Wymiana pamięci RAM w laptopie ASUS

Witam,
Posiadam laptop ASUS K75VJ-T2113H z wgranym systemem Windows 8.1 64 bity i zamierzam powiększyć zasoby pamięci RAM. Obecnie laptop posiada 1 kość DDR3 o wielkości 4 GB. Jak można zauważyć na zdjęciu, istnieje możliwość włożenia jeszcze jednej kości.
I tu moje pytanie - Ile maksymalnie GB RAMu jest w stanie obsłużyć mój laptop? W specyfikacji na stronie ASUSa (link: https://www.asus.com/pl/Laptops/K75VJ/specifications/ ) opisano możliwości obsługi RAMu w ten sposób: “DDR3 1600 MHz SDRAM, 2 x DIMM socket for expansion up to 8 GB SDRAM”. Czy to “2x DIMM … up to 8 GB SDRAM” oznacza, że laptop jest w stanie obsłużyć max. 8 GB w 1 kości i łącznie max. 16 GB (2x8 GB)? Załączam zdjęcia kości RAM, slotów oraz uzyskanej przez program HWinfo charakterystyki.Przechwytywanie

DDR3 , 1600MHz , Non-ECC , CL11 , 1.5V

KVR16S11S8/4 - ta jest dedykowana przez Kingstona do tego modelu.

Dzięki za odpowiedź i wskazanie oferty, ale chodziło mi głównie o uzyskanie odpowiedzi dotyczącej tego, ile max. GB RAMu dałby radę obsłużyć mój laptop, bo nie bardzo rozumiem to sformułowanie, zawarte w specyfikacji: “2 x DIMM socket for expansion up to 8 GB SDRAM”. Czy tu chodzi o to, że max. 8 GB w obu kościach, czy max. 2x8 GB, czyli max. 16 GB. No i czy można zastosować jedną 8 GB kość, zamiast obecnej 4 GB, czy mogę jedynie dołożyć kolejną 4 GB kość.

Max 8GB RAM. Czyli że 2x4GB = 8GB RAM i to jest max, jaki jest w stanie obsłużyć.

A nie ma znaczenia jaki jest chipset i procesor? (U mnie chipset Intel HM76 Panther Point, procek: Intel Core i3 3110M). Np. dlaczego ten laptop Lenovo (link: https://support.lenovo.com/pl/pl/solutions/pd026866?LinkTrack=Solr ) może obsłużyć max 16 GB, mimo że posiada taki sam chipset jak w moim laptopie? Pogrzebałem trochę w programie HWinfo odnośnie chipsetu/procesora i znalazłem też takie informacje:

Tak i jeszcze wykrywa jaką mający 4 sloty. Nie na darmo Asus i Kingston podają jako 8GB. Zależnie od BIOSu może pewnie jednak obsłużyć 16GB.

Wpisz w google: “K75VJ” + 16GB RAM

Czyli wychodziło by na to, że laptop może obsłużyć 2x8 GB. Jeśli chodzi o producentów kości RAM, to różne firmy różnie podają - u Cruciala piszą, że obsługuje max 16 GB (link: http://eu.crucial.com/eur/en/compatible-upgrade-for/ASUS/k75vj ). Również na Amazonie firma A-Tech (na kościach widnieje fabryczny napis Kingstona) pisze (link: https://www.amazon.com/Notebook-SO-DIMM-NON-ECC-PC3-12800-Tech/dp/B00VNIETKU), że zestaw 2x8 GB jest kompatybilny z moim K75VJ.
Znalazłem również archiwalną ofertę na stronie Komputronik (link: https://www.komputronik.pl/product/183037/asus-k75vj-t2113h-16-gb.html ), gdzie dokładnie ten sam model, z tym samym procesorem oferowali z 16 GB RAM - czyżby to ostatecznie przesądzało o maksymalnej pojemności? Nie mam natomiast 100 proc. pewności czy model płyty głównej jest też ten sam - gdyby tylko producenci laptopów oprócz prostej instrukcji i gwarancji dołączali jeszcze specyfikację płyty głównej…

Jestem ciekaw, czy konfiguracja kości 4 GB + 8 GB (12 GB RAM) byłaby odpowiednia i nie powodowałaby jakiś dziwnych zachowań systemu. Bo 16 GB to trochę za dużo jak na moje potrzeby, ale i za drogo. A co do tego, czy płyta główna jest w stanie obsłużyć taką ilość pamięci, to chyba najlepiej będzie jak odwiedzę autoryzowany serwis ASUSa, ew. kontakt z ASUSem drogą mailową. Tak, czy inaczej dzięki za zainteresowanie się tematem i pomoc, FXJ :slightly_smiling_face:

Ja bym nie wsadzał w niego więcej niż 8GB RAM a dokupił dysk SSD na system w pierwszej kolejności.

Tam się dowiesz, że ten model laptopa w sprzedaży wyposażano w RAM: 1x2GB + 1x4GB, czyli razem 6GB, ponieważ maksymalnie odsługuje 8 GB sumarycznie. Przy czym zdarzyć się może, że w układzie 2x4GB nie będzie się chciał uruchomić!

Już parę miesięcy temu zakupiłem i zamontowałem SSD GoodRam Iridium Pro 240GB, a starego 500 GB HDD dałem na drugi slot :wink: Rzeczywiście, jest widoczna spora różnica w działaniu systemu i aplikacji, ale mimo to 4 GB RAMu dla coraz większej ilości oprogramowania/aplikacji to “minimalne minimum”. Windows’a jak coś to reinstaluje z płyty co 1,5 roku, śmieci również regularnie usuwam z systemu, jednak nawet przy tak oczyszczonym systemie zwykła przeglądarka z 2/3 zakładkami zajmuje mi łącznie z systemem od ~50% (Firefox/Opera) do ~60% (Chrome) pamięci RAM i gdybym dla przykładu chciał uruchomić jeszcze jakąś gierkę typu FIFA 14/NFS/BF 3, czy o podobnych wymaganiach to jestem na krawędzi blue screen’a :confused:

Ale on był w sprzedaży z 1x4 GB RAM. Dlaczego twierdzisz, że nawet

?
Byłbym w zupełności usatysfakcjonowany, gdyby udało mi się zamontować w nim 12 GB RAM (1x4 GB + 1x8 GB), ale jeśli rzeczywiście nie jest w stanie uciągnąć jednej ósemki, to będzie musiało mi wystarczyć 2x4 GB. Zapytam ASUSa i dam znać, jak tylko dostanę odpowiedź :wink:

Trochę lat minęło co prawda, a zapomniałem poinformować, że ASUS K75VJ (T2113H) 17,3" jak najbardziej obsługuje kości SO-DIMM o pojemności max 8 GB w 1 slocie. A że sloty są 2, to łącznie można załadować maksymalnie 16 GB RAM. Ja zdecydowałem się dołożyć jedną ósemkę do ówczesnych 4 GB i laptop pięknie śmiga. Choć oczywiście po tych kilku latach procesor Intel Core i3-3110M już zaczyna zamulać na socialach w przeglądarkach i niektórych wymagających apkach, no i zasilacz zaczyna szwankować podczas ładowania (wymienionej w 2019) baterii :upside_down_face:
Sam laptop ASUSa moim zdaniem nie do zdarcia - co prawda kupiłem w tym roku nowego Acera Nitro 5 (również 17,3"), choć wizja korzystania z Windy 11 na lapku bez napędu optycznego na płyty trochę mnie przeraża :expressionless:

Ten temat został automatycznie zamknięty 90 dni po ostatnim wpisie. Tworzenie nowych odpowiedzi nie jest już możliwe.