Wymiana procesora, kompatybilność z moim sprzętem


(Alucard1990) #1

Zamierzam wymienić procesor i mam kilka pytań.

Moja aktualna konfiguracja:

Intel Desktop Board D865Perl, chipset Intel® 865PE Chipset

http://www.intel.com/products/motherboa ... /index.htm

Intel Celeron D 2,4 GHz/256/533

2x256 DDR Kingston 400Mhz Cl 2.5 + 512 Kingston DDR 400Mhz Cl 2.5

Seagate Barracida 7200RPM, Ultra ATA/100

Zasilacz 350W, kupiony razem z obudową Enlight En-7247

GeForce 7600GS Gigabyte, o taka:

http://www.gigabyte.pl/products/vga/spe ... 6d-rh.html

Windows XP Pro

Planuję wymienić procesor na P4 3,0 GHz/1/800

http://www.allegro.pl/item192109253_pre ... w_wa_.html

i w tym momencie przechodzę do pytań: czy nie będę miał żadnych problemów ze stabilnością systemu, zasilacz jest wystarczający na taką konfigurację?

Drugie pytanie: ze strony opisującej moją płytę główną wynika, że obsługuje ona podany przeze mnie procesor, jednak przechodząc do linku http://www.intel.com/products/processor ... /index.htm

trochę się zdezorientowałem. W lewej kolumnie, pod architekturą 90nm (którą to techniką, wg tego co pisze sprzedawca, stworzony jest procesor z allegro, do którego dawałem link) nie ma wymienionej mojej płyty głównej jako obsługującej. Tak, więc jak to w końcu z tym jest, poszedł by u mnie ten procesor czy nie? Jeżeli nie, to jaki jest najmocniejszy procek na moją płytę główną, a jeżeli tak to czy opłacałoby się może brać:

http://www.allegro.pl/item192109247_now ... w_wa_.html

zamiast tego z zegarem 3.0 GHz? Bo różnica cenowa jest dość znaczna jak na ten pułap, a nie wiem jaka jest różnica w wydajności.

Następne pytanie: w razie zakupu takiego procesora, muszę zaktualizować bios, przestawić fsb i to wszystko?

Z góry dzięki za odpowiedź.

PS. Chcę tylko odpowiedzi na zadane pytania, jak ktoś ma zamiar radzić, żebym upgrade’ował wszystkie podzespoły, niech sobie daruje, poza tym to nawet nie starczyło by mi kasy.


(Michal Kolatek) #2

Bios zaktualizuj jak teraz masz np P04, a nowsze chodzą na P06 lub 13.

Zasilacz do zmiany, przy P4 3.4 GHz raczej nie wyrobi podaj ile ma W lub A na +12V.

Najmocniejszego nie opłaca się kupować, to już lepiej zmienić płytę i porca na coś pod AMD Athlon s939 z AGP np Biostar lub Epox na nF3-250, niż trzymać w budzie procka o poborze ~120Wi grzaniu 90W TDP.

To jest proc 4EE na LGA 775, czyli drogie grzałki, takiego nawet nie włożysz do płyty.

Osobiście kupił bym coś na AMD

Płyta z tego tematu

http://forum.dobreprogramy.pl/viewtopic ... 51#1050351

+Sempron lub Athlon

proce można porównać na http://www.tomshardware.com > cpu charts


(Alucard1990) #3

To jest dokładnie mój zasilacz.

O ile zrozumiałem, to procesor z zegarem 3,4GHz byś odmawiał zakup, a co na temat tego

procka? I czy przy tym zasilacz by wyrobił? I jeszcze: oba te procki co podałem są kompatybilne z moją pł. główną tak? Bo w tym linku co go zacytowałeś to są wymienione procesory z HT Extreme i mówisz, że one by mi nie poszły ze względu na inne gniazdo, natomiast z tego co dedukuję, to te podane przeze mnie mają zwykła technologię HT, a że architekturę mają 90nm w obu technologiach to już nie ma znaczenia?

BTW. Wczoraj jeszcze miałem zamiar wymienić tylko procek, (bo chodziło mi o małą ilość klatek na sekundę w nowsze fps'y, w które to gram po sieci, a podobno między celeronem, a pentiumem jest znaczna różnica w ich ilości; a poza tym to zbieram jeszcze na konsole i to miał być tylko taki mały ubytek kasy w drodze do ps3 :stuck_out_tongue: ) natomiast dziś, gdy obejrzałem trailery The Witcher'a, jestem całkiem chętny skusić się na wymianę i płyty głównej :P, jednak jeśli byś mógł to wolałbym radę na temat płytki do Intela, bo się w overclocking nie bawię, a też gdzieś tam słyszałem, że athlony pokazują swój prawdziwy "kieł" po podkręceniu. No chyba, że jest to bzdura, to wtedy prosiłbym o sprostowanie. Poza tym mam taki trochę sentyment do intela, wszystkie kompy co miałem to z prockami tej firmy i w ogóle :stuck_out_tongue: Więc jakbyś mógł to proszę o własną propozycję oraz opinię na temat tej płyty. Jeżeli jest dosyć wydajna, to bym ją brał bez zastanowienia, bo nie musiałbym wymieniać reszty podzespołów, tj. grafiki i pamięci, a później bym mógł je upgrade'ować bez wymiany płyty. Nie jestem tylko pewien co do obsługi dysku...? Jednak najpierw prosiłbym o odpowiedź na temat procesorów HT, bo na nie na pewno będę miał kasę, a co do reszty, to nie wiem.

BTW 2. Dzięki wielkie za odpowiedź :slight_smile:


(Michal Kolatek) #4

Zasilacz słaby jak do nowszych kofingów tylko 18A na +12.

I bez o/c są dużo lepsze od p4, pentiumy dobre rozkręcają licznik z poborem jak telewizor rubin.

Szmelc, nie polecam.

Jak do gier i bez większych zmian to brał bym Sandiego 3700+ i coś pod 939.

O prockach nie powiem coś mi komp świruje, strony intela się nie otwierają.

HT w P4 w grach często nic nie daje, na egielda.com.pl jest artyków o HT. P4 EE to drogie procki ze względu na L3, coś mi się zdaje że inte sprzedał może z 10 tych proców :wink:

Nigdy nie kieruje się sentymentami, narpiew wydajność, P4 i Celerony to kiepski proce, często Semprony 3000+ są szybsze od P4 3GHz, nie wiele ale szybsze i bardziej energooszczędne.


(Alucard1990) #5

A ta płytka? Z tego co widzę ma same pochlebne opinię. A zasilacz chiefteca 400, by był wystarczający?


(Michal Kolatek) #6

Dual-Sata2 to dobra płyta, ale wątpię czy kupisz ją sklepie w cenie ~230 zł, na allegro zwykle cena to 300 zł w górę.

Pełne PCI-E i AGP nie jak inne płyty z IGP lub podobnych nie wydajniejszym od zwykłego PCI, chipset wydajny, czasami nawet lepszy od nF4.

Athlony mało pobierają, nawet pewnie i ten by starczył, jak masz zamiar zmienić psu to lepiej kup Amacroxa AX-450-PNF, cena ~150 zł, lub Amacrox 400 110 zł, Chieftec 400 ma 22A na +12, np AX400 25A, AX450 29A.


(Alucard1990) #7

Ok, dzieki wielkie za rady. Prawdopodbnie jednak kupie tylko procesor, przez co mus mi intela i zasilacz, który mi poleciłeś, bo mi kasy nie starczy, a za niecały rok jak będę miał osiemnastkę, zrobię ogólną modernizacje kompa. Jeszcze raz dzieki i pozdrawiam :slight_smile: