Wymiana procesora na 4-rdzeniowy

Siemka,

Zainwestowałem niedawno kilka groszy w komputer, na którym grałbym w mniej wymagające gry lub na niższych detalach w te bardziej wymagające.

Dlatego też wybrałem stary socket LGA 775.

Całość wygląda tak:

 

  • Płyta D3041-A1 z chipsetem G41

  • 8 GB RAM DDR3

  • Gigabyte Radeon HD 7770

  • Intel Core 2 Duo E7500 @2.93

 

Przy zakupie już myślałem na niedługiej wymianie procesora na 4-rdzeniowego - Q9400 chociażby. Tylko nie zdawałem sobie wtedy sprawy, że płyta będzie OEM’owa tj. bez możliwości podkręcania procesora. 

Stąd też moje pytanie: Czy po wymianie procesora będzie widoczna jakaś poprawa w grach, pomimo niższego taktowania? (2.39 GHz vs 2.66 GHz) lub odwrotnie? Czy takie coś się opłaca?

A może lepiej nie bawić się w to i kupić normalną płytę razem z procesorem? (w ostateczności)

 

Opłacić się opłaca 4 rdzenie vs 2 to spora różnica w wydajności i taktowanie nie ma tutaj nic do rzeczy. Płytę masz “wypasioną” ale w tą platformę wkładać kasę to raczej już dla idei. Te 135zł jakie planujesz wydać to nie majątek ale nie licz na oszałamiający wzrost wydajności gdyż platforma to już przeżytek.

To zależy w co chcesz grać.  Starsze gry wykorzystujące 2 rdzenie mogą chodzić trochę wolniej (różnica może nawet nie być odczuwalna) z racji mniejszego taktowania, ale nowsze na pewno będą lepiej działać na 4 rdzeniach.

 

Mam też praktycznie nieużywaną już płytę pod LGA 1155. Z racji tego, że tamta płyta używa DDR3 to i kości mógłbym odliczyć od wydatków.

Lepiej inwestować w takim wypadku w 1155?

Co prawda to też OEM z HP, ale procesory, które pasują na ten socket nie są aż takim przeżytkiem.

Mam tam Pentium G620 @ 2.66, a płyta to jakaś taka: http://h20564.www2.hp.com/hpsc/doc/public/display?docId=emr_na-c02742852

I jaki budżetowy procesor nadałby się najlepiej?

Wykresy wydajności dla obu procesorów:

http://cpuboss.com/cpus/Intel-Core2-Quad-Q9400-vs-Intel-Core2-Duo-E7500

 

Q9400 ma dwa razy więcej pamięci cache(6MB) a to jest bardzo ważne. Wykresy mówią same za siebie.

 

Ten Pentium G620 i tak jest szybszy niż E7500. Lepiej iść w 1155 wg mnie.

Ale czy do tej płyty HP pasuje standardowy zasilacz?

 

Jak sprawne, to uruchom tą z tym CPU i tak zostaw.

 

Dużo niewiadomych z płytami OEM - często pracują tylko z podzespołami z podanej specyfikacji?  masz je w linku podanym przez Ciebie?

 

I

 

 

 

Najmocniejszy jaki zainstalujesz to Q9650. Koszt rzędu 3 stów. 

 

 

To się nieopłaca. Za 3 stówy masz dobrego i3 do gier. 

 

 

Taniej ci wyjdzie kupić osobno.

No właśnie jest dość niestandardowo zasilana + brak chociażby 6-pinów do zasilenia karty graficznej.

Nawet dołożenie RAM innej firmy pomimo tych samych specyfikacji nie działa.

 

Chyba jestem skazany na sprzedanie tego zestawu 775 i kupienie czegoś nowszego. 

 

I tego się trzymaj :slight_smile: kup coś na s. 1150 a jak możesz wstrzymaj się jeszcze miesiąc,dwa do premiery Ryzena wtedy ceny powinny lecieć w dół.