Wymiana płyty głównej- pytania

Witam, wymieniam płytę główna w starym komputerze na pewien okres, mam parę pytań dotyczących tej wymiany.

Sprzęt jakim teraz dysponuje to:

płyta AZZA KT33-BV

procesor Athlon 1.7GHz XP+

grafika NVidia GF FX 5200 (AGP)

zasilacz 230V

pamieć 512 DDRAM

Nowa płyta musiałaby być kompatybilna z tymi podzespołami plus udźwignąć po czasie następujące:

procesor AMD Athlon 64 X2 ~4800+ 2.4 GHz

grafika NVidia GF8800 GT

Teraz pytania:

  1. Co z procesorem, tzn. sam wiem, że jest ich dwa lub więcej rodzajów i różnią się pinami, jedne je mają a drugie tylko kropki, skąd mam wiedzieć, że ten stary procek będzie wchodził do nowej płyty, no i potem nowy…

  2. chłodzenie procka, tzn. chodzi dokładnie o radiator i tą część(o ile takowa sie znajduję w PC,bo w laptopach to wygląda trochę inaczej, a mam je bardziej obcykane), którą nakłada się na CPU po uprzednim nasmarowaniu procesora pastą, czy te części kupuje się osobno? bo nie sądzę żeby pasowało te, które mam obecnie, do nowej płyty

  3. IDE, tzn. tutaj jak wiadomo, mam dysk ATA, a nowy niewątpliwie będzie S-ATA, czy nowa płyta główna będzie umiała obsłużyć jeszcze ten stary?

  4. PCI, tzn. czy PCI-E bądź PCI2 (nie wiem jakie teraz są robione) będą w stanie obsłużyć te stare podzespoły które teraz pracują na tych najprawdopodobniej najstarszych PCI?

  5. Czy stary zasilacz wystarczy na początek na tą płytę?

  6. Czy nowe płyty główne posiadają AGP bym mógł jeszcze podłączyć starą kartę graficzną?

Na wiele z tych pytań szukałem już odpowiedzi, ale były one na tyle niejednoznaczne, że wole zapytać konkretnie, nie chce kupić teraz płyty i czekać z nią kolejne miesiące, aż kupię kolejne podzespoły do wymiany.

Tymczasem serdecznie pozdrawiam

Ad 1.

Nie ma szans. Twój procesor obecny to socket A, ten drugi to AM2. Nie ma rozwiązania uniwersalnego

Ad 2.

Od dawna procesory mają w komplecie wentylator z nalepioną taśmą zawierającą pastę. Wystarczy zdjąć zabezpieczenie i przykleić wentylator

Ad 3.

Tak, choć obecnie często liczba gniazd IDE w nowych płytach ogranicza się do 1 sztuki

Ad 4.

PCI to nie jest PCI-Express, które jest kompletnie niekompatybilne z pci

Ad 5.

Nie podałeś mocy zasilacza, 230 V to napięcie :smiley:

Ad 6.

Już nie

  1. Zobacz jaki socket masz na płycie, tylko procek na takim sockecie wejdzie na tą płytę. Żaden inny.

  2. Jeżeli kupisz procesor w wersji BOX to będziesz miał w niej wentylator z radiatorem. Na radiator będzie już nałożona pasta.

  3. Musisz patrzeć w specyfikację płyty, większość nowych płyt jeszcze posiada przynajmniej jeden kanał ATA ale są też takie, które go w ogóle nie mają. Wszystko zależy od modelu płyty, szukaj po prostu takiej, która oprócz kontrolera SATA będzie miała też kontroler ATA (PATA).

  4. nie bardzo rozumiem pytanie

  5. trudno powiedzieć, bo nie podałeś żadnych informacji o tym zasilaczu. Otwórz obudowę komputera i odczytaj z naklejki na zasilaczu takie informacje jak: marka, model, moc, możesz też podać tabliczkę napięć jeżeli taka się na zasilaczu znajduje.

  6. Kiedyś były płyty, które posiadały i AGP i PCI-E jednak takie rozwiązanie się zbytnio nie przyjęło. Obecnie wszystkie nowe płyty główne posiadają złącze PCI-E, AGP odeszło do lamusa.

nic nie wykombinujesz, musisz za jednym razem zmienić wszystko. Nie ma innej rady. Socket A już dawno przeszedł do historii.

Dobrym wyjściem okazałoby się kupno płyty ze zintegrowaną grafiką a później dopiero dokupienie czegoś mocniejszego.

Athlon X2 4000+ Brisbane

FOXCONN A690GM2MA-8KRS2H

2GB Transcend AXERAM 800MHz CL4

WD Caviar 320GB WD3200AAKS

Modecom MC-400

do tego w przyszłości kupiłbyś GeForce 8800GT. Proca podkręciłbyś do 2,5GHz i będzie OK (nawet na Def Vcore powinien bez problemu tyle pójść). Ta zintegrowana grafika będzie wydajniejsza od tego geforce fx 5200