Wymiana pamięci RAM (DDR1)- pytania

Witam :slight_smile:

Po długim zbieraniu się na to, postanowiłem w końcu dodać/wymienić pamięć ram w moim komputerze. Komputer jest już dość leciwy, a ram jak był tak jest niewielki. Dokładnie 256 Mb, tak więc nie jest to imponujący rozmiar. Na podstawie informacji wyświetlanych przez program CPU-Z wynika, że mam port do ram DDR. Zdjęcia tego okna poniżej. Frequency, czyli z tego co się domyślam to częstotliwość taktowania, wynosi maksymalnie chyba 200 MHz. Natomiast w wielu ofertach klepów internetowych, jak przeglądałem, to była jednostka 300 bądź częściej 400 MHz. Czy to znaczy, że nowa kość RAMu musi posiadać tą częstotliwość 200 MHz czy może mieć więcej? Powiem szczerze, że mam małe pojęcia o “wnętrznościach” komputera, więc wszystkie te pamięci, procesory i inne są dla mnie swego rodzaju zagadką :).

Dlatego też, prosił bym na odpowiedź na kilka moich pytań na ten temat:

  1. Jaka ma być ta pamięć? Wiem, że DDR tylko ile tych MHz i jakieś inne parametry o których nie mam pojęcia :smiley:

  2. Jakiej firmy najbardziej opłaca się kupić ten RAM (tak, żeby starczył na najbliższe kilka lat)?

  3. Mam 3 sloty na ram, jeden jest zajęty przez ten 256 Mb, tak więc czy mam dokupić powiedzmy 2Gb ramu w 2 kościach i dołożyć, wywalić to 256 i włożyć te 2 kości, czy kupić jedną kość 2Gb? Doradźcie mi co z tym zrobić bo naprawde nie wiem :smiley:

  4. Ile najwięcej opłaca mi się wydać na ten ram? Nie orientuje się zbytnio w cenach takiego sprzętu, więc nie chciał bym przepłacić, za coś co można kupić gdzie indziej o wiele taniej.

Dzięki z góry za pomoc :slight_smile: Poniżej screeny z CPU-Z:

spd1ul6.png

memory1in8.png

cpu1xp8.png

Cześć.

Częstotliwość twoich ram ro 400Mhz. (PC3200)

Są to DDR czyli 200 x 2 .

2 GB to się raczej nie opłaca kupować. Są to już pamięci stare i mało wydajne.

Możesz kupić np. 1GB w jednej kości albo 512MB też w jednej kości i dołóż do tego co masz.

Co do firmy to mogą być np. Goodramy :slight_smile:

Ceny sprawdź na allegro.

Kup 1GB pamięci DDR PC3200 (tj. 200 MHz - efektywnie 400 MHz). Plan minimum to PC2700 (166 MHz - efektywnie 333 MHz) - jednak takiej i tak nigdzie nie dostaniesz, więc zostaje PC3200.

Fajnie byłoby, gdybyś podał model płyty głównej, gdyż prawdopodobnie mógłbyś uaktywnić tryb dwukanałowy dla RAM. Wówczas powinieneś kupić dwie kości po 512 MB PC3200 lub nawet 2x1 GB PC3200 i wyrzucić moduł, który obecnie masz w komputerze. Jeśli idzie o firmę, to nie ma się nad czym zastanawiać. Podkręcać pewnie nie będziesz, więc starczy najtańsza. 1 GB kosztuje ok 80 zł.

Pamięć w Twoim komputerze najlepiej pracuje w trybie synchronicznym z FSB CPU, więc nie ma znaczenia, czy kupisz PC2700, czy PC3200 ponieważ i tak powinna być ustawiona jako PC2700 (166/333 MHz).

Dzięki za podpowiedzi.

Czyli mówicie, że najbardziej opłaca się kupić 1Gb ramu? Ale w końcu w 2 kościach po 512 czy jedną 1Gb? I czy zostawić ten stary ram, czy go wyjąć? I jescze jedono, czy jak dokupie nowy ram o częśtotliwości 400 MHz i dołoże do tego 200 MHz to będzie ok?

A co do płyty głównej, to jak mam ją sprawdzić?

