Wymiana podzespołów - dylemat


(Daniel Kucharski00) #1

Witam!

Mam kilka pytań związanych z wymianą podzespołów:

1.Wybrać procesor FX-6300 czy FX-6350 (raczej nie będę robił OC, 6350 jest o 10% wydajniejszy i 50 zł droższy). Tylko proszę bez litanii na temat Intela i jego "wyższości".

2.Szukałem w internecie dobrej płyty głównej i teraz zastanawiam się którą z tej dwójki (szóstki) wybrać: Gi-te GA-970A UD3P/DS3/D3/DS3P, ASrock Extreme/Pro 2.0. Wie ktoś czym różnią się poszczególne wersje (bo różnica w cenie spora)?

3.Czy Chieftec iArena 500W uciągnie te obydwa FX'y i HD 7770?

4.Jak wyglądają BOX'owe chłodzenie i pasta termoprzewodząca tych FX'ów? Daje to radę czy najlepiej od razu wymienić?


(Lchrom) #2

Co do procka FX-6350 bez OC jest wydajniejszy w grach ale już po OC są na równi, podobnie sprawa się ma odnośnie stosunku wydajności, a poboru energii ale jak chodzi o wydajność, a cenę wygrywa FX-6300. Osobiście brałbym FX-6300 jest tańszy, a osiągi ma bardzo podobne, a za taką cenę nawet lepsze. Płyta Gigabyte’a ma lepsze możliwości chłodzenia, zasilacz ok, a co do chłodzenia to polecam dokupić osobne bo z własnego doświadczenia wiem, że daje ono dużo w przypadku FX, no i ewentualne OC zagotowałoby proca w BOX co do pasty to od arctic’ a będzie dobra.


(Daniel Kucharski00) #3

Czyli według Ciebie 6300 jest po OC tak samo wydajny jak 6350?

Chcę wybrać jak najlepszy procesor, ale i tak skok wydajności względem mojego procesora będzie ogromny i pewnie nawet z 6300 będę zadowolony. Od początku myślałem o chłodzeniu SPC Spartan PRO i paście Artic Silver 5, lecz najpierw wolę kupić podzespoły.

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś pomógł mi wybrać odpowiednią wersję płyty głównej Gigabyte (post główny).


(kliszka) #4

ASRock 970 Extreme3 AMD Socket AM3+ - krótko - bardzo dobra płyta , stosunek wydajności do ceny - max.

co do zasilacza - spokojnie pociągnie tą konfigurację ze sporym zapasem mocy , choć jest to produkt …budżetowy, szału nie ma i d…y nie urywa.


(Daniel Kucharski00) #5

Chyba wezmę Gigabyte’a zamiast tego ASrock’a. Tylko nie wiem jaki model wybrać, więc tak:

  1. Czy chipset 990X jest lepszy od 970?

  2. Jeśli tak, to brać najdroższą z chipsetem 970, czy trochę droższą najtańszą (mam nadzieję, że zrozumiecie) z 990X?

  3. Wyłowiłem na Allegro kilka wersji jednej płyty - Gi-te GA-970A. Wersje, które znalazłem (slash oznacza kolejną wersję): UD3P/DS3/D3/DS3P. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógłby wyjaśnić co zmieniają te poszczególne literki (bo różnicy w specyfikacji nie widzę, a różnica w cenie sto złotych).

4.Oto Gi-te z 990X - GA-990XA UD3, czy jest on bardziej opłacalny od w/w modeli, jeśli tak jaką jego wersję wybrać (znów tajemnica cholernych literek :frowning: ).


(kliszka) #6

krótko - ASRock 970 Extreme3 AMD Socket AM3+ - lepszy i  …tańszy ,dlaczego upierasz się przy produkcie Gigabyte…?


(Daniel Kucharski00) #7

A ASrock Extreme3 R2.0 albo Extreme4?

Co do Twego pytania - cóż, sentyment i brak zaufania do ASrock’a, ale nie Ty pierwszy polecasz ich płyty, więc chyba się zdecyduję.


(kliszka) #8

kilka słów wyjaśnienia - Extreme4 to płyta pod podstawkę …1155 , tak na marginesie ASRock to już potentat w produkcji płyt głównych ,początkowo firma była znana z niskopoziomowych rozwiązań opartych na tanich, przestarzałych chipsetach. Te jednak okazały się całkiem udanym przedsięwzięciem z powodu ich ceny i solidności. Firma obecnie produkuje płyty główne dla komputerów PC, a ich poziom ,jakość wykonania nie odbiega od innych producentów płyt głównych.Wyprzedza MSI oraz ECSa, a tuż przed nim plasują się jedynie Gigabyte oraz ASUS( zresztą to filia tego producenta)


(Daniel Kucharski00) #9

Dlatego nie byłem przekonany do ASrock’a, jednak teraz sporo osób go poleca.

Chyba jednak kupię produkt tej firmy, ponieważ natłok różnych wersji płyt Gigabyte’a w sumie mnie przytłacza.

Pod uwagę biorę tylko wersję Extreme3, ponieważ jest lepiej przystosowana do OC, na które pewnie się zdecyduje.

Mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie - czy opłaca się inwestować parę złotych w wersję R2.0?

Jeśli się nie mylę jest to związane z Bios’em, tak?

Nie po drodze mi z jego późniejszymi aktualizacjami.

Bardzo dziękuję Ci za pomoc, postaram się nie mieć pretensji do Ciebie, jeśli mi komputer w powietrze wyleci :slight_smile: .


(Daniel Kucharski00) #10

Niestety, mylisz się co do Extreme4: http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme4/index.pl.asp


(kliszka) #11

mogę zapewnić ciebie ,ze nic ci się nie stanie z …komputerem ,sam jestem posiadaczem Extreme3 870 R2.0 - ( 2.0 - to numer rewizji   ) 


(Daniel Kucharski00) #12

Dokonałem “finalnej” selekcji i postanowiłem dać szansę ASrock’owi.

Tylko mam jeszcze jedno małe pytanko, otóż na Ceneo widnieją dwie wersje płyty ASrock 970 Extreme3 R2.0: zwyczajna i druga, z oznaczeniem “Dual-DDR3 1333” i czy brać normalną, czy tą z podwójnym kanałem pamięci (ogólnie mam pojęcie co to jest, ale jak będzie wyglądała różnica wydajności, czy będą jakieś “skutki uboczne” i jeśli zamierzam kupić RAM z 1600 Mhz będzie działać prawidłowo, bo jest tam napisane: “Dual-DDR3 [!]1333[!]”).


(kliszka) #13

różnica będzie niewielka ,2-3% ,skutków ubocznych nie będzie , co do taktowania 1600Mhz - szkoda przepłacać kup 1333Mhz

P.S - z tym dualem … to tak naprawdę chwyt marketingowy ,są to minimalne różnice w wydajności