Wymiana kondensatora na karcie graficznej

Witam. Chciałem wymienić kondensator na karcie graficznej gf fx5500 ponieważ jest on napuchnięty i pęknięty. Na kondensatorze widnieją oznaczenia(podaję tak jak jest napisane, linijka pod linijką):

FZ6C

1000

6.3V

Widać go na zdjęciach:

http://img231.imageshack.us/img231/2647/dsc00134h.jpg

http://img707.imageshack.us/img707/5620/dsc00135bj.jpg

(przepraszam że niewyraźne ale nie mam teraz aparatu i musiałem tel zrobić).

Kupiłem kondensator elektrolityczny low esr 1000uF 10V (stosowany do płyt głównych). Wygląda on tak: http://sklep.avt.pl/photo/product_info/ … 06ac68.jpg

I teraz moje pytanie. Kondensator ten ma nóżki dłuższą i krótszą, jednak to nie ma chyba znaczenia bo się je przycina. Chodzi o to jak poznać gdzie jest minus a gdzie plus, bo czytałem że kondensatory te są biegunowe i trzeba je odpowiednio wlutować. Jak rozpoznać ten na karcie gdzie ma + a gdzie - bo tam nie ma żadnych oznaczeń oprócz tego niebieskiego fragmenciku na górze kondensatora. I jak poznać bieguny na tym co kupiłem, sądzę że po tym pasku na boku, domyślam się że to minus, ale nie jestem pewien. I czy te kondensatory będą dobrze się sprawować?

Witam.

Na tym kondensatorze co kupiłeś ten żółty pasek oznacza “minus”.

Natomiast gdzie jest minus na płycie od karty graficznej, dowiesz się prawdopodobnie po wylutowaniu tego zepsutego kondensatora, miejsce lutowania będzie oznakowane mniej więcej tak:

http://obrazki.elektroda.net/92_1266936889.jpg

gdzie kolor biały oznacza minus.

Dla pewności zajrzyj jeszcze tutaj:

http://command-dos.comxa.com/

Przewiń na zdjęcie podpisane:

miejsca po wyciągniętych kondensatorach - biała część wskazuje "minus" kondensatora

Powodzenia!

Aha. Myślałem że może ten fragmencik niebieski oznacza i chciałem zobaczyć czy te białe półkole nie wystaje ale nie widać. Jeszcze podobno zamiast białego półkola może być zakratkowane i też oznacza minus. Jak wylutuje to się przekonam jak tam jest, i napiszę co i jak:)

ta niebieska plamka na kondensatorze tantalowym,

oznacza ujemną elektrodę…

jarekm26 , ja kupiłem elektrolityczny kondensator taki jak do płyty głównej. Skoro twierdzisz że to tantalowy to nic się nie stanie jak je zamienię?

będzie dobrze, elektrolityczny ma nieco mniejszą trwałość,

ale w twoim przypadku raczej nie ma to większego znaczenia…

Dzięki, w poniedziałek będę lutować, bo jutro nie mam czasu, a trzeba widzieć co się robi:) Mam nadzieję że będzie działać dzięki waszej pomocy:)