Wymiana Phenoma II

Witam.
Mam Phenoma II X4 965 BE, Radeona HD7870 i …reszta w sumie nieistotna.
Radek niestety spłonął, chciałem kupić drugiego takiego bo służył dzielnie, ale w identycznej cenie udało mi się wyrwać R9 280X.
I teraz pytanie - jaki procek na AM3+ wybrać by trochę podgonił wyniki względem Phenoma? Jakiś FX-6xxx czy 8xxx da radę?

Wszystko zależy od tej jak to nazwałeś nieistotnej reszty, bo jaki procek możesz wsadzić zależy od płyty głównej i jej BIOSu oraz zasilacza. Z grafiką już i tak lekko przeholowałeś, bo szału przy dzisiejszych produkcjach to ona dużego nie robi, a do tego prądu konsumuje sporo.

No dobrze. Płyta to 870S-C45 (FX) - w teorii wspierająca FX-y. Tylko na stronie MSI napisali, że np. wspiera FX-8150, a ja powiedzmy byłbym zainteresowany 8350, więc pewnie jakiś update BIOSu potrzebny. Zasilacz be quiet! STRAIGHT POWER 600W 80+ GOLD.
W ogóle to szykowałem się do zmiany całej konfiguracji pod Ryzena 1600 lub Core i5 7600, ale wyszło jak wyszło i byłoby fajnie gdyby ta konfiguracja polatała jeszcze z rok, półtora. Stąd chęć wymiany samego procka by było to jakoś kompatybilne i nie duszące się nawzajem.

A co do szału w grach… Nie narzekam na kartę. Wiedźmin 3, ustawienia ultra (tylko cienie na średnie) i 50+ FPS. W miastach gorzej właśnie przez Phenoma - rdzenie na 90-99% i niecałe 40 FPS.

E: Doczytałem, że update BIOSu nic nie da. Na tym chipsecie FX-8350 nie poleci…

Raczej ten FX 8350 może nie pracować prawidłowo, dlatego max to 8150 jak producent potwierdza. Chyba, że ktoś bardziej obeznany w płytach głównych potwierdzi, że można brać ten nowszy procek.

Czyli jednak wymiana wszystkich wnętrzności mnie czeka…
W takim razie zapytam odwrotnie - jaka grafika pod Ryzena 1600 (lub i5 7600)?

każda będzie pasować :smile: ale optymalnie min 1050TI /1060 lub rx 570

Płyta nie wspiera nic więcej ze względu na słabą sekcję zasilania. Stąd też nie nadaje się do podkręcania 8 wątkowych FXów. Nic niezwykłego w świecie płyt AM3+.

Jeśli mamy zamiar grać w 1440p, to nawet 1080 nie złapie bottlenecka na i5-7600k lub Ryzenie 6.

Ja bym poszedł w Ryzena 6 1600, tylko znowu, uważać na płytę główną ze względu na sekcję zasilania. Niektóre nie mają żadnego chłodzenia na sekcji zasilania, a 3 lub 4 fazówka przy gorszej sztuce zacznie już wydzielać niepomijalne ciepło. Nie kupować też ASRock AB350 GAMING K4, ta płyta ma sekcję 3+3, mimo że wygląda na 6+3.

Patrzę na Phenomy i Athlony i widzę różnice mimo że Phenom to klasa wyźsza to Athlon na podstawce FM2 uwalnia więcej herczuf niż Am3.

AMD Athlon X4 880K 4.0Ghz przed oc.

Właśnie o taką poradę mi chodziło. Waham się między 470/570 lub 480/580.Żeby nie brać czegoś niepotrzebnie na wyrost.

Tu także nie planuję cudów. Nie widzę potrzeby posiadania płyty z czterema slotami na RAM i dwoma na karty graficzne, skoro mam zamiar kupić 2x8 GB i jedną kartę :wink:
Konkretnie takie coś upatrzyłem ->https://www.morele.net/plyta-glowna-msi-b350m-gaming-pro-b350-ddr4-sata3-usb-3-1-matx-976464/

4 sloty pamięci są zawsze mile widziane - AM4 powinno zagościć trochę czasu na rynku, więc warto mieć w rezerwie wolne banki.

Co do płyty, nie bierz jej, to 3+2. O ile dla 4 rdzeniowych Ryzenów byłoby OK, tak przy 6 rdzeniowych może się zrobić gorąco po oc.

Warto dorzucić przynajmniej do tego:


Chociaż osobiście nie brałbym nic gorszego niż to:


Zwłaszcza ten Asus wygląda dobrze, ma sekcję zasilania z wyższej klasy komponentów, co w teorii gwarantuje większą efektywność, stabilność napięcia i niższe temperatury.

