Wymiana procecora czy strace licencję Windows 7 OEM?

Witam, mam Windows 7 OEM i mam zamiar wymienić Płytę główną i procesor i mam pytanie czy stracę licencję na windowsa czy nie bo czytałem ze wersja OEM przypisuje się do płyty głównej ?

Licencja WIndows w wersji OEM jest przypisana do płyty głównej, więc jeśli ją wymienisz to będziesz używał systemu WIndows 7 niezgodnie z licencją, co nie oznacza, że nie uda Ci się aktywować systemu na nowej płycie. Od strony licencji jednak będzie to niezgodne działanie chyba, że wymiana płyty podyktowana jest uszkodzeniem poprzedniej.

Nowa płyta = na 99 % brak możliwości aktywacji na obecnym kluczu.

Możesz lekko skłamać na infolinii MS, że wymieniłeś uszkodzoną płytę główną i prosisz o wygenerowanie nowego klucza. 

Nie wydaje mi się, żeby była konieczność generowania nowego klucza, w większości wypadków wystarczy wklepać numer widoczny do automatu  na infolinii MS i wybierać odpowiednie cyfry w IVR infolinii ale tak czy inaczej to na pewno nie będzie zgodne z licencją.

Zdradzić go może jedynie faktura zakupu za inny sprzęt niż stan faktyczny. Zakładam, że jest użytkownikiem prywatnym i nie musi jej posiadać.

Nie posiadam faktury, ale z rok temu zmieniałem płyte z MSI H61M-P21 dlatego ze to mATX na MSI Z77A-G41 i robiłem format systemu i klucz wszedł normalnie więc może teraz być tak samo ? Podobno jak wymienia sie płyte na podobną to nie jest nowy klucz potrzebny ale wtedy była wymiana płyty z MSI na MSI a teraz chciałem na http://www.morele.net/plyta-glowna-asrock-z97-pro4-z97-lga1150-z97-pro4-640933/

Zgodnie z licencją po pierwszej zmianie płyty generalnie stałeś się już piratem.

Kolejna zmiana nic nie zmienia, postanowienia licencji zostały złamane.

Tak ale tamta płyta była uszkodzona nie dość ze mała  bo mATX to nie działały dwa wejścia usb

Klucz dostanie prawidłowy i nikt mu nie będzie zaglądał do komputera. W normalnej sytuacji wymiana uszkodzonej płyty głównej nie równa się utrata licencji, jeśli ten fakt zgłosimy do MS i otrzymamy nowy klucz. 

Duża jest szansa ze klucz stary normalnie wejdzie i system sie aktywuję tylko nie będzie to zgodne z licencją ? Bo zakładam, ze mało kto przejmuję się tym czy ma licencję czy nie byle by system się aktywował

Jeśli spodziewasz się kontroli legalności w firmie, to powinieneś się przejmować. W domu raczej nie spotka Cię ten zaszczyt.

Jest bardzo mała szansa, że system aktywuje się na nowej płycie głównej.

 

Ok, dzięki a tak na marginesie z ciekawości dlaczego na obecnej płycie się aktywował a na nowej teraz którą mam zamiar kupić raczej się nie aktywuje ?

Bo klucz nie jest związany z numerem seryjnym CPU, tylko Mobo? Bo to największa wymiana? Bo tak najlepiej identyfikować sprzęt ze względu na skargi korporacji?

Wiem, że jak ma się system na licencji OEM i płytę wymieni się na identyczną, to system da się aktywować i nadal będzie legalny.

Niestety jak się wymieni mobo, na lepszy model,  w celu ulepszenia kompa, a nie awarii, to licencja na system straci ważność. :frowning: