Wymiana płyty głównej

Witam.
Chciałbym wymienić płytę główną na płytę obsługującą PCIe 4.0.
Komp używany do obróbki wideo w Premiere Pro, render wideo, codzienna praca AutoCad, Word
Gry MFS2020
Jaką płytę główną byście polecili ?
Budżet? No właśnie ile trzeba dać by poczuć różnicę i być zadowolonym? Tak by sensownie dołożyć do reszty mojego zestawu.
Myślałem o ok 1200 ale mogę zejść w dół albo coś dołożyć.

Mój obecny zestaw:

  • Gigabyte Z390 Aorus Pro
  • Intel Core i9-9900K
  • NVIDIA GeForce GTX 1080 (8 GB)
  • 64 GB Ramu - 4 x Pamięć G.Skill RipjawsV DDR4 (4x16GB) 3000MHz CL15 XMP2 Red F4-3000C15D-32GVR
  • dysk systemowy Samsung 980Pro
  • dyski danych HDD 4szt, 1szt. SSD, CD-DVD
  • dysk 0,5 TB do obróbki wideo NVMe wpięty przez ASUS HYPER M.2 X4 MINI CARD PCI Express 3.0
  • karta muzyczna
  • karta IEEE 1394

Ten procesor nie obsługuje PCIE4.0

1 polubienie

Jak nie chcesz wydawać majątku na podatek od nowości i serie 600 chipsetów z PCIE 5.0 plus procesor z serii 12xxx to ten model na przykład:

plus procesor:

Nie wiem czy warto wydawać tyle pieniędzy jedynie po to by mieć dodatkowo tylko PCIE 4.0 (nie licząc wydajniejszego procesora) ale może w twoim przypadku będzie jakaś różnica w wydajności.

Ale w czym chcesz coś poczuć? W klatkach na grach? To wymień kartę, bo ta którą masz, przecież będzie działać tak samo na nowej płycie. A może w dyskach? Ale to też potrzebny by był szybszy dysk po prostu, który obsługuję szybszy transfer.

Na dodatek Intel zmienia sobie z kolejnymi generacjami chipy jak rękawiczki i jak to u niego, kolejne są niekompatybilne ze starszymi, więc przyszłościowe to to nie będzie, zwłaszcza w kontekście tego co mają w planach w niedalekiej przyszłości. Niby 13 generacja ma być kompatybilna z serią 600 ale kto ich tam wie.

Szczerze, to wymiana płyty i procesora da znikome przyspieszenie, bardziej na wykresach niż w realnym działaniu. Sugeruję zaczekać trochę, ewentualnie jeśli problemem jest FPS, zmienić kartę na mocniejszą.

Dziękuję za odpowiedzi.
W grach to mi aż tak nie zależy, głównie na obróbce wideo w Premiere Pro.
Ale tak jak stwierdziliście, czy warto wywalać tyle kasy by zyskać np kilka sekund na działaniu programu