Wymiana pamięci RAM (DDR1)- pytania

Jeśli chodzi o DC to są one specjalnie oznaczone,musiałbyś sprawdzić w instrukcji płyty głównej

Witam ponownie :slight_smile:

Mam jeszcze jedno pytanko, może nieco mniej związane z tematem, ale od dawna już mnie nurtujące. Mianowicie przy uruchamianiu komputera, ne ekranie startowym (ten 1 czarny ekran) pojawia mi się informacja, że posiadam 128Mb pamięci ram, podczas kiedy w “Moim Komputerze” i programie takim jak CPU-Z wyświetla się, że posiadam 256Mb. Dlaczego tak się dzieje??

Jaką masz kartę graficzną?

Możliwość pierwsza: W pierwszej kolejności zgłasza się bios karty graficznej i pokazuje ilość VRAM.

Możliwość druga: Masz zintegrowanągrafikę, która wykorzystuje 128 MB pamięci systemowej do własnych celów.

Możliwość trzecia: Błąd biosu. Można by spróbować wgrać nowszą wersję, jeśli istnieje.

To są informacje o karcie (mam przynajmniej taką nadzieję :smiley: )

grafikavq1.png

  1. Jak sprawdzić, czy karta jest czy nie jest zintegrowania??

  2. Co to znaczy, że jest “zintegrowana” i z czym?

  3. Co to jest VRAM :slight_smile: ?

A oto okno z parametrami BIOS-u

bioshm4.png

Napewno stara wersja…

Raczej karta do niczego,magistrala 64 bitowa przy grach,chcesz grać w coś starszego,FX 5200 demonem szybkości nie jest,ciekawe jaki procesor ?

No coż… komputer, tak jak mówiłem ma już swoje lata. Procesor to Athlon XP 2500+ (zresztą jest screen na poprzedniej stronie). Dalej nie znam odpowiedzi na moje pytania :stuck_out_tongue: a co do tej karty… to ewentualnie jaka by mi (lepsza od obecnej oczywiście) pasowała do mojej płyty głównej, za stosunkowo rozsądną cenę? Zapewne warto było by wymienić w tym komputerze wszystko, a przynajmniej większość, ale jak narazie nie sądze aby było mi to specjalnie potrzebne. Nie gram raczej w bardzo “wymagające” gry. Chodzi mi teraz przede wszystkim, aby komputer działał szybciej i sprawniej niż dotychczas. Jeśli karta graficzna się do tego jakoś przyczynia (a przyznam, że nie wiem) to zapewne też rozważe jej wymianę.

Jeśli nie grasz,to ta karta może być

Karta graficzna może być zintegrowana z płytą główną - wówczas nie da się jej wymienić. Twoja jest standardowa na złączu AGP. VRAM to skrót od video RAM, czyli pamięć karty graficznej. Za rozsądną cenę mógłbyś kupić radeona 9800 Pro lub XT. Powinieneś znaleźć w cenie poniżej 100 zł.

Z tą pamięcią w biosie to się już wyjaśniło, bo tam faktycznie było odnośnie karty graficznej :slight_smile:

Już kupiłem ( i włożyłem) nowe kości OCZ (te ze srebrnymi radiatorami) 2x 1gb. Tylko nie jestem pewien, czy działają one w DC (dolny screen). Mam 3 sloty do ramu, 2 obok siebie czarne i jeden w odstępie zielonkawy. To do których mam włorzyć, żeby było DC (o ile oczywiście nie jest)?

dcrammf9.png

Wygląda na to, że nie jest. Dużo kombinacji nie masz :slight_smile: Już nie pamiętam jak to było. Na pewno obsadzone musi być pierwsze gniazdo od procesora. Jeszcze jedno. Wejdź do biosu i ustaw taktowanie pamięci synchronicznie z procesorem -> wybierz Advanced Chipset Features i tam odszukaj Memory Frequency. Prawdopodobnie teraz masz tam ustawione By SPD lub Auto. Powinieneś zmienić na 333 MHz. F10 i Enter.

Tak, już “pokombinowałem” i udało mi się wcisnąć 1 kość do tego zielonego, a 2 do pierwszego tego “czarnego” (okazało się, że jest jednak fioletowy :smiley: ). Sprawdziłem w CPU-Z i jest teraz Dual. I chodzi 200MHz. A co do tego co napisałeś:

to… tak prawdę mówiąc… niezbyt łapie. To znaczy technicznie zapewne będe umiał to wykonać, tylko jaki jest tego cel?

Teraz pamięć pracuje z częstotliwością 200 MHz (efektywnie 400), a magistrala procesora 166 MHz (efektywnie 333). Wydajniejszym rozwiązaniem jest zwolnienie pamięci do szybkości FSB CPU, czyli 166 (333). Porównaj wydajność odczytu z everesta. Sam zobaczysz, że synchronicznie jest lepiej. Do tego przy niższym taktowaniu pamięci można mocniej obniżyć jej timingi co przyniesie kolejny wzrost wydajności.