Wymiana procecora czy strace licencję Windows 7 OEM?

(mateuszplenik) #1

Witam, mam Windows 7 OEM i mam zamiar wymienić Płytę główną i procesor i mam pytanie czy stracę licencję na windowsa czy nie bo czytałem ze wersja OEM przypisuje się do płyty głównej ?

(marson1) #2

Licencja WIndows w wersji OEM jest przypisana do płyty głównej, więc jeśli ją wymienisz to będziesz używał systemu WIndows 7 niezgodnie z licencją, co nie oznacza, że nie uda Ci się aktywować systemu na nowej płycie. Od strony licencji jednak będzie to niezgodne działanie chyba, że wymiana płyty podyktowana jest uszkodzeniem poprzedniej.

(Odyniec_Stary) #3

Nowa płyta = na 99 % brak możliwości aktywacji na obecnym kluczu.

Możesz lekko skłamać na infolinii MS, że wymieniłeś uszkodzoną płytę główną i prosisz o wygenerowanie nowego klucza. 

(marson1) #4

Nie wydaje mi się, żeby była konieczność generowania nowego klucza, w większości wypadków wystarczy wklepać numer widoczny do automatu  na infolinii MS i wybierać odpowiednie cyfry w IVR infolinii ale tak czy inaczej to na pewno nie będzie zgodne z licencją.

(Odyniec_Stary) #5

Zdradzić go może jedynie faktura zakupu za inny sprzęt niż stan faktyczny. Zakładam, że jest użytkownikiem prywatnym i nie musi jej posiadać.

(mateuszplenik) #6

Nie posiadam faktury, ale z rok temu zmieniałem płyte z MSI H61M-P21 dlatego ze to mATX na MSI Z77A-G41 i robiłem format systemu i klucz wszedł normalnie więc może teraz być tak samo ? Podobno jak wymienia sie płyte na podobną to nie jest nowy klucz potrzebny ale wtedy była wymiana płyty z MSI na MSI a teraz chciałem na http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z97-pro4-z97-lga1150-z97-pro4-640933/

(JeyJey) #7

Zgodnie z licencją po pierwszej zmianie płyty generalnie stałeś się już piratem.

Kolejna zmiana nic nie zmienia, postanowienia licencji zostały złamane.

(mateuszplenik) #8

Tak ale tamta płyta była uszkodzona nie dość ze mała  bo mATX to nie działały dwa wejścia usb

(Odyniec_Stary) #9

Klucz dostanie prawidłowy i nikt mu nie będzie zaglądał do komputera. W normalnej sytuacji wymiana uszkodzonej płyty głównej nie równa się utrata licencji, jeśli ten fakt zgłosimy do MS i otrzymamy nowy klucz. 

(mateuszplenik) #10

Duża jest szansa ze klucz stary normalnie wejdzie i system sie aktywuję tylko nie będzie to zgodne z licencją ? Bo zakładam, ze mało kto przejmuję się tym czy ma licencję czy nie byle by system się aktywował

(Odyniec_Stary) #11

Jeśli spodziewasz się kontroli legalności w firmie, to powinieneś się przejmować. W domu raczej nie spotka Cię ten zaszczyt.

Jest bardzo mała szansa, że system aktywuje się na nowej płycie głównej.

(mateuszplenik) #12

Ok, dzięki a tak na marginesie z ciekawości dlaczego na obecnej płycie się aktywował a na nowej teraz którą mam zamiar kupić raczej się nie aktywuje ?

(drunkula) #13

Bo klucz nie jest związany z numerem seryjnym CPU, tylko Mobo? Bo to największa wymiana? Bo tak najlepiej identyfikować sprzęt ze względu na skargi korporacji?

(joaS13) #14

Wiem, że jak ma się system na licencji OEM i płytę wymieni się na identyczną, to system da się aktywować i nadal będzie legalny.

Niestety jak się wymieni mobo, na lepszy model,  w celu ulepszenia kompa, a nie awarii, to licencja na system straci ważność. :frowning: