Wymiana podzespołów - dylemat

Witam!

Mam kilka pytań związanych z wymianą podzespołów:

1.Wybrać procesor FX-6300 czy FX-6350 (raczej nie będę robił OC, 6350 jest o 10% wydajniejszy i 50 zł droższy). Tylko proszę bez litanii na temat Intela i jego “wyższości”.

2.Szukałem w internecie dobrej płyty głównej i teraz zastanawiam się którą z tej dwójki (szóstki) wybrać: Gi-te GA-970A UD3P/DS3/D3/DS3P, ASrock Extreme/Pro 2.0. Wie ktoś czym różnią się poszczególne wersje (bo różnica w cenie spora)?

3.Czy Chieftec iArena 500W uciągnie te obydwa FX’y i HD 7770?

4.Jak wyglądają BOX’owe chłodzenie i pasta termoprzewodząca tych FX’ów? Daje to radę czy najlepiej od razu wymienić?

Co do procka FX-6350 bez OC jest wydajniejszy w grach ale już po OC są na równi, podobnie sprawa się ma odnośnie stosunku wydajności, a poboru energii ale jak chodzi o wydajność, a cenę wygrywa FX-6300. Osobiście brałbym FX-6300 jest tańszy, a osiągi ma bardzo podobne, a za taką cenę nawet lepsze. Płyta Gigabyte’a ma lepsze możliwości chłodzenia, zasilacz ok, a co do chłodzenia to polecam dokupić osobne bo z własnego doświadczenia wiem, że daje ono dużo w przypadku FX, no i ewentualne OC zagotowałoby proca w BOX co do pasty to od arctic’ a będzie dobra.

Czyli według Ciebie 6300 jest po OC tak samo wydajny jak 6350?

Chcę wybrać jak najlepszy procesor, ale i tak skok wydajności względem mojego procesora będzie ogromny i pewnie nawet z 6300 będę zadowolony. Od początku myślałem o chłodzeniu SPC Spartan PRO i paście Artic Silver 5, lecz najpierw wolę kupić podzespoły.

Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś pomógł mi wybrać odpowiednią wersję płyty głównej Gigabyte (post główny).

ASRock 970 Extreme3 AMD Socket AM3+ - krótko - bardzo dobra płyta , stosunek wydajności do ceny - max.

co do zasilacza - spokojnie pociągnie tą konfigurację ze sporym zapasem mocy , choć jest to produkt …budżetowy, szału nie ma i d…y nie urywa.

Chyba wezmę Gigabyte’a zamiast tego ASrock’a. Tylko nie wiem jaki model wybrać, więc tak:

  1. Czy chipset 990X jest lepszy od 970?

  2. Jeśli tak, to brać najdroższą z chipsetem 970, czy trochę droższą najtańszą (mam nadzieję, że zrozumiecie) z 990X?

  3. Wyłowiłem na Allegro kilka wersji jednej płyty - Gi-te GA-970A. Wersje, które znalazłem (slash oznacza kolejną wersję): UD3P/DS3/D3/DS3P. Byłbym wdzięczny, gdyby ktoś mógłby wyjaśnić co zmieniają te poszczególne literki (bo różnicy w specyfikacji nie widzę, a różnica w cenie sto złotych).

4.Oto Gi-te z 990X - GA-990XA UD3, czy jest on bardziej opłacalny od w/w modeli, jeśli tak jaką jego wersję wybrać (znów tajemnica cholernych literek :frowning: ).

krótko - ASRock 970 Extreme3 AMD Socket AM3+ - lepszy i  …tańszy ,dlaczego upierasz się przy produkcie Gigabyte…?

A ASrock Extreme3 R2.0 albo Extreme4?

Co do Twego pytania - cóż, sentyment i brak zaufania do ASrock’a, ale nie Ty pierwszy polecasz ich płyty, więc chyba się zdecyduję.

kilka słów wyjaśnienia - Extreme4 to płyta pod podstawkę …1155 , tak na marginesie ASRock to już potentat w produkcji płyt głównych ,początkowo firma była znana z niskopoziomowych rozwiązań opartych na tanich, przestarzałych chipsetach. Te jednak okazały się całkiem udanym przedsięwzięciem z powodu ich ceny i solidności. Firma obecnie produkuje płyty główne dla komputerów PC, a ich poziom ,jakość wykonania nie odbiega od innych producentów płyt głównych.Wyprzedza MSI oraz ECSa, a tuż przed nim plasują się jedynie Gigabyte oraz ASUS( zresztą to filia tego producenta)

Dlatego nie byłem przekonany do ASrock’a, jednak teraz sporo osób go poleca.

Chyba jednak kupię produkt tej firmy, ponieważ natłok różnych wersji płyt Gigabyte’a w sumie mnie przytłacza.

Pod uwagę biorę tylko wersję Extreme3, ponieważ jest lepiej przystosowana do OC, na które pewnie się zdecyduje.

Mam jeszcze jedno pytanie do Ciebie - czy opłaca się inwestować parę złotych w wersję R2.0?

Jeśli się nie mylę jest to związane z Bios’em, tak?

Nie po drodze mi z jego późniejszymi aktualizacjami.

Bardzo dziękuję Ci za pomoc, postaram się nie mieć pretensji do Ciebie, jeśli mi komputer w powietrze wyleci :slight_smile: .

Niestety, mylisz się co do Extreme4: http://www.asrock.com/mb/AMD/970%20Extreme4/index.pl.asp

mogę zapewnić ciebie ,ze nic ci się nie stanie z …komputerem ,sam jestem posiadaczem Extreme3 870 R2.0 - ( 2.0 - to numer rewizji   ) 

Dokonałem “finalnej” selekcji i postanowiłem dać szansę ASrock’owi.

Tylko mam jeszcze jedno małe pytanko, otóż na Ceneo widnieją dwie wersje płyty ASrock 970 Extreme3 R2.0: zwyczajna i druga, z oznaczeniem “Dual-DDR3 1333” i czy brać normalną, czy tą z podwójnym kanałem pamięci (ogólnie mam pojęcie co to jest, ale jak będzie wyglądała różnica wydajności, czy będą jakieś “skutki uboczne” i jeśli zamierzam kupić RAM z 1600 Mhz będzie działać prawidłowo, bo jest tam napisane: “Dual-DDR3 [!]1333[!]”).

różnica będzie niewielka ,2-3% ,skutków ubocznych nie będzie , co do taktowania 1600Mhz - szkoda przepłacać kup 1333Mhz

P.S - z tym dualem … to tak naprawdę chwyt marketingowy ,są to minimalne różnice w wydajności