Wymiana płyty głównej na inną- komputer wyłącza się po 30s

Witam,

Zrobiłem “przeszczep”, płyty głównej Asus A8N-E.

Poprzednia nie działała, a obecna, używana (kupiona na allegro, z jakąś gwarancją) wyłącza się po 30s albo po 1 min, jak dłużej postoi.

Nie ruszałem BIOS-u.

Pierwsze uruchomienie po przeszczepie:

Komputer mi stanął na komendzie CMOS CHECKSUM ERROR, jak się zastanowiłem co to może być, komp się wyłączył.

Kolejne uruchomienie, włączyłem F1, komputer przeszedł etap biosu, zaczął wczytywać windowsa. Chwilę po tym cisza.

Kolejne uruchomienie, doszedł do opcji wyboru włączenia trybu awaryjnego windowsa, i po chwili się zatrzymał.

Przed chwilą wczytał mi windowsa w trybie awaryjnym, 1:20 i komputer się wyłączył.

Przy poprzedniej płycie głównej, która padła, komputer chodził, aż go nie wyłączyłem.

Sprawdzałem zasilacz- wszystkie napięcia miał w porządku.

Po odłączeniu zasilania procesora, komputer chodzi cały czas. Po 4 minutach go wyłączyłem.

Po ponownym podłączeniu zasilania procesora, 1:27 i komputer się wyłącza.

Podaj parametry komputera, w tym zasilacz jaki posiadasz.

Informacja CMOS CHECKSUM ERROR oznacza mniej więcej że wyczerpała się bateria podtrzymująca ustawienia biosu… Ewentualnie należy wyczyścić CMOS wykorzystując zworkę na płycie głównej.

To zapasowy komputer, ale dość istotny.

Parametry

ASUS A8N-E ATX

AMD Athlon 64 3500

Geforce 6600 GT

DDRAM 512MB 2 sztuki.

zasilacz CHIEFTEC DX-01 W-D-U 400 20/24 ATX (swego czasu zastanawiałem się czy warto za zasilacz płacić więcej niż za płytę główną, ale po tylu latach widzę że to mocny punkt)

Płyta zamontowana w miejsce starej pracowała zapewne z innymi podzespołami.

Bios może generować sygnał wyłączenia ?

Miernik pokazuje 2,6V na baterii.

Windows ładuje się normalnie, tyle że w 90s to można zobaczyć jedynie pulpit.

Co się będzie działo po resecie biosu ?

Można znaleźć wszelkie sposoby resetu biosu, ale czy potem wszystko trzeba ustawiać czy automatycznie się wczyta to już nie…

Rest BIOS-u powinien pomóc, nic nie zepsujesz raczej.

I tak czeka Cię reinstalacja systemu, windowsa nie uruchomisz - inna platforma sprzętowa.

Czyli system mi nie ruszy z powodu resetu biosu?

Teraz mi chodzi tylko że bardzo krótko.

A wchodząc do biosu nie mogę wprowadzić koniecznych zmian ?

Sprawdzę jeszcze jak wygląda pasta pod procesorem. Być może się przegrzewa i wyłącza.

Możliwe że w nieprawidłowy sposób nałożyłeś pastę termo przewodzącą…