Wymiana pasty na chipsecie-kilka pytań?

WItam jak w tytule mam kilka pytań dotyczących wymiany pasty termo przewodzącej na chipsecie.Po pierwsze czy taka operacja jest bezpieczna ,po drugie ile past nałożyć , słyszałem żę trzeba sporo i czy mogę użyć pasty Arctic Silver 5 proszę o szybką odpowiedź bo radiator na moim chipsecie parzy.

Masz dodatkowe wentylatory w obudowie? Jak chipset parzy to powinieneś dać nadmuch na chipset lub zmienić chłodzenie chipsetu.

Dotknij nie pomalowanej części kaloryfera zanim dotkniesz do płyty, żeby nie załatwić elektroniki wyładowaniem elektrostatycznym, jak za mocno będziesz naciskał to można ukruszyć chipset.

Ma być cienka warstwa grubości kartki papieru lub na środek chipsetu wycisnąć ilość wielkości ziarna ryżu i docisnąć radiatorem, sama się rozprowadzi, jak użyjesz dużo pasty to temp mogą wzrosnąć, as5 się nadaje na wszystko cpu, gpu, chipset.

Wentylatory mam z przodu 120 z tyłu dwie 80, ale z tym dotykaniem to co mam dotknąć bo nie zakumałem i nie słyszałem wcześniej o wyładowaniach .A i jeszcze jedno czym wyczyścić chipset??Procek czyściłem spirytusem i zastanawiam się czy chipset też tym można??

Chipset to też procesor, tylko wyspecjalizowany w określonym zadaniu.

Zwróć uwagę na jedno - skoro radiator parzy to znaczy, że przewodzenie ciepła chipset - > radiator jest OK i wymiana pasty nic nie zmieni bo sama pasta nie zajmuje się rozpraszaniem ciepła do otoczenia.

Problemu bym szukał w za małym radiatorze lub w słabej wentylacji wnętrza obudowy.

http://pl.wikipedia.org/wiki/Elektrostatyka

Jednym słowem rozładuj się (dotknij np kaloryfera, kranu) zanim zaczniesz grzebać blisko elektroniki komputera.

Nie miałeś nigdy takich zdarzeń, że ktoś “kopnął” np przy podawaniu ręki na przywitanie ? To może mieć nawet kilka kilowoltów :slight_smile:

Czyli dać wentylator na chipset, który dmucha czy wyciąga powietrze???A i jeszcze mam pytanie czy jak radiator parzy to może się coś stać bo komputer pracuje normalnie i nic się nie dzieje??

Na radiator powinien być skierowany pęd powietrza z wentylatora. Radiatory chipsetów najczęściej są cieplejsze niż radiatory procesora i działają tak latami jednak obniżenie ich temperatury na pewno im nie zaszkodzi.

Pamiętaj, że powietrze musi mieć miejsce, którym wchodzi do obudowy (najczęściej z przodu komputera wentylator dmuchający do środka obudowy i miejsce, którym nagrzane powietrze wychodzi z komputera - najczęściej tył, górna część obudowy - wentylator wyciągający powietrze na zewnątrz.

Tylko jest taki problem na tym radiatorze ni jak nie da się zamontować tego wentylatora ,myślałem nad zakupem tego chłodzenia jest nie drogie i mam możliwość montażu wentylatora tylko nie wiem czy będzie pasowało do mojej płyta ,moje MOBO to gygabyte ga-945gcm s2l .

Zamiast montować wentylator na radiatorze chipsetu skieruj obieg powietrza z wentylatora z przodu obudowy na ten radiator, uporządkuj wewnątrz obudowy przewody i taśmy sygnałowe, bo one hamują obieg powietrza oraz sprawdź czy wentylatory dmuchają w odpowiednią stronę (te z tyłu mają wyciągać powietrze na zewnątrz)

Wentylatory dmuchają w odpowiednim kierunku ale fakt że kabli ma bardzo dużo i za bardzo nie mam jak je ułożyć żeby nie blokowały obiegu powietrza :frowning:

Dodane 12.02.2011 (So) 14:41

Czy jak dam wentylator ma radiator chipsetu to pomoże??Bo z tego z muwiliście pasty nie trzeba wymieniać.

Możesz nie używane kable włożyć do zatoki 5,25, spiąć opaskami.

http://www.cooling.pl/porzadkowanie-kab … 68_75.html

Pomoże, zmierz jaki wentylator wejdzie pewnie 40x40 lub 50x50

http://www.cooling.pl/noiseblocker-blac … 51696.html

http://www.cooling.pl/scythe-mini-kaze- … 83624.html

http://www.cooling.pl/fander-roxo-ultra … ory=30_147

Lub zrób zdjęcie tego chipsetu, podaj model płyty gł.

MOBO to gygabyte ga-945gcm s2l

40x40 powinno się zmieścić, zmierz dla pewności, jak nie wejdzie na 4 śruby to zawsze można przykręcić po przekątnej na dwie.

A jak przykręcę go do radiatora to nie powyginam radiatora ,bo tak nie ma otworów na śrubki!

Przyłożyłem do radiatora rurę od odkużacza i po chwili radiator był chłodniejszy , to już nie wiem czy ten wentyl ma dmuchać czy wyciągać powietrze???

Mimo braku otworów dobrze dobrane śrubki pięknie się trzymają między żeberkami radiatora.

Radiatora przy wkręcaniu śrubek nie wygniesz, bardziej bym się bał o to, co pod nim się znajduje :wink:

Wentylator na radiatorze zawsze powinien dmuchać w stronę radiatora

To że odkurzaczem schłodziłeś to nic dziwnego - przecież wymusiłeś bardzo duży ruch powietrza na powierzchni radiatora.

Trochę się może wygiąć, ale od tego komp nie wybuchnie.

Jak jesz zupę to dmuchasz na łyżkę czy wciągasz powietrze znad łyżki? Wentylator 40mm ma za mały ciąg, lepiej żeby dmuchał. Nie przykładaj rury od odkurzacza do kompa bo one mogą być mocno naelektryzowane.

dobra kupie wentylator i zobaczę dla świętego spokoju ,bo czytałem i szukałem dzisiaj cały dzień o przegrzewających się chipsetach i nie które po prostu tak maja że radiator parzy i nie musi oznaczać to nic złego.Czy ten radiator będzie pasował do mojej płyty http://allegro.pl/radiator-pentagram-fr … 80323.html

Nie ma podanego rozstawu na stronie producenta, na płycie też nie znany gwar dać nie można że będzie pasować, w razie braku będzie trzeba wiercić nowe otwory.