Wymiana Procesora (brak reakcji komputera)

A więc tak.

 

Przed wymianami na komputerze wszystko śmigało cacy (z wyjątkiem tego ze nie dało rady grac w pewne gry)

 

Ostatnio zakupiłem płytę główną, procesor i zasilacz, które wcześniej stanowiły komplet innego komputera. Problem tkwi w tym ze jak wsadzam kartę graficzna do starej płyty głównej to wszystko działa, nowy procesor i już zaczynają się schody. do którejkolwiek z płyt głównych (starej i nowej) nie włożę nowego procesora to komputer po wciśnięciu przycisku power niby zaskakuje, wiatraki dają na fulla i tyle. Nawet do Biosa nie jestem w stanie się dostać. dzieje się tak tylko i wyłącznie z tym procesorem. na starym procesorze i starej karcie graficznej wszystko działa cacy. Myślałem ze to możne być zepsuta płyta główna lub procesor lecz gdy przełożyłem płytę główna z innego komputera działającego i wkleiłem swój ram to było to samo. Pytanie moje brzmi. Czy możne coś źle robię albo coś. Bo tak. podłączam wszystko jak trzeba (robiłem to setki razy) ale niestety nie do końca znam się na specyfikacjach sprzętu i może po prostu coś nie pasuje. Załączam stare i nowe części.

 

Stare:

Płyta główna: MSI 0A48

Karta Graficzna: NVIDIA GeForce GT 630

Ram: Kingston 2x 2GB DRAM Freq 332.9 MHz

Procesor: Intel Pentium 4 531 3.00 GHz

Zasilacz 400

 

Nowe:

Płyta główna: ASRock G31M-VS2

Procesor: Intel Core 2 quad q8200 2.33 GHz

Zasilacz: 450

 

Z góry wielkie dzięki za pomoc

MSI 0A48 nie obsługuje procesorów Core.

Podpinałeś tego pentium 4 do nowej płyty głównej? Działało? Jeśli tak, to problem jest z tym nowym procesorem i być może jest uszkodzony.

Nowy procek był tylko w nowej płycie. Bo wiem ze stara nie obsługuje 4 rdzeni. Wiem ze całość działała i procek nie był nawet wyciągany z płyty. Jak podpinałem stary procek do nowej płyty to to samo. Podkreśle ze jeśli wyjme kostki ram i odpale nowy procek i nowa płyte to mam dzwiek braku ramu wiec to nie jest raczej kwestia płyty głownej a Procek jestem na 99% pewny ze działa. Kolega wspomniał mi własnie ze moze być tak ze problem tkwi w Ramie. Ze niby ma jakies taktowanie za małe i nie wyrabia do Procka czy jakos tak

  1. sam sobie zaprzeczasz: “Wiem ze całość działała i procek nie był nawet wyciągany z płyty. Jak podpinałem stary procek do nowej płyty to to samo.” - to w końcu był ten nowy wyjmowany czy nie?

  2. zresetuj bios nowej płyty. możliwe, że wcześniej ktoś na sztywno wklepał mnożnik ram-procesor i nie chce Twoich pamięci odpalić na 667, tylko próbuje np. na 800. może też być problem z napięciami jeśli były ustalone na sztywno

 sam sobie zaprzeczasz: “Wiem ze całość działała i procek nie był nawet wyciągany z płyty. Jak podpinałem stary procek do nowej płyty to to samo.” - Chodzi mi o to ze towar gdy dostałem był nawet nie wyjmowany z płyty od nowości. A to ze nie działał spowodowało ze ja potem go wyjąłem i sprawdziłem stary. (wiem. żle to ująłem przepraszam)

 

Jak sie sztywno resetuje biosa? szczerze nigdy tego nie robiłem

Przyjrzyj się uważnie czy ten nowy procesor nie ma przypadkiem powyginanych lub wyłamanych nóżek.

Jeśli ma jakieś wygięte to możesz spróbować delikatnie cienkim nożykiem ostrożnie je naprostować, jeśli choć jedna jest wyłamana całkiem to już z tym nic nie zrobisz.

 

A co do zasilacza to polecam ten artykuł: http://www.elektroda.pl/rtvforum/topic1199271.html

Jeśli to co kupiłeś jest na czarnej liście lub kupiłeś jakiegoś No-Name to wydałeś kasę w błoto i zalecałbym jak najszybciej zakupić coś z renomowanych.

http://www.youtube.com/watch?v=HvH52bx1aC0

w instrukcji do nowej płyty poszukaj, najczęsciej jest to zwarcie na kilka sek. zworki res_bios lub wyjęcie na 1min baterii podtrzymującej pamięć bios. po resecie, wszystkie ustawienia bios powinny przełączyć się na “auto” automatycznie dopasowując parametry, mnożniki i napięcia do zamontowanych podzespołów.

Nie strasz go, ten procesor nie ma nóżek.

 

A od kiedy procesory na 775 mają nóżki, które można wygiąć??? nóżki (szpilki) są na płycie, w podstawce procesora.

 

Jak sie sztywno resetuje biosa? szczerze nigdy tego nie robiłem

 

ftp://europe.asrock.com/manual/G31M-VS2.pdf - instrukcja, szukaj “Clear CMOS”

Faktycznie, moja pomyłka.

 

Ale zalecam przyjrzenie się zasilaczowi jak napisałem wyżej.

Dobrze spróbuje. dam znac co bedzie dalej po resecie.

Jeśli wszystko sprawne, powinno działać: Zwróć uwagę na podpięcie zasilania do płyty wtyczka 20/24 pinowa + 4 pinowa do CPU.

 

Zrób tak:

  • tylko płyta, cpu, jeden moduł pamięci w I banku, zasilacz + klawiatura + mysz + monitor podpięty pod gniazdo VGA płyty - reszta odłączona

 

Teraz reset biosu baterią:

 

 

I jak podzespoły OK, powinieneś wejść do biosu.