Wymiana oleju silnikowego co ile się wymienia? Jaki olej?

Możesz podzielić się opinią o oleju Long-life w VW i jego serwisowym wymianom co dwa lata?

Staram się wymieniać raz w roku lub co 15 tys km. Czyli mniej więcej tak często, jak zaleca to producent. Jak już wlewać, to najlepiej lepszej jakości olej, który będzie dobrze się sprawował w naszych warunkach klimatycznych. U mnie to jest chociażby 10W40. Warto pamiętać, że trochę inny olej należy zastosować w przypadku instalacji LPG. A przecież większość aut jeżdżących po drogach to te z instalacją LPG. Na https://nocar.pl/blog/jaki-olej-do-silnika-z-instalacja-lpg/ specyfikację olejów.

Dlatego pytałem @Piotr Dziektarz o opinie w sprawie VW. Padło pytanie gdyż mechanicy zalecają skrócić interwał wymiany co znacznie wydłuży żywotność łańcucha rozrządu.

Jaki to silnik, że taki olej lejesz?

Ważniejszy jest dobór oleju do specyfikacji silnika niż do faktu, że jeździ na LPG. A o tym nawet serwis potrafi zapomnieć.

Moim zdanie jakieś kilka, kilkanaście procent.

Cóż… autentyczny przypadek (siostra szwagra) kupiła pod koniec lat 90 Hondę. Serwisu jako takiego przez 6 lat jej Honda nie widziała. Po 6 latach i około 112 tyś km dopiero miała pierwszą zmianę oleju. Ubyło go tyle co kot napłakał, a sam mechanik (nie wiedział o fakcie zaniedbania wymian) stwierdził, że w sumie on by jeszcze nie zmieniał.

Z drugiej strony, jak ktoś zdejmie pokrywy zaworów, to zobaczy czym wałki i cała komora są pokryte jak się na czas oleju nie wymienia. 30 tyś kilometrów dla syntetyków, to zdecydowanie za dużo. Po 15 tyś km powinno się robić wymianę oleju razem z filtrem oleju… ewentualnie do tego filtr powietrza. No chyba, że ma się jakiegoś klasyka, np.: w starszych Mercedesach filtr oleju jest schowany w misce i trzeba ją ściągać przy wymianie. Sam filtr jest na jakieś 75 tyś km.

Trzymanie się na sztywno kilometrów co ile trzeba zmieniać olej, to dla kogoś kto w miarę dużo jeździ to zły wyznacznik i często niepotrzebny koszt. Bagnetem nie tylko sprawdzisz ilość oleju, ale również jego stan. Gdy widzisz, że olej zaczyna wyglądać jak smoła wtedy należałoby go wymienić. Instrukcja producenta to jest jakiś wyznacznik, ale nie jest to też zbiór sztywnych reguł, których trzeba przestrzegać, bo auto to będzie złom. Od czego są przeglądy? Tam też mechanik Ci powie czy wymienić olej trzeba czy też nie. Faktycznie 20 tys. uznaje się za średnią wartość, kiedy należy wymienić olej, ale wiele zależy od sposobu użytkowania samochodu czy samego silnika. Ja miałem wymieniany olej przy nie całych 150 tys. Teraz mam ponad 170, a olej nie wygląda źle, mechanik przy przeglądzie nie miał zastrzeżeń, ale jednak w ramach dopieszczania samochodu olej jutro zmieniam - producent zaleca co 20 tys. Może to dlatego, że nigdy nie miałem problemu z braniem oleju, wyciekami (ani razu nie dolewałem oleju), silnik chodził cichutko, nic się nie działo i jeżdżę w miarę spokojnie.

Myślę, że właśnie dlatego producenci wprowadzają takie “innowacje” jak olej long life.

W moim dieslu olej wygląda identycznie po 50 km od wymiany jak i po 15 tys. od wymiany. Podziwiam jeśli jesteś w stanie organoleptycznie ocenić parametry oleju.

1 polubienie

“Brudzenie” oleju powodują przedostające się spaliny przez pierścienie tłokowe do skrzyni korbowej. Zatem zależne jest od tego co się spala oraz stopnia zużycia uszczelnienia. Przy spalaniu oleju napędowego powstaje najwięcej substancji smolistych zaś “najczystsze” spaliny powstają podczas spalania LPG. Olej posiada inhibitory które neutralizują “kwaśne substancje” które niszczą silnik. Im bardziej zużyte są pierścienie tym więcej dziadostwa przedostaje się do skrzyni korbowej czyli do oleju. Wniosek sam się nasuwa, że im bardziej zużyty silnik tym częściej powinno się wymieniać olej. Błędne jest też myślenie, że stary silnik to leję co popadnie (kiedy to właśnie działa na odwrót).

Nie tylko co określoną liczbę kilometrów lub co roku jeśli ktoś mało jeździ. Często jeździmy na krótkich odcinkach po mieście i prawie nigdy w trasie. Wtedy olej znacznie częściej dostaje w tyłem. Zachęcam do przeczytania dość obszernego artykułu na ten temat http://mij.pl/co-ile-wymieniac-olej-silnikowy/

Jeszcze gorzej jak auto ma filtr DPF i często się ona wypala…

Czym kierujecie się przy wyborze oleju silnikowego do swojego auta??

zależy jaki się ma silnik w samochodzie !!!

Instrukcją obsługi i zaleceniami producenta.

2 polubienia

Producent zawsze podaje konkretne parametry jakie musi mieć olej. Jeśli używasz innego to licz się z wymianą silnika.

1 polubienie

A w swoich samochodach jaki olej używacie??
Producent oleju ma dla Was znaczenie??

Najważniejsze jest kierowanie się zaleceniami producenta przy wyborze oleju. Marka ma już drugorzędne znaczenie, lecz nie wybierałbym tych najtańszych i mało znanych. Olej nie jest rzeczą, na których należy przesadnie oszczędzać.

Kilka lat temu były szef Castrola stwierdził, że wymiana oleju to “spisek” producentów. Wg niego oleju się nie wymienia, jedynie dolewa ubytki. Wymianie podlega wyłącznie filtr oleju.

Gdybym miał teraz auto (na szczęście już nie mam), lałbym najtańszego Lotosa. Aby tylko spełniał parametry producenta samochodu. Reszta to marketing.

Bdura totalna. Olej posiada inhibitory neutralizujące siarczki i inne dziadostwa powstające w procesie spalania. Im bardziej silnik zużyty tym więcej przedostaje się zanieczyszczeń niszcząc komorę spalania.

Czasami warto jednak skracać interwały między wymianami, zwłaszcza w silnikach z chorobliwymi łańcuchowymi rozrządami.

Jeśli zaś chodzi o producentów tj., marek to nie będę nic promować. Różne opinie można w sieci spotkać.

1 polubienie

A później chcesz spuścić olej i wypada glut. Z takimi “mądrościami” to idź gdzie indziej. Niektórzy nie wymieniają samochodów co dwa lata jak telefony.

1 polubienie

Czego nie zrozumiałeś? Chętnie wytłumaczę.

Pozwoliłem sobie scalić dwa wątki o tym samym, bo temat nie jest zły, a im więcej wiemy (dzięki większej liczbie postów) tym lepiej. :slight_smile: