Wymiana pasty termoprzewodzącej

Witam wszystkich drogich użytkowników forum dobreprogramy : )

Mam kilka pytań odnośnie pasty termoprzewodzącej mianowicie mam laptopa marki toshiba i modelu p200 i jestem przed wymiana wiatraka do procesora ( kupiony już na allegro ) i pomyślałem sobie ze warto jeszcze wymienic pasty jednak na stronie która pomogła mi w rozebraniu mojego laptopa http://www.irisvista.com/tech/laptops/toshiba-satellite-p205/removing-motherboard-4.htm pisza ze musze uzyc specjalnych smarow i past do tego dzialania a te sa troche drogie dlatego szukam jakis tanich ale i dobrych zamienników i tak z ciekawości chciałbym się również spytać co to wgl jest northbridge? tutaj screen:

nie musisz wymieniać pasty płyta jest czysta nie widać niepokojących rzeczy

Co do pasty to tak naprawdę to jest zwykła pasta taka sama jak do pc kup jakaś za 18 20 zl

Najlepiej sylikonowa lub z dodatkiem srebra ale z srebrem uważaj bo prąd przewodzi

A pasty hmm do laptopów to lipa jest żeby więcej kasy wyciągnąć

A bym zapomniał 1 mala kropla nie więcej to ma pomagać odprowadzić ciepło nie utrudnić

@UP - no to kolego prawisz ładnie…

Rozkręć te śrubki, które zaznaczyłeś, dzięki temu wyjmiesz całą instalację radiatora (czyli ta miedziana rurka z tą kratką na końcu). Polecałbym jeszcze przedmuchanie całej instalacji sprężonym powietrzem, a radiator wyczyściłbym jeszcze szczoteczką do zębów (nieużywaną ofkors :lol: ), żeby pozbyć się kurzu, który przyległ do niej. Następnie wyczyść pozostałości starej pasty z procesora i nałóż nową. I tyle w sumie.

North Bridge (Mostek północny) w Twoim wypadku to karta graficzna, jeśli się nie mylę.

I co do wyboru pasty - najlepiej jak najwięcej srebra, jeśli chodzi o laptopy, żeby lepiej przewodziła ciepło. Nie wiem, co kolega wyżej pisze o prądzie, skoro wszystko jest tam zabezpieczone i wszystko jest też od prądu ODŁĄCZONE, więc IMO nie ma prawa nic się stać.

A tak poza tematem, czemu chcesz wymieniać wiatrak od radiatora? Nie wygląda na zaniedbany.

nie nie Panowie ta plyta nie jest ode mnie:) moja wyglada tak:sam1347y.jpg

i jak widac pasty sa wysuszone:)

a wiatrak kupuje nowy bo stary mi sie spalil i nie chodzil:) wiec moge kupic zwykla paste od stacionarnego no ok ale ciekawi mnie czemu na jednym elemencie plyty glownej jest pasta z inna konsystencja(patrz na cpu) a na drugim z jeszcze z inna ? i ta druga to w konsystecji jest jak silikon tylko taki nie do konca wysuszony ( mozna go jeszcze rozprowadzic)

Nie wiem, jaki to laptop jest, ale w moim Asusie F5SL kupiłem pastę, która zwie się Arctic Silver 5 , nałożyłem ją na grafikę i na procesor, z tym, że na grafice była właśnie jeszcze ta (?) pasta o konsystencji silikonu, ale żadnych problemów nie ma, a i się zmniejszyły temperatury. Pastę ściągałem tylko z procesora, grafiki wcale nie ruszałem.

co do prądu to chodziło mi o to ze nie można zabrudzić żadnych styków bo będzie zwarcie :slight_smile:

Pastę kładziesz na procesor, gdzie styków nie ma, musiałbyś chyba to wylać na około wszędzie, co jest IMO nierealne :wink:

A tak przy okazji. Ten pierwszy screen, którego dałeś, jest błędnie oznaczony. CPU jest w miejscu North bridge :), a tam, gdzie jest oznaczenie CPU - tam jest grafika (a czy to jest to samo, co mostek północny - nie dam sobie głowy uciąć :-D)

Dobrze, że jej nie dałeś bo już byś głowę stracił :wink: Zwróć uwagę, że ten chip po prawo jest w podstawce a ten po lewo jest przylutowany do płyty, do tego nad procesorem jest blok zasilania (rozwiązanie podobnie jak w płytach do komputerów stacjonarnych) - opis na pierwszym zdjęciu jest prawidłowy.