Czytaj uważnie, twoje kości to czterysetki, przy SDRam DDR szybkość mnoży się przez 2 (wikii: dane przesyłane są w czasie trwania zarówno rosnącego jak i opadającego zbocza zegara, przez co uzyskana została dwa razy większa przepustowość niż w przypadku konwencjonalnej SDRAM). Szukaj kości PC3200. Kwestia jest taka do czego używasz kompa i czy w grę wchodzi giercowanie (no i jaka reszta bebechów). Dla ciebie wybór jest taki: kość 512 albo 1GB plus ta którą masz, kwestia kasy, więcej nie ma sensu.

To tak ostatecznie, jak pójdę do sklepu/ na giełdę, to mam szukać kości 1Gb 400 MHz?

Tak w razie gdybyś chciał dołożyć masz wolne gniazda,jeśli wsadzisz 2*512 to już może nie być miejsca na następne moduły,chyba,że na płycie jest jeszcze jedno wolne gniazdo,na 32 bitowych systemach nie opłaca się więcej dokładać mimo niskich cen,32 bitowy XP,czy Vista nie zobaczy więcej jak 3,25 GB ram,nawet jeśli twoja płyta obsługuje do 8 GB,oczywiście w przypadku gier w grę wchodzi reszta konfiguracji,bo odpalanie np. GTA 4 na Celeronie 1 GHz i GF 440MX raczej nie ma sensu

Ja proponuje kupić dwa moduły gigabajtowe i rezygnacje z obecnej pamięci. 2 GB dla WindowsXP 32 bit to żaden problem, a jest spora rezerwa. Po ew. dokupieniu mocnej grafiki na pewno się przyda.

Powinieneś kupić 2x1 GB PC3200 DDR. Firmy: Samsung, Kingston (seria value), Kingmax, Elixir, Goodram (wiele osób się skarży - uważaj).

Ok, ale wytłumaczcie mi jeszcze różnicę pomiędzy włożeniem jednej kostki 2Gb, a włożeniem 2 kostek po 1Gb. W sumie pamięci jest tyle samo to czym to się różni? Pewnie jest to dla niektórych oczywiste, ale tak jak pisałem wcześniej, nigdy się tym specjalnie nie interesowałem, więc prosze o wyrozumiałość :slight_smile:

Lepiej dwie kości 1 GB, ponieważ wówczas kontroler pamięci pracuje w trybie dwukanałowym (128 bit). Z jednym modułem szerokość magistrali pamięci wynosi 64 bity. Innymi słowy teoretycznie dwukrotnie zwiększa się przepustowość. Dual Channel nie jest jednak obsługiwany przez wszystkie płyty główne.

W takiem razie czy przez moją jest obsługiwany? Jak mam to sprawdzić?

Pisałem, żebyś podał model płyty głównej.

Racja, umknęło mi :slight_smile:

plytaglownate7.png

Płyta obsługuje DC.

Ok, dzięki :slight_smile:

tak poza tematem, to czy dokupiony ram musi byc tej samej firmy, co ten, ktory juz jest w kompie?

Jeżeli chcesz skorzystać z DC, to to co masz w kompie musisz wyjąć. Do dual channel potrzebne są dwa moduły tej samej pojemności (najlepiej dokładnie ten sam model). W normalnym trybie różne pamięci nie powinny sprawiać problemów.

Teraz to się totalnie pogubiłem :stuck_out_tongue:

Czyli jak dokupię 2 takie same kostki 1gb i je włorzę, to musze wyjąc tą kostkę 256, żeby zadziałał dual chanel. W takim razie co to jest “tryb normalny”, kiedy jak napisałeś “różne pamięci nie powinny sprawiać problemów”??

2 takie same moduły w odpowiednich gniazdach - DC (teoretycznie dwukrotnie większa przepustowość pamięci - praktycznie 5-20% szybciej).

1 moduł lub kilka różnych - tryb standardowy.

Generalnie większość komputerów zasuwa obecnie na DC. Nowe procesory Intela obsługują nawet TripleChannel, więc sugeruję kupić 2x1 GB PC3200. Ew. 2x512 MB.

Ok, a w które porty (mam 3) wkłada się ram, aby uzyskać DC ?