Wymiana procesora (i płyty głównej)

Płyta głowna: Gigabyte GA-M61PME-S2P Rev1.0
Procesor: AMD Athlon 64 3500+
RAM: 4GB DDR2 (od GElectronics)
Karta graficzna nVidia Geforce 7600+
Chipset: nForce
Głownie chcę kupić nowy procesor, ale nie wiem jaki? Moje ogólne wymagania ze względu na posiadanie Windowsa 8.1 to 2x3GHz, czyli dwa rdzenie. Jeśli ten procesor byłby z chipsetu AMD to jaką płytę główną warto byłoby zakupić?
Muszę kupić w miarę dobry procesor, bo ostatnią symulację w FlightGear podczas lądowania wywaliło. Zauważyłem, że teraźniejszy procesor ledwo co daje radę z wieloma procesami.

Po aktualizacji BIOS możesz wrzucić nawet Phenoma 925/945/955 wszystkie w wersji 95W.

Brałbym procesor AMD Phenom II X4 955, 4 rdzenie po 3,2GHz. BIOS raczej nie wiem, jak zaaktualizować, bo obsługuje CHYBA TYLKO dyskietki. Nieszczęśliwym trafem nie mam stacji dyskietek.
Gdzie kupić, tanio i pewnie (żeby nie był lipny procesor)? Mieszkam w Suwałkach, na miejscu mam popularne markety komputerowe. Muszę tylko sprawdzić, czy istnieje jeszcze ACTiWA KOMPUTERY…

Phenom 955 zadziała na tej płycie od wersji BIOS F6. Aktualną wersje BIOS możesz ustalić np. w programie CPU-Z zakładka Mainboard. To jeden z ostatnich BIOSów pod ten model płyty, więc możesz mieć starszą wersje.
Aktualizacja BIOS oprócz dyskietki powinna być możliwa też z pendrive lub przez program @BIOS z poziomu Windowsa.
Na zakupy procesora na pewno nie wybieraj się do marketu z elektroniką, najprędzej właściwy procesor znajdziesz na allegro czy OLX, ewentualnie ofertę sprzedaży na forum. Procesor oczywiście nie będzie nowy, a przeszłość nigdy nie będzie pewna. Niemniej procesory to jedne z najmniej awaryjnych podzespołów, więc ryzyko związane z zakupem nie jest przesadnie duże. Oprócz procesora musisz pomyśleć też o lepszym chłodzeniu. Zamiast głośnego i mało wydajnego chłodzenia fabrycznego proponowałbym np. SPC Spartan Pro lub lepiej Fere 3. Pamiętaj, że Phenom 955 i 945 były w dwóch wersjach - 125 i 95W. W twoim wypadku działać będzie tylko ta druga wersja. Płyta i tak będzie mocno obciążona takim 4-jajowcem.

Prawdopodobnie wzrośnie ilość potrzebnej mocy, dlatego potrzebowałbym także obudowy i zasilacza (w obecnej obudowie nie mam możliwości wymiany zasilacza)…

Jaki zasilacz i bude masz obecnie?

W międzyczasie znalazłem dosyć wiarygodną ofertę : http://allegro.pl/phenom-ii-x4-955-3-2ghz-am3-warszawa-sklep-i6923002914.html
Wstępnie wiem, że obudowa to LG Qoltec. Zasilacz chyba wbudowany razem z obudową. Nie mam opcji go wyjmować.

Nie za te pieniądze… Te Phenomy są w absurdalnych cenach, ostatnia sensowna oferta http://allegro.pl/amd-phenom-ii-x4-920-hdx920xcj4dgi-gwar12m-i6946626819.html niestety bez chłodzenia. Dlatego znacznie korzystniej wychodzi kupić procesor z chłodzeniem i płytę np. http://allegro.pl/asus-m4a77t-phenom-ii-x2-555-phenom-ii-x4-b55-i6945182887.html Phenom X2 odblokowany do X4. Lub rozważ znacznie bardziej korzystny finansowo model Phenom X2 lub X3 albo zmianę platformy na nowszą (tutaj niezbędny byłby większy budżet).
Zasilacz z zasady jest przykręcany na 3-4śrubki z tyłu obudowy.

Mam założoną plombę gwarancyjną na puszkę z zasilaczem.
Raczej będę kupywać x4 z pierwszej oferty. Jeśli chodzi o drugą ofertę, to czy obecna karta graficzna będzie kompabitylna? 170zł za płytę główną i przerobiony procesor to trochę dziwne…
Tylko jaką kupić obudowę i zasilacz? To już trochę pod składanie komputera, ale chcę odświeżyć tego złoma z 2005/6 roku…

Do płyty, która jest w drugiej aukcji musiałbyś dokupić jeszcze pamięci RAM. Obecnie masz ddr2, a to nowszy chipset pod ddr3.
Plombą gwarancyjną raczej nie musisz się przejmować, skoro komputer dawno po gwarancji. Zasilacz nie mógłby być wystarczający tyko gdyby był to jakiś mizerny model max 300W.