Wymiana procesora na inny

Witam - w swoim laptopie mam procesor 2 rdzenie intel pentium P6200 ,tankowanie 2,13 GHz Czy jest coś lepszego bo chciałbym zakupić i wymienić , tylko nie wiem co kupić by pasował slocket , proszę o poradę - dziękuję.

Nie bardzo, a jeśli nawet socket ci spasuje to duża szansa na problemy z chłodzeniem i loteria czy płyta główna poprawie rozpozna nowy procesor.
Lepiej zbierać na nowy laptop.

Obsługiwane gniazda, socket: PGA988

Wymień laptopa. Nawet jeżeli procek nie jest lutowany, a niektóre chyba były, to najmocniejszy procek na to gniazdo jest złomem z dzisiejszej perspektywy. Najtańsze laptopy z Atomami są 2-3x wydajniejsze. Zresztą ten laptop ma z 12 lkat, a taki sprzęt może w dowolnej chwili się już rozlecieć.

Zwróć uwagę na parametr TDP.
Procesor o wyższym TDP niż obecnie zainstalowany może nie być skutecznie chłodzony.

Chłodzenie w laptopach często jest budowane pod konkretną linię procesorów z którymi dany model był sprzedawany. Przykładowo jeżeli laptop A występował tylko w konfiguracji z i3 i i5, a włożysz tam i7 o wyższym TDP, to sprzęt będzie nieużywalny z powodu ciągłego przegrzewania się procesora.

WITAM PONOWNIE i dziękuje za odpowiedzi - tym razem chciałbym wymienić procesor w komputerze stacjonarnym w którym mam płytę główną GA-MA78GM-S2H-AMD780G/SB700/AM2+ z procesorem AMDx4 2,4 GHz. Pytanie chciałbym wymienić procesor z chłodzeniem na Procesor AMD Phenom II X4 965 BE 4 x 3,4 GHz - CZY BĘDZIE DZIAŁAŁ ?

Jeśli chodzi o laptopa, to TDP takiego np. i5-560M jest takie samo jak P6200, więc o ile ruszy, to nie powinno być problemu z chłodzeniem. Jeśli te modele laptopa występowały z innymi procesorami, to nie powinno być problemu, tylko przed wymianą warto wrzucić najnowszy BIOS.

Jeśli chodzi o komputer stacjonarny, to powinno działać, tylko BIOS zaktualizuj. Ale prawdę powiedziawszy, szybkie to nie jest i nie spodziewaj się jakichś rewelacji, jak procesor za 20zł kupisz, to jeszcze, ale inaczej to IMHO szkoda czasu i kasy, poszukaj nowszej płyty, np. na 1150 coś z DDR3.

Wszystko zależy od ceny, po wymianie w nic nowego i tak nie zagrasz. Do biurowych rzeczy wystarczy zaś Athlon. Więc modernizacja średnio logiczna. Jeżeli masz “lagi”, to podaj resztę specyfikacji. Może masz bardzo mało RAM lub równie muzealny dysk, który potęguje uczucie powolności.