Poza tym, płyta z sekcją 4+2 w razie czego da radę 8 rdzeniowym Ryzenom z oc.

Hmm… Temat do przemyślenia w takim razie. Wielkie dzięki za poradę.

@piotrekplay

jak rozpoznajesz selekcje zasilania?
Patrzysz i wiesz? Czy jednak trzeba się za każdym razem wczytać w opis?!

A to mój wybór do 300zł nie planuje OC.

Sekcję zasilania można rozpoznać po jej elementach.

Ta MSI nie umożliwia podkręcania, absolutna bieda oferowana przez chipset. Nie tykać. Sekcja tutaj to 3+2, ale to bez znaczenia przy tym chipsecie.

Dobra, teraz proszę obeznanych o wytłumaczenie czegoś. na początek trzy linki:
https://pl.msi.com/Motherboard/support/870SC45_FX.html#support-cpu
https://pl.msi.com/Motherboard/support/870C45_FX_V2.html#support-cpu
http://www.cpu-upgrade.com/mb-AMD_(chipsets)/870.html

Ja posiadam 870S-C45 FX z chipsetem 870.
Wersja C45 FX V2 ma chipset 770.
Jak to jest, że 770 obsługuje procesor FX 8350, a 870 nie?
Z kolei strona z trzeciego linka potwierdza obsługę tego procesora, wbrew temu co twierdzi MSI…
O co tu chodzi? Moja płyta jednak wspiera 8350?

W tym wypadku obsługa CPU nie zależy tylko od chipsetu.
FX-8350 ciągnie więcej energii, aniżeli sekcja zasilania twojej płyty jest w stanie dostarczyć. Koniec historii.
Zabawę z 8 wątkowymi FXami zaczynałbym od sekcji 6+2, nic poniżej tego.

Tutaj masz listę płyt pod AM3+ z rozpisaną kompatybilnością i sekcjami zasilania:
https://docs.google.com/spreadsheets/d/1a8k1fAzGnSNQGsMJi4Rl22RRdG_4ni98heLTM_SxNGQ/preview#gid=3

Sekcja zasilania w obydwu C45 wygląda na taką samą. Jedna daje radę, druga nie?

Różnią się użytymi mosfetami. MSI 870-C45 (FX) V2 to poprawiona wersja jak sama nazwa wskazuje - MSI 870S-C45 (FX) miały problemy z awaryjnością sekcji zasilania.

A co sądzisz o tej płycie?

Sorki, że tak skaczę ze starego do nowego i na odwrót, ale ciągle rozważam co zrobić :wink:

Sekcja zasilania to albo 3+3 albo (3*2)+3 czyli zdublowana sekcja Vcore. Nie wiadomo jakie mosfety na chwilę obecną, ponieważ Asrock co płyta, to ma inną sekcję zasilania. Największą wadą są tutaj 2 sloty na pamięć RAM, a to jest tragedia jeśli od razu nie załadujesz 16GB. Ciekawe jak też będzie ze wsparciem samej pamięci, na więcej niż 2666MHz bym się nie napalał.

Z tymi najtańszymi płytami jest ten problem, że na razie brakuje ich recenzji, więc rzeczywiste możliwości oc są niewiadome. W teorii 4+2 lub (3*2)+2 z chłodzeniem sekcji powinno poradzić sobie z Ryzenem 6 1600 @4-4,1GHz 1,425V. Ten drugi przypadek dla temperatur i podaży mocy jest lepszy, za to ma mniejsze możliwości kontroli i stabilności napięć.

Ogólnie, w tej półce cenowej i tak z wielu rzeczy się rezygnuje, więc pozostaje pytanie czy w razie czego 3,7-3,8GHz zamiast 4GHz oc będzie dla Ciebie wystarczające. Jak się trafi lepsza sztuka która zrobi 4GHz przy 1,4V Vcore to problemu nie będzie tak czy siak.

W tej półce cenowej brałbym MSI B350M Bazooka:

Ma już całkiem sporą listę przetestowanych przez producenta pamięci, ale pamiętaj, że w ostatecznym rozrachunku i tak zależeć będzie to od szczęścia (sztuki procesora i samych kości RAM)
https://www.msi.com/Motherboard/support/B350M-BAZOOKA.html#support-mem

Mam zamiar włożyć od razu 2x8 GB RAM, więc 2 sloty są wystarczające. Natomiast BAZOOKA ma niekorzystny układ pozostałych slotów. Mało, że jeden PCI x1 będzie bezużyteczny bo zasłonięty chłodzeniem karty, to w drugim będzie dźwiękówka Asusa, która zasłoni swobodny dostęp powietrza do wentylatorów grafiki. Wolałbym PCI x1 nad grafiką, jak w ASRocku.