Wymiana pasty pod CPU- czyli pare pytań laika

Witam.

Posiadam płytę główną AsusM2n32SLI deluxe i procesor athlon x2 6000+.

Zestaw ten chłodzony jest przez Scythe katana II.

Moje pytanie dotyczy wymiany pasty termoprzewodzacej.

I teraz tak:

Chłodzenie , które posiadam można zamontować bez wyjmowania płyty głównej , więc wnioskuje ,że do wymiany pasty ta czynność jest również niepotrzebna.

Tylko mam w tym miejscu pytanie.Po odpięciu chłodzenia procesor zostaje w sockecie czy wyjmujemy go z płyty i czyścimy osobno czy tez może w płycie zostać?

Rozumiem,ze radiator czyścimy również.

No i nakładanie pasty.

Nakładamy ją zarówno na procesor (juz włożony do płyty) jak i na radiator?

Wiem,ze Zalman ma pastę z pędzelkiem, więc tu teoretycznie powinno być łatwiej.

A jak z innymi?Pytam, ponieważ wyczytałem,ze niektórzy sugerują posmarowanie radiatora i kropelkę na środek procka bez rozsmarowywania jej.Inni natomiast sugerują rozprowadzenie pasty zarówno na radiatorze jak i procesorze.

Bede naprawde wdzięczny za odpowiedz/sugestie.

Ja tylko dodam, że co do pasty polecam Arctic Silver 5

Czynność wykonasz bez wyciągania MOBO. Ściągasz chłodzenie, wyciągasz proca, czyścisz go. Wyczyść też radiator od spodu. Następnie nakladasz cieniutką warstewkę na calej powierzchni procka. Pamętaj, cieniutko, chodzi tylko o to aby wypelnić wszystkie mikroszczeliny i poprawić odprowadzanie ciepła. Na radiator pasty nie nakładaj. Pastę na procesorze rozsmaruj np. nieużywaną kartą kredytową.

@UP: Też posiadam i polecam Arctic Silver 5.

Po pierwsze - lektura:

http://forum.cooling.pl/viewtopic.php?t=229

http://www.proline.pl/index.php?id=news … &grupa=art

viewtopic.php?t=72248

Po drugie rady z własnego doświadczenia:

Zdejmujesz ostrożnie radiator i wyjmujesz ostrożnie procesor z gniazda, czyścisz dokładnie ze starej pasty (jakimś alkoholem, osobiście korzystam z benzyny ekstrakcyjnej, oraz patyczki, płatki kosmetyczne i papierowym ręcznikiem/toaletowym, ewentualnie wykałaczki na trzymające się części - wszystko ostrożnie), radiator (bez wentylatora) można umyć pod bieżącą wodą, wentylator wyczyścić patyczkami. Najlepiej chyba rozsmarować pastę po całości procesora przez np. torebkę foliową, niezbyt grubo, ale też nie tak minimalnie. Później czyścisz odkurzaczem miejsce wokoło socketa, dokładnie wsadzasz procesor w niego i nakładasz radiator dociskając go do procesora.

Przede wszystkim dziękuje za odpowiedzi.

Czyli z tego co widzę na radiator pasty nie nakładać??

Jak odpowiednią grubość nałożysz na procesor, to na radiator już nie trzeba. Tylko pamiętaj, żeby nie była to wtedy grubość minimalna (zeskrobana kartą kredytową) bo wtedy pasta nie wypełni nieregularności radiatora.

Czyli procek wyjmuję, czyszczę, nakładam pastę i wkładam z powrotem?

Czy pasta jak już procek siedzi w sockecie?

Jak położysz komputer na boku, to wygodnie jest smarować procesor już włożony w gniazdo.