Wymiana podzespołów i instalacja Windowsa


(kamilgrzegorczyk045) #1

Odrazu podepnę się do tematu. Jeśli chcę zmienić w kompie ram(dorzucić), inna płyta główna, zasilacz i grafika to komp ruszy z starym systemem? czy muszę windowsa zgrać? :C


Naprawa karty graficzne oraz instalacja windowsa bez płyty
(LORDEK) #2

Nie podpinamy się pod cudze tematy, zwłaszcza gdy toczy się dalej dyskusja. Rozwalasz tym konwersację.


(Tomek_) #3

Z własnych doświadczeń wiem, że Windows potrafi się burzyć jeżeli chipsety starej i nowej płyty są różne. W takim przypadku uruchomienie systemu będzie kończyło się BSODami.

Jeżeli chodzi o aktywację, to tu może się pojawić kolejny problem w zależności od tego, czy masz wersję BOX czy OEM, gdyż są licencjonowane na zupełnie innych zasadach.
Tak szeroko zakrojona modernizacja, to nic innego jak złożenie nowej jednostki, co w przypadku licencji OEM w systemach starszych niż Windows 10 nie pozwoli na aktywację, ze względu na powiązanie licencji z płytą główną. Windows 10 pozwala na ponowną aktywację licencji OEM, jeżeli zostanie ona zdezaktywowana na starym urządzeniu. W przypadku wersji BOX jest to zależne od ilości komputerów, którą określa licencja Twojej wersji. Jeżeli jest to wersja jednostanowiskowa, to należy zdezaktywować ją na starym urządzeniu tak samo jak w przypadku wersji OEM. W przypadku licencji wielostanowiskowych nie musisz tego robić, gdyż po prostu będzie to traktowane jako wykorzystanie licencji na kolejne stanowisko.


(kamilgrzegorczyk045) #4

Wersja OEM win 7 64 bit. Chipsety tych płyt będą się różnić niestety. Czyli pozostaje mi tylko pirat? :smiley:


(D35CART35) #5

Pozostaje również jakiś Linux.:wink:


(Seba228215) #6

Pozostaje metoda, do której MS się nie przyznaje. Spróbuj zainstalować ten windows wpisując twój klucz podczas instalacji. Następnie jak będziesz już zalogowany do pulpitu, odpal cmd jako administrator i wpisz slmgr.vbs -ato i enter. Miniesz dzwonienie do MS i powinno aktywować system.


(kamilgrzegorczyk045) #7

Czyli, pobrać windowsa 7 z strony Microsoft, sformatować pendrive/ płytę, zgrać czystego win, zainstalować i potem to w konsolę wrzucić?


(kamilgrzegorczyk045) #8

Interesuje mnie też, jak przed nową płytą przygotować kompa. Wyczyścić dysk z wszystkiego?
Jak w biosie ustawić, aby mi z pendriv’a czytało?
płyta(obecna) Asrock G31M-s


(gom1) #9

Wyczyścisz w trakcie instalacji.

W BIOS nie musisz nic grzebać. Włóż pendrive i przy bootowaniu komputera wciśnij F8 lub F11 - wtedy powinno pojawić się okno wyboru urządzenia do zbootowania.


(kamilgrzegorczyk045) #10

Czyli po naciśnieciu F8/F11, i wybraniu urządzenia do zbootowania, będzie opcja czyszczenia dysku? :V


(gom1) #11

Nie. Ta opcja będzie dostępna podczas instalacji systemu operacyjnego.


(Seba228215) #12

I kiedy system poprosi ciebie o klucz, to go wpisujesz. I później już po zainstalowaniu systemu, jak będziesz już zalogowany do pulpitu, odpalasz cmd jako admin i wpisujesz to co podałem.


(kamilgrzegorczyk045) #13

Dopytam, win 7 OEM, zainstaluje się ponownie na ten sam klucz? Czy jak kolega pisał wyżej, w CMD trzeba trochę poklikać? :smiley:


(Seba228215) #14

Jeżeli będziesz miał szczęście i masz pc (nie laptop), to miniesz ograniczenie oem. Ale… System z kluczem ma być zainstalowany na jednym komputerze (u ciebie musisz wywalić całkowicie system z dysku przed sprzętowym upgrade). Instalujesz zgodną wersję windows 7 z twoim kluczem. Obraz nie może być coem. Ma być inny niż ten i zgodny dla klucza. Po zainstalowaniu jak już klucz będzie wpisany, robisz trik z cmd.


(kamilgrzegorczyk045) #15

Czyli przed sprzętowym upgrade wyczyścić dysk do zera? :smiley:


(Seba228215) #16

Zgadza się. Tak więc zgraj co potrzebne i sformatuj cały dysk z usunięciem partycji. Tak aby było nieprzydzielone całe miejsce (wielkość całego pustego dysku). Potem wyłączasz, robisz upgrade sprzętowy i później instalacja i tak dalej.

I teoretycznie w większości przypadków to przechodzi.


(kamilgrzegorczyk045) #17

Praktycznie zobaczę jak pójdzie i dopytam.