Wymiana pasty termoprzewodzącej na procesorze e8400

Witam. Mam zamiar wymienić pastę na moim procesorze(konfiguracja w podpisie). Będę tę czynność wykonywał pierwszy raz. Dzisiaj odkurzałem w środku cały komputer i tak jakoś mnie skorciło żeby odczepić radiator i go dokładniej odkurzyć jak i procesor. Myślałem że to poprawi temp. mojego procesora lecz się myliłem. Wręcz wzrosła diametralnie (wcześniej w spoczynku 45C a teraz dochodzi nawet do 58C! A podczas gry w takiego cs 1.6 aż 87C!) Chłodzenie standardowe mam. I w związku z tym mam kilka pytań:

  1. Dlaczego tak wzrosła temp. po odczepieniu radiatora odkurzeniu i przymocowaniu z powrotem?

  2. Czym wyczyścić procesor na którym są pozostałości po starej pasty? (jaki preparat, jakaś szmatka specjalna ew. wykałaczka do uszu?)

  3. Ile trzeba odczekać po wyczyszczeniu pozostałości starej pasty zanim da się nową?

  4. Czy spód radiatora też trzeba wyczyścić?

  5. Podacie jakaś dobrą pastę do tej czynności. Najlepiej żeby łatwo się ją aplikowało i żeby nie uszkodziła płyty głównej itp. Linki z allegro mile widziane :wink:

  6. Czym nakładać pastę?

  7. Na radiator też trzeba nałożyć pastę?

  8. Ile trzeba odczekać żeby nowa pasta dobrze się sprawowała?

  9. Po nałożeniu pasty mogę od razu przymocować radiator i uruchomić komputer?

Czytałem różne artykuły ale co inny artykuł to inne porady :stuck_out_tongue: Przeglądałem ten temat: nakladanie-pasty-termoprzewodzacej-cpu-polecane-pasty-t72248.html ale raczej już nie aktualny jest ten temat.

Czekam na odpowiedzi na moje pytanie i porady od specjalistów :slight_smile: Pozdrawiam

Temperatura wzrosła bo odczepiłeś radiator i struktura poprzedniej, nałożonej pasty została zburzona także nie spełniała ona już swoich właściwości. Po każdym montażu/demontażu należy pastę termoprzewodzącą wymienić! Wystarczy, że nałożysz cieniutką warstwę na sam procesor i zamontujesz radiator. Uprzednio wypadałoby wyczyścić owy radiator i procesor np. benzyną ekstrakcyjną. Po wykonaniu powyższych czynności możesz od razu uruchomić komputer. Pamiętaj jednak, że niektóre pasty potrzebują określonej ilości czasu by się wygrzać i w pełni spełniać swoje zadanie (np. Arctic Silver 5). Dlatego też po jakimś czasie od wymiany pasty temperatura może spaść jeszcze z 2-3 stopnie.

wyczyść zwykłą szmatką nic nie trzeba czekać nakłądasz troche nie niewiadomo ile … na procesor dociskasz radiatorem.

swoją drogą to dziwne żeby z 48 skoczyło do 87. MOże nie podpiąłeś wentylatora ?? albo źle założyłeś radiator ?? pasta może obniżyć max 10 stopni ale nie 40 !!

1 żle przylegający radiator

2 papierem toaletowym,ręcznikiem papierowym,podkoszulkiem doczyścić spirytusem lub wodą po goleniu na spirytusie( wykałaczka nie, )

3 aż odparuje spirytus

4 tak

5 diamentowa lub srebrna najlepsza pierwsza

6 np palcem ale nie za grubo tak z 1 milimertr całą powierzchnię przylegającą

7 tak ale tylko liznąć

8 wcale

9 tak

Najlepszy według mnie to alkohol izopropylowy, nie śmierdzi jak np benzyna, i dobrze czyści, można użyć benzyny ekstrakcyjnej ale to śmierdzi lub zmywacz do paznokci na acetonie , szmatek specjalnych nie trzeba, starczy srajtaśma lub chusteczki.

Byle to czym czyściłeś odparowało, a to kilka sekund.

Trzeba, i jak wyczyścisz to nie dotykaj tych części co się z sobą stykają żeby nie zatłuścić palcami.

Arctic Silver 5, MX2, popularne i są na tlenkach metali, oleju i ceramice to możesz tym całą płytę usmarować i nic się nie stanie.

http://pclab.pl/art27565.html

http://pclab.pl/art24195.html

Najwygodniej to nałożyć kawałek folii na palec i smarować.

Nie, najwyżej przesmaruj tą resztką która będzie na folii żeby pokryć nierówności chłodzenia.

Dla AS5 to 200 godz.

Tak.

Nic się nie zmieniło.

Komp po przegrzaniu sam się wyłączy przy 90-100 st C, ale alarmy itp można ustawić w zakładce PC Health Status > Shoutdown Temperature