycie zasobów). Co dziwne, kolorowe obrazy pobrane z internetu w niejednokrotnie wyższych rozdzielczościach otwiera normalnie, bez problemu :confused:

 

Na XnVieW jest lepiej, tylko 2.5 Gb ramu :slight_smile: I komputer się nie wiesza.

Mimo wszystko takie zużycie jest abstrakcyjne i coś z systemem jest nie tak. Spróbuj jeszcze, jak ci polecał mrFreeze, uruchomić Ccleaner i wyczyścić trochę pliki tymczasowe, rejestr etc. Może pomoże, bowiem takie pliki jpg to w 10 letnim laptopie fruwają w te i z powrotem :-)  Ewentualnie przy skanowaniu obrazów próbuj coś pozmieniać.

Dobrze, spróbuję. Nie wiem co mogłoby naruszyć system, gdyż oprócz sterowników, 4 wymienionych wcześniej programów i Nortona, nic nie mam na laptopie. A i po żadnych dziwnych stronach nie chodzę (tylko strony naukowe lub informacyjne, czasem fb).

A ile ważą te skany - (jak duży jest plik)?

http://h10025.www1.hp.com/ewfrf/wc/product?cc=pllc=pldlc=plproduct=3341352

Pliki mają rozmiar od 2 do 7mb. Sterowników HP do drukarki nie instaluję, gdyż z ich oprogramowaniem mam same problemy (sterowniki instalują się ponownie po każdym uruchomieniu komputera jako kopia1, kopia2 itd.) które występowały zarówno na XP, jak na Viście i 7. Dlatego unikam oprogramowania fabrycznego. Drukarkę podłączyłam na czysto, system pobrał sam to co wymagane i urządzenie działa. Skany wykonuję narzędziem “Faksowanie i skanowanie w systemie Windows”, ustawiając rozdzielczość 300dpi, gdyż dokumenty skanowane na 600 i 1200dpi wieszają komputer przy otwieraniu.

Być może Norton blokuje instalację sterownika. Mnie czasem takie rzeczy robił inny pakiet antywirusowy. Ale mówiąc szczerze nie mam pojęcia co może być przyczyną. Spróbuj taki plik otworzyć na przykład we wspominanym wcześniej XnView w zmień rozdzielczość na 72 DPI - otwierasz zdjęcie, wybierasz z menu Obraz funkcję Ustaw DPI i wpisujesz w oba pola 72 oraz zaznaczasz opcję Zmień DPI w EXIF rozmiaru pliku w pikselach nie zmieniaj lub zrób tak aby dłuższy bok nie przekraczał 2000 pikseli, i zapisz go ponownie pod zmienioną nazwą jako JPG  z 90% jakością. Daj znać czy nadal są problemy z plikiem?

zapewne laptop w środku zakurzony i się przegrzewa.

Co ma przegrzewanie się urządzenia do zbyt wysokiego użycia pamięci podczas przeglądania plków graficznych?

tnie się bo możliwe , że procesor się mocno wykorzystuje podczas pracy bo się przegrzewa ???

Otwórz menadżer zadań podczas otwierania skanu i zobacz które procesy żrą najwięcej zasobów (RAM i CPU).

 

Ps. Adwcleaner i Malwarebytes-Antimalware napewno nie zaszkodzą, a wręcz pomogą lepiej oczyścić system z różnych śmieci.

Ps 2. na moim Asus k50lj z 2GB ramu takie skany otwierają się normalnie.

Podaj jeszcze na wszelki wypadek zawartość tego screena z programu HWiNFO pod obciążeniem.

Screeny:

http://imageshack.com/a/img854/8316/3z9k.png

http://imageshack.com/a/img827/8791/isjj.png

http://imageshack.com/a/img842/8496/2pwu.png

 

Więc zrobiłam tak jak napisałeś.

 

Problem ze sterownikiem od drukarki występuje od jej nowości, czyli od 2006 roku. Próbowałam już “opanować” ten sterownik na XP, Viście i 7. Nadal jest to samo. Co do zmiany rozdzielczości plików w programie, to pomogło, dzięki wielkie.

 

 

Laptop nówka, nie miał gdzie się zakurzyć. Czyszczę go 2 razy w miesiącu, nie jest przenoszony z biurka, stoi na podkładce chłodzącej z wentylatorem.

Temperatury w normie ale screen był robiony bez obciążenia komputera na przykład jakąś grą czy benchmarkiem.

Jeśli to co zaleciłem pomogło, to potwierdza to moją teorię, że przy zapisie do pliku występuje jakiś błąd. należało by ściągnąć nowy sterownik ze strony producenta drukarki, przeznaczony dla Twojego systemu. Skoro ten stary pochodzi jeszcze z 2006r to może coś się do naszych czasów zmieniło.

Tutaj znajduje się najnowszy sterownik dla Twojego urządzenia:

http://ftp.hp.com/pub/softlib/software11/COL29976/al-74809-1/DJ_AIO_NonNet_Full_Win_WW_130_140.exe

Dostępne są też dwie aktualizacje dla Twojego urządzenia:

http://ftp.hp.com/pub/softlib/software11/COL32261/oj-79942-3/CPE_SCAN_DESTINATION_UPDATE_hpcom_001_003.exe

http://ftp.hp.com/pub/softlib/software11/COL30427/mp-77751-1/dot4patch_reboot.exe

Poza tym spróbuj, o ile to możliwe ustawić właściwą rozdzielczość już podczas zapisu skanu przez oprogramowanie dołączone do drukarki.