Wymiana komponentów w komputerze i kilka pytań z nią związanych

Drodzy forumowicze,

wczoraj sukcesywnie wymieniłem praktycznie wszystko w swoim komputerze, tzn. obudowę, płytę główną starszej generacji na płytę z UEFI, procesor, pamięci RAM, dysk twardy i dodałem dysk SSD 120GB. Wszystko świetnie działa, udało mi się podłączyć zasilacz ze sprzętem oraz dodatkowy osprzęt tak jak FAN’y i FRONT PANEL. Mam kilka pytań, na które na pewno bardziej doświadczone osoby udzielą mi odpowiedzi:

 

1)Karta graficzna na dzień dzisiejszy nie jest zmieniona i jest zgodna ze standardem PCI-E 2.1 a na nowej płycie mam PCI-E 3.0. Karta działa bez zarzutu ale przed wczytaniem UEFI wentylator karty wchodzi na wysokie obroty a po załadowaniu UEFI zwalnia do niskich obrotów a po załadowaniu systemu całkowicie się uspokaja(jak się domyślam zainstalowane sterowniki już wchodzą i regulują pracę wentylatora).We wcześniejszej konfiguracji wentylator nigdy nie wył póki nie był obciążony w wyniku grania.Czy da się coś z tym zrobić czy to ustąpi jak kupię kartę z PCI-E 3.0?Niby nic się nie dzieje ale nie wiem czy mam się martwić takim zachowaniem czy to normalne.

 

2)Podłączyłem SPEAKER do MoBo ale przy uruchomieniu nie wydaje żadnego dźwięku a jestem przyzwyczajony że w każdym poprzednim PC był krótki jednorazowy sygnał, tutaj nie ma. O tym że głośniczek jest prawidłowo podłączony świadczy fakt że po naciśnięciu F2(przejście w tryb UEFI) jest dźwięk.

 

To już wszystkie moje wątpliwości.Dodatkowo poniżej zamieszczam specyfikację mojego PC:

 

MOBO:  ASRock B150 Gaming K4

CPU:  Intel CORE i5 6600 3,3Ghz

GPU:  ASUS EAH 5870HD

RAM:  HyperX Savage DDR4 (HX421C13SBK2/16)

SSD:  SAMSUNG EVO 120GB

HDD:  SEAGATE 1TB (ST1000DM003)

PSU:  MS-TECH 950W

Nowe płyty nie sygnalizują już piknięciem przejścia procedury POST. Zasilacz kupiłeś wyjątkowo mocny, ale wtyczek zasilających PCI-E ma b. mało (taki XFX 450W ma 2x8pin, a ten twój tylko 6+8 przy mocy 2 razy większej).

Czyli rozumiem że nie będzie już sygnału dźwiękowego sygnalizującego że wszystko zostało uruchomione poprawnie? Dziękuję za odpowiedź. Tak odnośnie tych zasilających do PCI-E to miałem z tym problem bo ta karta ma 6+8 więc musiałem kupić przejściówkę za 15 czy tam 20zł i wszystko śmiga.

 

Czy możesz mi powiedzieć coś odnośnie zachowania karty graficznej?

Odnośnie głośniczka, sprawdź ustawienia biosu, może opcja tego dźwięku jest wyłączona?

 

Niektóre płyty miały takie działania z kartami grafiki, że przy starcie wentylator karty dostawał max obroty, a stabilizacja ich następowała po załadowaniu sytemu i sterownika karty grafiki.

 

To nie problem.