Wymiana pasty proc

Witam.Wymieniłem w końcu pastę na nową AS 5 na CPU . Posiadam procesor Intel Dual Core E6600 3.06 Ghz . Temp w idle 44-37 natomiast po teście RealTemp GT 3.60 i Prime 95 ze 100 % wykorzystaniem procka w stresie 80-72. I teraz mam pytanie , czy to aby nie za dużo ? Pzdr .

Hej,

Faktycznie, temperatura zbyt duża. Tym bardziej, że T-case dla tego procesora to około 74°C. Aczkolwiek pasty termoprzewodzące mają to do siebie, że muszą wygrzać się, by uzyskać pełnię swoich możliwości. W zależności od użytej pasty może to trwać nawet do 200 godzin. W każdym bądź razie postaraj się zapewnić nieco lepszy przepływ powietrza w obudowie - może na razie warto zdjąć boczną obudowę, by cyrkulacja powietrza była lepsza.

Inna kwestia to ilość pasty, którą nakłada się na procesor - powinna być to cieniutka warstwa pokrywająca cały procesor. W tym przypadku nie zdaje egzaminu zasada, że im więcej - tym lepiej. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Elo . Osłony obudowy mam obydwie zdjęte . Komp stoi w przewiewnym miejscu . Mi się wydaje , że to jednak chyba za dużo nawet biorąc pod uwagę czas potrzebny do wygrzania . Teraz ta ilość mnie zastanawia .

Hej,

Jeśli tak, to koniecznie należy dokonać wymiany jeszcze raz. Myślę, że ten artykuł powinien pomóc. :slight_smile:

Pozdrawiam,

Dimatheus

Zdejmują osłony boczne z obudowy zaburzasz obieg powietrza. I biorąc na logikę to powinno być chłodniej w komputerze bez osłon a jest odwrotnie.

Właśnie zdjąłem ponownie wentylator z radiatorem i zdjąłem połowę grubości z procka a radiator wyczyściłem alko . Temp idle 44-30 , w stresie 57-55 stopni . I chyba jest elegancko :smiley: Dzięki i pzdr

Hej,

Czasami tak, czasami nie. Zależy od tego, czy posiadasz zmontowane dodatkowe wentylatory z przodu i z tyłu obudowy. Jeśli nie, to praktycznie nie ma czego zakłócać. :slight_smile:

Teraz zupełnie inaczej. Takie temperatury jak najbardziej OK. A po wygrzaniu pasty powinny jeszcze nieco się zmniejszyć - pewnie do poziomu jakiś 50 stopni.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Nałożyłeś zbyt dużo pasty termoprzewodzącej i dlatego były zbyt wysokie temperatury.Pasty powinno się nakładać tyle co ziarenko ryżu,więc dosyć mało.

Bzdura, pasty trzeba dać troszkę więcej i na pewno nie stosować metody “ziarnko ryżu”

Wcześniej dałem pasty tak na ziarnko grochu i było za dużo ( o 23 stopnie ) . Połowę zdjąłem i jest elegancko .

Jeśli masz na myśli rozsmarowanie wcześniej past na procesorze to również można tak postąpić.Natomiast jeśli nałożymy w postaci ziarenka ryżu to przecież ta pasta również pod dociskiem chłodzenia się rozprowadzi po procesorze.Lecz taki e chłodzenie trzeba w miarę równo przykładać.

@ UP

Musiałbyś mieć idealnei płaskie IHS na procesorze, idealnie płaską podstawę coolera CPU oraz idealnie jednolity docisk w każdym miejscu podczas montażu. A tego niestety nie da się zrobić (montowałem już wystarczająco wiele cooelrow CPU żeby być tego świadomym) i dlatego nie polecam metody ziarnka bo pasta nie będzie wtedy poprawnie rozprowadzona.

Hej,

Wszystko zależy od wielu czynników - od właściwości samej pasty, od tego, czy cooler będzie zakładany szybko i pewną ręką, czy ktoś będzie się z nim bawił. Test sam w sobie też nie jest miarodajny, bo trudno powiedzieć o wielkich różnicach temperatur, gdy te wahają się od 82 - 85 stopni - toć to przedział zaledwie 3 stopni, czyli między najniższą, a najwyższą z temperatur mamy wzrost o jakieś 3,7%. Zresztą dane i tak są zaokrąglone, więc równie dobrze temperatury mogły oscylować na przykład w granicach 82,4, co po zaokrąglaniu dało 82 stopnie; zaś 82,5 zaokrąglono już do 83.

Najlepiej gdyby po teście ściągnęli coolery z procesorów i pstryknęli forki tego, jak pasta została rozprowadzona po powierzchni w poszczególnych sposobach nakładania.

Pozdrawiam,

Dimatheus

Bzdura, wszystko zależy przede wszystkim od wprawy użytkownika oraz tego czy ma idealnie płaski IHS/

Przejrzyj ten test raz jeszcze bo różnice mogą być znacznie wyższe :wink:

P.S. Bez obrazy ale wygrzewanie pasty nie daje nagle jej tak drastycznego wzrostu przewodności i temperatura nagle nie spadnie Ci na CPU jeszcze 5 stopni a maksymalnie 2 stopnie.

Hej,

Zgadza się. Wprawą będzie to, czy szybko założy cooler, czy będzie się przymierzał kilka razy powodując, że w niektórych miejscach zetrze całą pastę.

Najpierw piszesz, że zależności od rodzaju pasty to bzdura, a później podajesz linka, w którym test lepszej i gorszej pasty pokazuje różnice w temperaturze. Wypadałoby w końcu się zdecydować. :slight_smile:

Oczywiście że nie drastyczny - raczej sukcesywny w całym okresie wygrzewania; i na jego końcu czasami da się osiągnąć 5 i więcej stopni mniej niż bezpośrednio po nałożeniu.

Pozdrawiam,

Dimatheus