Wymiana kondensatora

Ostatnio w komputerze po włączeniu zaczeło coś charczeć. Na monitorze “no signal”. Więc wyłączyłem go. Rozkreciłęm wyjołem zasilacz wszystko sprawidziełm. Okazało sie że winny był zasilacz. Znalazłem w nim napęczaniały kondensator. Miał on pojemność 330uF i 200WV. Chciałem go wymienić, jendak nie udało mi sie takiego nigdzie znaleźć. Wsadziełem więc 100uF / 200WV skręciłęm i wszytsko działa. Napięcie też jakoś trzyma (to megabajt więc cudów nie wymagajmy :stuck_out_tongue: ). Zasilacz idzie do wymiany, ale dopiero pod koniec miesiąca. Co może sie stać? Ile to pochodzi? Powininem szukać “trzysetki”?

To juz mogłeś chociaż o większej pojemności zapodać jak działa to nic sie nie powinno złego dziać (ale jak długo to kto wie bo za mała pojemność) przy dużym obciążeniu mogą być resety i bardziej Ci moze napiecie latać(Większa pojemność kondensatorów = lepiej trzymane napięcie)

a to 200WV to niby co ?? :mrgreen:

Tak duże kondensatory są stosowane po stronie wtórnej trafo

w celu wygładzenia napięcia wejściowego na stabilizatorze.

Może czasem nie dawać rady i napięcia wyjściowe mogą pływać

No ale w tym zasilaczu tez cewki Ci juz moga wysiadac, oprócz kondensatora lepiej sie szybko rozejrzyj za czyms

Zasada taka - większa pojemność, owszem… Ale nigdy nie mniejsza. Ty włożyłeś kondensator o objętości prawie 3x mniejszej… :slight_smile:

mnie też zatkało ze to dziala… ja bym na jego miejscu sprawdzil napiecia :slight_smile: bo moga byc nie tylko za niskie… .ale rowniez za wysokie… co juz nie byloby takie… lajtowe :stuck_out_tongue:

Napiecia mieszczą się w granicach.

A Bóg jeden raczy wiedzieć :mrgreen:

Nie no zle spiasałeś i tyle bo pewnie pisało 330uF/200V,bo juz myslalem ze jakas nowa jednostka WatoVolt :twisted: :twisted:

Stary kondensator leżyt koło mnie. Jest napisane 200WV. Zdjęcie wkleje jako dowód, ale za godzine nie wcześniej.

Złączono Posta : 08.04.2006 (Sob) 20:20

Oto zdjęcia (nie widać na nim “wypukłości” kondensatora):

ezu229xrpvgb0h1cm.jpg

quoi2bi0tcq34245m.jpg

Ale i tak chodzi o to samo czyli o Volty :slight_smile: a takiego oznaczenia nie widziałem po prostu jeszcze :mrgreen:

963525509gf.th.jpg