Wymiana podzespołów – płyta główna

Witam , chciałbym wymienić płytę główna bo myślę ze już czas na nią - tylko nie wiem co wybrać by wszystko grało ze sobą , specjalnym graczem nie jestem wiec mnie płyta i za 300 zł zadowoli nawet i używana :slight_smile:

Procesor: i5-8600 3.00 GHz
płyta głowna : b360 hd3
karta graficzna : RTX 2060 SUPER Ghost 8 GB
zasliacz:: Zasilacz Thermaltake Smart SE 530W
Ram: 2x8GB 2666 Mhz

Jeśli chcesz przejść wymianę płyty głównej jakoś bezboleśnie to pomyśl nad kupnem identycznego egzemplarza.
Jeśli kupisz coś innego ( nawet na tym samym chipsecie ) to powinno się przeinstalować Windowsa bo z tym zainstalowanym gdy była stara płyta główna mogą być problemy. I dochodzi też wtedy aktywacja Windowsa który przypisany jest do płyty głównej.

Czyli mam rozumieć , jeżeli kupie nowa płytę to tego windowsa już nie aktywuje na nowej płycie i będę musiał kupić nowego , czy normalnie wpisze kod win i pójdzie gładko

Normalnie zainstalujesz i aktywujesz system, nawet jeżeli była do wersja OEM.

no i elegancko , a jaką płytę polecacie , ewentualnie z prockiem

Nie koniecznie. Czasami nie przechodzi aktywacji po zmianie sprzętu.

Jak ta 8 generacja grzała 7 z aktualizacjami dla serwerów (ważne do 2026), to można było licencję do pliku wyeksportować (np. 7Tokens Manager, Advanced Tokens Manager).

Tylko wtedy jeśli system był powiązany z kontem M$. Ale jest 1 wyjątek - jeśli płyta główna do której jest przypisany/aktywowany system OEM jest na gwarancji i ulegnie awarii. Wtedy trzeba wysłać do M$ protokół z naprawy/wymiany.

to jaką byście polecili płytę główna

Płyta się zepsuła, czy o co chodzi? Bo nie produkują płyt do starych CPU. Płyta to i CPU i RAM do wymiany.

A tak w ogóle to dlaczego chcesz wymienić płytę główną? Masz z nią jakieś problemy? I chcesz ją wymienić na podobną, używaną płytę „na którą też już czas”? Moim skromnym zdaniem to już jest ten czas aby zacząć zbierać kasę na jakiś nowszy sprzęt.

chciałbym trochę lepszy sprzęt , dlatego myślałem żeby wymienić płytę, a potem procka
a jak sie da to i mały zestaw bym wziął procek + płytkę

Będę miał podobny problem - mój staruszek wymaga unowocześnienia. Chciałbym przeznaczyć 1000 złotych na MOBO, CPU i RAM.
Czytam ten wątek i nadal nie wiem czy będę mógł aktywować win11(SSD zostaje, ale to chyba bez znaczenia).
Jak odczytam obecny klucz win10 i wpiszę przy instalacji win11 to przejdzie, czy nie?

Do płyty głównej z chipsetem Intel 300 (taka jak twoja) najmocniejszy procek jaki wsadzisz to i7-8700K - w stosunku do twojego ma taką samą ilość rdzeni (6) ale włączony Hyper-Threading i trochę szybsze zegary więc przyrost mocy będzie niewielki. Obawiam się, że czeka cię całkowita zmiana sprzętu.

Jak masz powiązany system z kontem u M$ to przejdzie nawet na innym kompie. Jeśli nie masz powiązania to aktualizację do Win11 musisz zrobić na obecnym sprzęcie.

Mam jeszcze jedno pytanie. Mam core 2 duo, to chyba na tej płycie nie pójdzie procesor wspierany przez win11?

To zainstaluj sobie Minta XFC. To jest system dla takiego sprzętu. 11 pójdzie jak chcesz, tylko co z tego, skoro zamieni ten komputer w maszynę do pisania dla leniwca.

Pomyślałem sobie, że wrzucę mu jakiś i3 albo i5 i 16 Gb Ramu i jeszcze nabrałby oddechu. Ale dziękuję za sugestię, przemyślę. :+1:

Jak masz C2D to musiałbyś płytę zmienić i RAM jeszcze. Tak na te I3 to gdzieś na 9-10 generacje a I-5 8-9, aby to jakoś działało.

To jaką płyte byście polecili mi