Wymiana matrycy z HD na FullHD

Dzień dobry.

Posiadam laptop 15,6 cala LENOVO E531, numer seryjny PF1GNY6, model 68852A3 z matową matrycą HD 1366/768. Kilka tygodni temu w dolnej części ekranu pojawiła się cienka, podłużna równoległa do jego dolnej krawędzi czarna linia, która nigdy nie znika. Czy w w/w modelu jest w ogóle możliwa wymiana popsutej w/w matrycy HD na (najlepiej matową) matrycę FULL HD (1920/1080), czy też musi to być także tylko HD? Jeżeli wymiana na FHD jest możliwa, to jakie parametry powinna mieć taka matryca FHD (jakieś oznaczenia, model, nr produktu itp.)? Gdzie konkretnie i dokładnie sprawdzić czy w/w wymiana jest akurat w tym modelu możliwa. Lenovo odsyła do serwisów, te z kolei nie za bardzo chcą się wiedzą podzielić. W/w laptop występował w wersjach z FHD, ale wówczas miał dedykowaną kartę grafiki (nVidia).

Niestety ale w notebookach stosuje się dwa rodzaje taśm lcd zależnie od rozdzielczości nominalnej. Więc jeśli posiadasz matrycę hd to w grę wchodzi tylko taka o tej samej rozdzielczości.

Jestem zasmucony. No to może trzeba wymienić matrycę HD z taśmą do HD na matrycę FHD z taśmą do FHD?

niestety to tak nie funkcjonuje. w płycie głównej masz port pod konkretny rodzaj taśmy.

A może u mnie w ten port można wsadzić oba rodzaje taśm? Ten laptop miał wersje z HD i FHD. Może Lenovo stosowało jakiś sprytny port uniwersalny?

Nie we wszystkich przypadkach ale można zmieniać matryce na lepsze.
Jeżeli ten model był produkowany z lepszymi procesorami lub lepszymi matrycami to możesz próbować zamówić lepszą matrycę, jak nie wlezie to możesz zwrócić, dowiedz się tylko jaka konkretnie była montowana w bogatszych wersjach.
Rzadko bogatsze wersje mają inną płytę główną.

Trochę poszperałem, z tego co znalazłem rzeczywiście Lenovo stosuje port 40pin dla obu rodzajów matryc (sprawdzałem konkretnie Twój model). Więc jeśli chcesz wymienić matrycę na fhd to musisz się wyposażyć w taśmę dwukanałową. Do matryc hd jest jednokanałowa, która po podłączeniu z fhd da podświetlenie bez obrazu.

http://www.panelook.com/B156HTN02.1_AUO_15.6_LCM_overview_20473.html

Taka powinna pasować

A już mi matrycę wymienili. Z HD uszkodzonej na HD nieuszkodzoną. Koszt w Krakowie - 450 zł (Galileo). Wg wymieniających wymiana na FHD w moim przypadku była niemożliwa albo ryzykowna. Matryca uszkodzona to był Samsung LTN156AT32 / LJ96-05609G / LJ97-03438A, P/N: 0C54766, FRU: 04X110. Inne dziwne numery na niej to: 1410 5FEBC5117R 401 oraz 11S0C54766Z1ZSYU008301 403 oraz Y243085STDG5M2441. Czy byłby ktoś w stanie wskazać gdzie można sobie wyszukać możliwe zastępstwa dla danej matrycy i jak to robić?

No to ładnie cie wycenili, jak apple. Nowa kosztuje 200-220 zł, plus robocizna to razem 300zł, max 350 zł. To jest 20 minut roboty. Pewnie naopowiadali głupot jak to czyścili cały. To jest tak proste że sam byś to wymienił.

http://allegro.pl/nowa-matryca-15-6-samsung-ltn156at32-polysk-i6052902069.html

Wszystko rozumiem. Ale skąd wiedziałbym jaka konkretnie matryca pasuje akurat do mojego modelu? Zwłaszcza, że chciałem FHD w miejsce HD. Sam raczej bym tego nie robił - z uwagi na brak czasu i doświadczenia.

Patrząc na to ile Cię skroili to obstawiam, że im się nie chciało szukać FHD i poszli po najmniejszej linii oporu instalując identyczny ekran. Niektóre serwisy nawet nie próbują zgłębić tematu, tylko robią to co jest najprostsze.

A czy jest jakiś program, który wyświetla dane matrycy akurat zainstalowanej w laptopie - typ, wszelkie numery, oznaczenia itp? Czy, żeby się przekonać jaka matryca jest akurat zainstalowana trzeba trochę z laptopa odkręcić i przeczytać naklejki? No i czy jest program lub strona internetowa wskazujące możliwe zamienniki danej matrycy? Inna sprawa, że sam serwis Lenovo odradzał instalowanie matrycy innej niż HD.

A nie doradzał zakupu nowego laptopa Lenovo? :stuck_out_tongue:

Akurat zupełnie spokojnie serwis Lenovo odesłał mnie do (widać zaufanego) serwisu CCS. Ale tutaj jak na razie odpowiedzi jednoznacznej nie uzyskałem (prosili np. o zdjęcie tego co wyświetla matryca uszkodzona). Tzn. musiałbym podjechać z laptopem, a ten już był w Galileo. Cenowo wychodziło drożej lub podobnie.

Ciekawy link:
https://www.elektroda.pl/rtvforum/topic2919056.html

Czyli jak już zmieniłeś matrycę to raczej polecam coś takiego https://amso.pl/pol_m_Poleasingowe_Monitory-_22-191.html?filter_traits[2365]=&filter_producer=&filter_price=&filter_traits[63]=&filter_traits[87]=&filter_traits[83]=&filter_traits[71]=96&filter_traits[85]=&filter_traits[77]=&filter_traits[79]=&filter_traits[146]=&filter_traits[221]=&filter_traits[75]=&filter_traits[46]=&filter_traits[216]=&filter_traits[89]=&filter_traits[218]=&filter_traits[566]=&filter_traits[91]=&filter_traits[447]=&filter_traits[223]=&filter_traits[225]=&filter_traits[73]=