Wymiana płyty głównej

Chciałbym jeszcze zapytać, ponieważ planuje odinstalować sterownik chipsetu i audio z systemu i spróbować czy ten system pójdzie na tamtej płycie, czy jeśli odinstaluje sterownik chipsetu to komputer/system ogólnie wystartuje? Gdyby coś nie wyszło chciałbym zainstalować sterownik starego chipsetu z aktualnej płyty głównej który posiadam.

A nie jestem pewien czy mogę go bez przeszkód odinstalować.

Nie rozumiem twojego podejścia i w ogóle dlaczego taką taktykę przybrałaś podczas rozbudowy swojego komputera. Sterowniki i tak będziesz musiał zainstalować pod model płyty którą włożysz do komputera. Nie ma bata żeby sterowniki z innego modelu płyty działały poprawnie i stabilnie na nowej płycie. Nawet jeżeli jest to ten sam chipset.

Robisz więc tak.

1.Usuwasz wszystkie sterowniki systemowe od starej płyty. (audio, integra, chipset itp)
2.Wyłączasz komputer i wymontowujesz starą płytę.
3. Wkładasz nową płytę główną i podpinasz do niej wszystko.
4. Uruchamiasz system.
5. Jeżeli system wstanie spróbuje sam zainstalować odpowiednie sterowniki.
6. Jeżeli tego nie zrobi sam musisz zainstalować je ręcznie.

A tak naprawdę rozbudowa powinna wyglądać tak:

  1. Robisz backup ważnych dla siebie plików.
  2. Wymieniasz płytę główną na nową.
  3. Stawiasz nowy system.
  4. Wgrywasz backup swoich plików.

Szybko i sprawnie. A ty robisz jakieś dziwne podchody i tylko utrudniasz sobie życie. A nie chcę być złym wróżbitą ale ja jestem pewny, że system po wymianie płyty głównej nie wstanie i i tak skończy się tym, że będziesz musiał go postawić na nowo.

Obie płyt maja przecież inny chipset choć wspólny socket.

Kupiłem płyte H81 gamer z tym samym chipsetem

Proszę wybaczyć ale w sprawie backup plików sterowniki jestem bardzo zielony więc dla mnie było by idealnie gdyby stary system działał na nowej płycie. Jeśli się nie uda spróbuje z nowym systemem. Jednak moje pytanie brzmi czy jeśli odinstaluje na starej płycie sterownik chipsetu a potem być może będę chciał na nią wrócić to system bez tego sterownika się uruchomi?

Nie wybaczę. Backup i stawianie systemu od nowa jest zdecydowanie dużo łatwiejszym a przede wszystkim mniej ryzykownym od tego co chcesz zrobić. Radze ci zrób to “po Bożemu” albo zapamiętaj moje słowa. System po wymianie płyty nie wstanie. Jestem tego pewny.

Dobrze więc na spokojnie: Musze zainstalować od nowa sterowniki graficzne
Audio będą już automatycznie czy też muszę sam?
Wszystkie inne programy mogę włożyć na HDD, typu gry, programy graficzne. I uruchomią się bez problemu na nowym systemie?
Pytam grzecznie ponieważ naprawdę jestem zielony w tych sprawach.
Pamiętam też że gdy instalowałem sterowniki karty graficznej za pierwszym razem była strasznie gorąca i boje się że po prostu coś się zepsuje

Podczas instalacji system sam je zainstaluje. Ty najwyżej później mozesz mu “pomóc” instalując inne na przykład ze strony producenta karty.

Powinno zainstalować się automatycznie. Jeżeli tak się nie stanie instalujesz sterowniki producenta które otrzymałeś z płytą główną lub ze strony www producenta.

Nie. Wszystko co było zainstalowane w systemie po instalacji przeprowadzonej od nowa będzie musiało zostać zainstalowane ponownie. Czyli jeżeli masz na przykład GIMPa albo Photoshopa albo Office to po postawieniu od nowa systemu będziesz musiał zainstalować te programy ponownie używając ich instalatorów.

Instalując oprogramowanie do sprzętu nic nie uszkodzisz. Większość sterowników potrzebnych do działania systemu Windows pobierze sobie sam. Jednak nie zawsze będą to najlepsze sterowniki jeżeli chodzi o wydajność. Czasami warto zainstalować inne ze strony producenta na przykład karty graficznej niż te które proponuje Windows.

A więc sformatowałem jeden dysk SSD który będzie na nowy system
ale posiadam drugi dysk z starym systemem. Mogę zostawić go na tamtym dysku i zmienić bootwanie w biosie na ten nowy i nie będą się gryzły? Bo jeśli wszystko poszło by zgodnie z planem przełożył bym pliki z tego starego nowy i dopiero sformatował dysk ze starym systemem.

Jak pan myśli?

Możesz. Komputer zawsze będzie szukał najpierw systemu na dysku C (o ile w BIOS nie wskazano inaczej). Jeżeli więc dysk SSD będzie tym botowalnym to system będzie startował właśnie z niego i nie będzie konfliktu ze starym dyskiem.

Wszystko podłączyłem pod stary dysk z systemem i wszystko ruszyło. Zaktualizowałem sterowniki karty, chipsetu i LAN ponieważ internet nie chciał ruszyć ale teraz działa wszystko idealnie na starym systemie.
Mam drugi dysk z nowym systemem ale tam internet nie chce się włączyć. Moje pytanie jest czy zostać na starym systemie który działa po wymianie czy jednak brnąć w ten nowy.

Jak pan myśli?

Jak system działa to możesz używać go przez dłuższy czas sprawdzając czy to działanie jest stabilne. Jeżeli nie będzie żadnych problemów możesz spokojnie wtedy zostać przy starym systemie. Gdyby coś nie działało lub system działał niestabilnie to zawsze można zainstalować system od nowa. Skoro jednak wszystko na razie działa prawidłowo to nie warto sobie robić dodatkowej pracy. Użytkuj system tak jak zawsze to robisz - nie będzie żadnych problemów - zostajesz przy starej wersji. Zacznie się dziać coś dziwnego - zawsze można zainstalować od nowa.

Dziękuje wszystkim za pomoc. Wszystko działa idealnie po wymianie :slight_smile: