Wymiana karty graficznej w leciwym sprzęcie

Witajcie.

Mamy ze znajomymi lekki dylemat. Wspólnie chcielibyśmy zrobić dla przyjaciela prezent. Jak się złożymy to myślę, że damy rade. Już mówię o co chodzi. Ostatnio szwankowął mu komputer, więc mieliśmy okazje mu się przyjrzeć i troszkę po testować. Oto główne podzespoły
Płyta: ASUS P5QL PRO
RAM: 8GB
CPU: Q8200
GPU: EVGA GTS250 512MB

Jak widać sprzęt już niestety leciwy, ale działa i co ciekawe ma się całkiem nieźle. Kolega głównie robi w temacie webdeisgnu, jakieś zabawy kodowanie i trochę rozrywki. Nie jest jakimś zapalonym graczem, ale wiemy o tym, że jego większym mini-marzeniem byłaby rozgrywka w jakiś nowszy tytuł, niekoniecznie w FHD i 100kl/s. Ot zwykłe pogranie dla rozerwania się po pracy. Obecnie ogrywał tytuły jak Far Cry 3, Skyrim, Gothic 3 z modyfikacjami (to daliśmy radę przetestować). Po testach w RivaTuner wyszło nam, zużycie procesora na poziomie 50-60% (około 1.5-2h grania w rozdziałce 21:9, wszystkie gry na średnich ustawieniach, może z minimalnym zmniejszeniem pojedynczych opcji, oczywiście były skoki do zużycia 90%, ale przez większość czasu to co podałem wcześniej), natomiast GPU rzędu 75-85% (czasem 90-92%), więc pomyśleliśmy o wymianie karty graficznej. Cos w okolicach 500-600zł.

Po przejrzeniu internetu wiele porad odnośnie GTX 750Ti, tylko, że cenowo to wypada podobnie do rozpatrywanej przez nas GTX1050/1050Ti. Modele o jakich myśleliśmy to głównie te:





Gdzie faworytem okazała się ostatnia karta, ewentualnie jeszcze https://www.morele.net/karta-graficzna-zotac-geforce-gtx-1050-ti-mini-4gb-gddr5-128-bit-dvi-hdmi-dp-box-zt-p10510a-10l-1073471/ lecz to już ponad budżetem.

ogólnie czyms ię wielkim roznią te wersje “mini” od pełnych, bo to porównanie wygląda ciekawie i wygrywa je chyba najtańsza z kart.

Troszkę się rozpisałem i wiem, ze sprzęt leciwy, ale karta zostanie najwyżej do późniejszego zestawu :slight_smile: Możecie coś doradzić? Może ktoś z Was miał styczność z firmą ZOTAC? Czy rzeczywiście po rejestracji jest te 5 lat GW?

Dzięki za pomoc. Pozdrawiam.

Markę i model zasilacza podaj.

Z nowych kart jedynie 1050 się opłaca. Najlepiej w najtańszej wersji.

Wiedziałem, że o czymś zapomniałem. Zasilacz to Modecom Feel III 500W. jedni mówią, że ok, inni, że nie. Ciężko mi to samemu określić. Niby do ZOTACA potrzeba jedynie 300W i zapewne w 1050 będzie mniejszy pobór niż w tym leciwym GTS250 (patrząc nawet na brak wtyczek 6-pin do zasilania, która obecnie jest podpięta;p

zasilacz do wymiany wymiany http://allegro.pl/zasilacz-chieftec-gps-450aa-101-450w-120mm-i6701369187.html
to tego kupujecie GTX 1050 koniecznie 4gb za ok 600zł powinno się coś znaleźć
bierzcie zotaca po rejestracji na stronie macie 5 lat gwarancji o ile to jeszcze zobowiązuje

Zasilacz zostaw na razie. To nie jest zła konstrukcja. Złe są Feel 1 i 2.

Do tego sprzętu 1050 2 GB jest odpowiedni. Procesor i tak nie pozwoli na zabawę w wysokich detalach, wiec mniejsza ilość pamięci na karcie nie będzie problemem.

Przecież przy tym procku będzie okropny Boottleneck. Na starym kompie mam Q8300 + GTX650Ti, dla przykładu CSGO to 40-60% użycia GPU przy ciągłych 100% CPU (nawet po OC do 3.0-3.5 GHz).

I ile masz FPS
Ja na athlon X3 450 3.8ghz miałem do 150 że spadkami do 90 przeważnie 120
Ten quad na 3,2 powinien spokojnie dawać tyle samo jak nie więc
W GTA v także q6600 3.7ghz daje radę utrzymać 60 w mieście że spadła mi jak coś się dzieje
Oczywiście nie mówię tu o ultra

Na dust2 około 150-200 klatek, w GTA5 też coś około 60. Podstawka 775 jest już przeszłością i trzeba całą platformę wymieniać. Mam nawet Intel Core 2 Extreme (QX9650) ale to tylko zabawka do bicia rekordów na CPU-Z’ecie.

to całkiem niezły wynik coś koło i5 4460 w cs go
dodatkowo [quote=“RuskaKosiarka, post:6, topic:521179”]
przykładu CSGO to 40-60% użycia GPU przy ciągłych 100% CPU (nawet po OC do 3.0-3.5 GHz).
[/quote] marudzisz tu że gpu ci się nudzi a cpu leci na 100 jak csgo raz że jest grą procesorową to 150 spokojnie osiągniesz na gts 450 1gb w fullhd na niskich wiem bo tak grałem z x4 860k 4,5 ghz (zestaw kuzyne teraz ma 1050 i nie narzeka)

Odyniec_Stary, właśnie tez tak o tych zasilaczach słyszałem.

Dzięki za odpowiedzi. Właśnie Boottlenecku się obawiałem, stąd wykonałem pomiary i wyniki nie są chyba aż tak tragiczne. Jak wspomniałem nie jets to zapalony gracz,. Zwłaszcza przy rozdzielczości 21:9. Ograłem tam bodajże jeszcze AC: Unity i tez grało się całkiem dobrze i płynnie, z tym, ze na mniejszych ustawieniach, z karta może nie będzie ultra (ze względu na jego lata), ale nie będzie to także z pewnością minimum. Więc uważacie, że 1050 to najlepszy wybór? Warto uderzyć w 4GB, czy wystarczy 2? Może karta przyda się później, kto wie, więc może warto rozejrzeć się za wersją z większa ilością pamięci? :slight_smile:

warto brać 2 uwierz mi 2gb na fullhd to za mało