Wymiana płyty głównej na IDENTYCZNĄ


(sensu) #1

Czy wymieniając samą płytę główną, komputer będzie normalnie funkcjonować a zmiana płyty będzie dla niego niezauważalna czy może jednak będzie jakiś konflikt ze sterownikami lub system nie uruchomi się?


(kp1971) #2

System na 99,9% uruchomi się ale z aktywacją systemu (jeżeli to Windows) może być (choć nie musi) problem.


(sensu) #3

Tzn już aktywowany system zmieni się na nieaktywowany?


(kp1971) #4

Zmieni się ID płyty głównej i Windows może uznać że to inny komputer.


(sensu) #5

Robiłeś tak czy tylko uważasz, że tak będzie?

A co ze sterownikami? One nie przypisują sobie jakichś numerów płyty głównej?


(kp1971) #6

Sterowniki niczego sobie nie przypisują. Jeżeli płyta główna jest identyczna to system wstanie normalnie (napisałem 99,9% bo 100% pewności nigdy nie ma). Zmieniałem płytę nie na identyczną ale z tej samej grupy (taki sam chipset, kontrolery itp.), system wstał ale nieaktywowany. Kliknąłem i aktywacja przeszła. W drugim bardzo podobnym przypadku aktywacja przez net nie przeszła ale telefoniczna już tak. Cały czas mowa o komputerach stacjonarnych i systemie w wersji retail (nazywany również oem). Na końcu przypominam że takie działanie jest nie do końca legalne ponieważ przenosić system z komputera na inny komputer (w tym przypadku komputerem jest płyta główna) jest dozwolone tylko w wersji BOX.


(sensu) #7

Dzięki.

No wiadomo, najlepiej kupić sobie nowy system a poprzedni wyrzucić.


(sfirecki) #8

Cześć

zmieniałem płyte główną w moim laptopie toshiba sattelite. Zamówiłem na ebay taki sam model identyczny jak stary. Cała zmiana trwała 25 minut z rozkręceniem, podłączeniem i wymianą płyty. Po włączeniu kompa nie było żadnych problemów z  sterownikami. Windows chodził normalnie jak dawniej. Miałem zainstalowany WIn 7, a później zmieniłem na Win 8.1 Pro. Wszystko chodzi bardzo ładnie. Jedyna dobra rada to polecam zrobić zdjęcia przed wymianą, co i gdzie idzie i jakie kable gdzie podpiąć. Powodzenia.