Wymiana płyty głównej

Wymieniłem płytę główną ASUS na innej firmy (ASROCK 960GC-GS FX) bo takich samych już nie ma w sprzedaży i zainstalowany Windows XP uruchamia się tylko do momentu pojawienia się ekranu ładowania z logo Windows i po 1 sekundzie komputer się resetuje. Gdy uruchamiam system linux z bootowalnej płyty to komputer działa normalnie i widzi wszystkie partycje dysku. Próbowałem zainstalować Windows XP ponownie ale na początku instalacji pojawia się komunikat że nie można zainstalować bo nie wykrywa żadnych dysków a przecież pod linuxem je widać w biosie też je widać.

 

  1. Czy po wymianie płyty gł. wymagana jest ponowna instalacja systemu?

  2. Jaka można rozwiązać ten problem?

  1. Tak

  2. Poszukaj w biosie zmień AHCI na IDE.

Po wymianie płyty głównej powinna być ponowna instalacja Windowsa bo taki sprzęt  traktowany jest jako nowy (inny komputer), a Windows nie jest darmowy w odróżnieniu od Linuksa. Chyba, że jakiś lewy Windows, ale to już inna bajka. Gdybyś twardy dysk z zainstalowanym Windowsem przełożył do innego komputera byłby ten sam efekt.

Dzięki.

Zmieniłem z AHCI na IDE i pomogło. Dodatkowo po tej zmianie nie musiałem przeinstalowywać systemu (a jest oryginalny) tylko doinstalować sterowniki.

  :smiley:

A, to nawet ciekawe, po czym Windows rozpoznaje, że to jest ten sam komputer, a nie sąsiada, bo chyba nie po skrzynce jeżeli wszystkie podzespoły można wymieniać łącznie z płytą główną.:slight_smile:

Być może jest tak, że wystarczy ten sam twardy dysk z zainstalowanym wcześniej systemem.

Ja w każdym bądź razie po wymianie płyty głównej musiałem ponownie instalować system bo nie dał się uruchomić.