Wymiana karty WiFi w laptopie Asus K53

Witam,

Posiadam laptopa Asus K53 z kartą WiFi obsługującą prędkość maksymalnie do 150Mb/s.

Może mi ktoś polecić jakąś kartę WiFi do tego laptopa obsługującą prędkość co najmniej 300Mb/s i być i BT ?

Pozdrawiam;

Raczej tutaj w grę wchodzi dodatkowa karta WIFI z BT np: do USB, bo wymiana obecnej nie wiem czy jest możliwa.

Jeśli planujesz wymianę karty, trzeba zadać takowe pytanie serwisowi Asusa - czy jest to możliwe w tym modelu.

Hej,

A jaka to dokładnie karta? Jaki model? Jeśli karta jest kartą na port mini-PCI-E, to wymiana nie powinna być najmniejszym problemem. Jeśli znajduje się natomiast na płycie głównej, wtedy zostanie tylko i wyłączenie dokupienie karty na USB.

Pozdrawiam,

DImatheus

To jest karta PCI-E i wygląda mniej więcej tak:

http://s3-us-west-2.amazonaws.com/thumb … .jpg/600/0

Chciałbym ją wymienić na jakąś mocniejszą (pełne N lub nawet AC) z obsługą BT (są chyba takie).

Hej,

Może więc takie:

:arrow: Intel Centrino Advanced-N 6300,

:arrow: Intel Centrino Wireless-N 2230.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No nie wiem, czy to tak będzie prosto z wymianą, bo N-ka wymaga chyba trzech? kabelków/antenek? - to musiałby się wypowiedzieć ktoś, kto to robił?

Co na to bios?

Hej,

Tak, karta Intel Centrino Advanced-N 6300 wymaga 3 antenek; natomiast dla karty Intel Centrino Wireless-N 2230 wystarczą tylko dwa kabelki. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Niektóre laptopy (tak naprawdę większość) mają whitelist’y (listę producentów kart sieciowych które działają w danym modelu laptopa, karty blokowane są w biosie), można to ominąć modyfikując bios.

Hej,

A jaka dokładnie? Możesz sprawdzić na przykład przy pomocy programu Speccy bądź HWInfo.

Dlatego największe prawdopodobieństwo kompatybilności mamy, gdy wymieniamy kartę na model tego samego producenta. Choć przyznam, że w Acerze udało mi się wymienić - z powodzeniem - kartę Atherosa na sieciówkę Intela. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Moja obecna karta to Atheros AR9285.

Czy wymieniając kartę sieciową nie mam pewności, że będzie działała ?

Co się stanie jeżeli nie podepnę 3 kabelka ? WiFi nie będzie działało czy jak ?

Hej,

Niestety istnieje prawdopodobieństwo, że faktycznie karta działać nie będzie.

Karta nie będzie działać optymalnie, będą problemy z osiągnięciem wyższych transferów - to mniej więcej tak, jakbyś z routera z 3 antenkami wykręcił jedną.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Z tego co widziałem to na stronie Asusa są sterowniki do kart Intela dla niektórych modeli K53x (więc te laptopy są/były sprzedawane z kartami WLAN Intela).

Pełna N-ka wymaga minimum trzech anten (MIMO 3T 3R). Musiałbyś więc pewnie dorobić brakującą antenę. Jeśli zadowolisz się rozwiazaniami pośrednimi np. 300 Mbps MIMO 2T 2R to dwie antenki dadzą radę. BIOS white listing nie powienien stanowić problemu, Asus raczej go nie stosuje. Przy zakupie zwróć uwagę na form factor karty (half size, full size mPCI-E) i dostępność sterowników pod używany OS. Co do zasady unikaj kart Intela. Stare są relatywnie słabe osiagowo, nowe niekompatybilne z wiekszośćią chipsetów, niektóre karty z USA mają na stałe ograniczenie max. 11 kanałów 2.4 GHz.

Zawsze jest ryzyko, że coś będzie działać nie tak. Zdarzają się konflikty przerwań itp., nie do przeskoczenia w wielu przypadakch. Zawsze umawiaj się na możliwość zwrotu nowej karty, just in case.

Witam,

Tu mogę potwierdzić że ASUS nie stosuje blokady w BIOSie na karty sieciowe, zawsze mogę wyniknąć problemy z kompatybilnościa ale będzie to na poziomie sprzętowym (konflikt) a nie dlatego że karta jest blokowana.

Karty z pełnym N 300Mbps wymaga 3 anten, anteny w laptopach ASUS sa prowadzone po klapie matrycy, na skos lub po brzegach.

Pamiętaj też że karty wifi mają 2 rozmiary, nie kup złego bo nie będziesz miał jak dokręcić.

Muszę również zaznaczyć że modyfikacja sprzętu grozi jego trwałym uszkodzeniem, uszkodzenia powstałe podczas modyfikacji sprzętu lub własnoręcznej naprawy zwykle nie są objęte gwarancją więc jeśli jeszcze masz gwarancję na ten notebook to bym się zastanowił czy chcesz zaryzykować utratę gwarancji lub potencjalnie płatna naprawę jeśli coś by się zepsuło.

To trochę lipa bo trzeciej anteny przecież nie dorobię xD

Faktycznie gwarancję jeszcze posiadam więc pewnie się na razie wstrzymam i w ogóle zastanowię nad opłacalnością tego przedsięwzięcia. Być może po prostu za rok czy dwa kupię nowego laptopa, bo na razie minusy przewyższają plusy.

Hej,

Dorobienie jest możliwe, ale oznacza najczęściej rozebranie całości laptopa - łącznie z matrycą. Pytanie więc, czy jest sens narażać się na ewentualne problemy, by zyskać większą prędkość sieci WiFi, której i tak najczęściej się nie wykorzystuje.

Dla pełnej jasności obie karty są w rozmiarze Mini PCI-E Half-Length Card. Aczkolwiek jeśli kupi się mniejszą, zawsze awaryjnie można zastosować adapter Half-Size do Full-Size. W drugą stronę jest niestety gorzej.

Pozdrawiam,

Dimatheus

No właśnie lapka nie rozbiorę, bo jeszcze jest gwarancja.

Co do sensu montowania szybszej karty to w moim przypadku jest ponieważ mam podłączony dysk do sieci i kopiowanie plików po WiFi zajmuje sporo czasu i to zakładając, że tylko ja korzystam z sieci bezprzewodowej, bo jak podłączy się więcej osób i ktoś zacznie coś pobierać to jest masakra.

A mając laptopa nie za bardzo podoba mi się bawienie się z kablami Ethernet by coś skopiować po sieci. Aktualnie moja sieć sprawia największe problemy moim sąsiadom, bo nikt nie ma takiego ruchu na WiFi jak ja xD

Hej,

To bardziej wygląda na to, że jest problem z wydajnością samego routera niż prędkością sieci WiFi. Pewnie w dodatku szyfrowaniu ustawione na WPA2-PSK?

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zgadza się szyfrowanie WPA2 a router to TP-Link WR1043ND.

Hej,

Skoro tak, to zwiększenie prędkości sieci lokalnej - poprzez zastosowanie karty WiFi w standardzie n (300Mb/s) - nie przełoży się w żaden sposób na prędkości przesyłu. Na początek spróbuj wykonać testy prędkości przy obniżonym szyfrowaniu oraz przy jego całkowitym braku. Jakie prędkości wtedy uzyskasz?

Pozdrawiam,

Dimatheus