Witam kupiłem procesor Inela socket 775. Posiadam płytę jak w opsie. Wersja Biosu, jak pokazuje Everest, to F2. Pobrałem ze strony producenta F5, gdyż PDC E2140 obsługiwany jest na tej płycie od F5. Mam zamiar też dokupić pastę termoprzewodzącą.
Moje pytania:
co zrobić najpierw? wsadzić nowy procesor i zrobić aktualizację biosu? czy na odwrót?
jak zrobić aktualizację biosu? programem od gigabyte’a atbios? Czy może zgrać bios na dyskietkę i jakoś próbować ją uruchomić jak 1 na BOOT?
czy można uszkodzić płytę poprzez aktualizacje biosu?
ile czasu zajmuje zdjęcie jednego boku obudowy i odczytanie wersji PCB, tym bardziej że wie się dokładnie czego i gdzie szukać?
a ile czasu zajmuje pobranie programu cpu-z, uruchomienie, zrobienie zrzutu, wrzucenie go na fotosik.pl? (który , jak widać, niekoniecznie musi wyświetlić revision płyty)
Na pierwszym zdjęciu model płyty, na drugim revision manuala - to zupełnie coś innego.
Szukasz w złym miejscu. Tak jak pisałem wyżej ‘rev’ jest nadrukowany na narożniku płyty głównej a ty wrzuciłeś zdjęcie mniej więcej ze środka płyty. Szukaj napisu REV: na tym narożniku, który jest po przekątnej narożnika najbliższego bankom pamięci. Druga wskazówka: rev znajduje się bezpośrednio przy złączach CD_IN i SPDIF. Dokładniej już chyba nie potrafię opisać gdzie szukać
Dla pewności wybierz opcję “update from server” program sam ściągnie z serwerów Gigabyte odpowiednią wersję biosa. Przed aktualizacją ewentualnie odkręć sprzęt i wyłącz wszystkie zbędne programy także antywirusa i zaporę. Poczekaj cierpliwie aż się bios zaktualizuje i zresetuj komputer jeżeli pojawi się odpowiedni komunikat.
Przecież pasta już jest na radiatorze więc nie musisz a właściwie nie możesz zaaplikować innej czy to na radiator czy na procesor innej pasty. Fabryczna pasta co prawda jest h… ale może być. Jeżeli masz lepszą pastę, to tą na radiatorze usuń najpierw za pomocą papierowej chusteczki później resztki usuń zwilżając chusteczkę spirytusem, który zawsze powinien być pod ręką :twisted: Musisz zrobić to dokładnie.
Nie muszę wymieniać nawet jeśli kupiłem ten procesor od kogoś? Na zdjęciu widać już używany wentylator, aczkolwiek zakupiony z allegro. Więc nie muszę go ścierać, jeżeli nie mam pasty termoprzewodzącej?
Na zdjęciu które zapodałeś wyraźnie widać że schładzacz (radiator i wentyl) nie był używany - instalowany na procesorze. Gdyby był używany to te 3 paski (pasty termoprzewodzącej) nie istniały bo były by zmiażdżone a tym samym rozprowadzone po powierzchni procesora ( żeby być szczegółowym blaszki która chroni właściwy procesor - rdzenie procesora przed ukruszeniem). Jeżeli stopa radiatora wygląda tak jak na zdjęciu, nic nie rób tylko od razy możesz zamontować chłodzenie na procesorze.
Nie ma czegoś ja wersja zadedykowana Biosu por procesor tylko po płytę. Nowy bios z reguły daje większą funkcjonalność, stabilność, rozwiązuję problemy.