Wymiana procesora na inny

Witam - w swoim laptopie mam procesor 2 rdzenie intel pentium P6200 ,tankowanie 2,13 GHz Czy jest coś lepszego bo chciałbym zakupić i wymienić , tylko nie wiem co kupić by pasował slocket , proszę o poradę - dziękuję.

Nie bardzo, a jeśli nawet socket ci spasuje to duża szansa na problemy z chłodzeniem i loteria czy płyta główna poprawie rozpozna nowy procesor.
Lepiej zbierać na nowy laptop.

Obsługiwane gniazda, socket: PGA988

Wymień laptopa. Nawet jeżeli procek nie jest lutowany, a niektóre chyba były, to najmocniejszy procek na to gniazdo jest złomem z dzisiejszej perspektywy. Najtańsze laptopy z Atomami są 2-3x wydajniejsze. Zresztą ten laptop ma z 12 lkat, a taki sprzęt może w dowolnej chwili się już rozlecieć.

Zwróć uwagę na parametr TDP.
Procesor o wyższym TDP niż obecnie zainstalowany może nie być skutecznie chłodzony.

Chłodzenie w laptopach często jest budowane pod konkretną linię procesorów z którymi dany model był sprzedawany. Przykładowo jeżeli laptop A występował tylko w konfiguracji z i3 i i5, a włożysz tam i7 o wyższym TDP, to sprzęt będzie nieużywalny z powodu ciągłego przegrzewania się procesora.

WITAM PONOWNIE i dziękuje za odpowiedzi - tym razem chciałbym wymienić procesor w komputerze stacjonarnym w którym mam płytę główną GA-MA78GM-S2H-AMD780G/SB700/AM2+ z procesorem AMDx4 2,4 GHz. Pytanie chciałbym wymienić procesor z chłodzeniem na Procesor AMD Phenom II X4 965 BE 4 x 3,4 GHz - CZY BĘDZIE DZIAŁAŁ ?

Jeśli chodzi o laptopa, to TDP takiego np. i5-560M jest takie samo jak P6200, więc o ile ruszy, to nie powinno być problemu z chłodzeniem. Jeśli te modele laptopa występowały z innymi procesorami, to nie powinno być problemu, tylko przed wymianą warto wrzucić najnowszy BIOS.

Jeśli chodzi o komputer stacjonarny, to powinno działać, tylko BIOS zaktualizuj. Ale prawdę powiedziawszy, szybkie to nie jest i nie spodziewaj się jakichś rewelacji, jak procesor za 20zł kupisz, to jeszcze, ale inaczej to IMHO szkoda czasu i kasy, poszukaj nowszej płyty, np. na 1150 coś z DDR3.

Wszystko zależy od ceny, po wymianie w nic nowego i tak nie zagrasz. Do biurowych rzeczy wystarczy zaś Athlon. Więc modernizacja średnio logiczna. Jeżeli masz “lagi”, to podaj resztę specyfikacji. Może masz bardzo mało RAM lub równie muzealny dysk, który potęguje uczucie powolności.

witam ponownie
zakupiłem i zamontowałem procesor AMD Phenom II 965 X4 3,4Ghz Socket AM3 na płycie głównej GA-MA78GM-S2H-AMD780G/SB700/AM2+ / GA-MA78GM-S2H (Rev. 1.0) | Płyty główne - GIGABYTE / procesor pracuje ale nie osiąga 3,4GHz tylko 2,71 GHz - pytanie- czy ktoś zna przyczynę dlaczego ?

Każdy zna, przyczyna jest bład uzytkownika. :slight_smile:W tym konkretnym przypadku podmieniłeś 65/95Watowego Athlona na 125W Phenoma, z tym samym chłodzeniem, i dziwisz się, że się dusi, dusi bo gotuje się. Wrzuć jakie on temperatury ma, ale pewnie pod limitem i zrzuca zegary. :wink:

Nie masz racji bo procesor został wymieniony z nowym wodnym chłodzeniem i nie przegrzewa się , chłodzenie działa cicho i stabilnie. Wiem że zasilanie starego procesora było 95W na zakupiony potrzebuje 125 W , DOMYSLAM ŻE jedyną przyczyną może być brak WATÓW ,

Nie, źle zamontowane chłodzenie, kiepska pasta, przegrzewająca się płyta, a nawet… użytkownik, który nie zreinstalował systemu po wymianie procesora. :slight_smile: W starszych systemach bywały z tym cyrki, jeżeli masz W10, to teoretycznie powinno być OK. Z naciskiem na „powinno”.

Płyta niestabilna ze starości, albo procesor niesprawny. Dużo może być problemów.
Jak rozumiem BIOS jest najnowszy ? FSB 2000?

Wg strony producenta ten procesor „Phenom II 965 x4” jest nieobsługiwany. Nawet ostatni wydany BIOS „F12B” nie dodaje jego obsługi.

Nie wiedziałem że lapki mogą mieć „doinstalowane” przez użytkownika chłodzenie wodne… a co do TDP nowego CPU to sekcja zasilania płyty (ew. zasilacz lapka) zapewne nie wyrabia jako że był(a) stworzona na 95 a nie 125W.

Nie doszukiwałbym się tutaj przyczyny. 20W różnicy to jeszcze nie tak dużo.

Niby tak, ale sumując brak wsparcia w BIOS (jeżeli faktycznie, to klasyczny błąd i cud, że wstaje) + grzejąca się sekcja/płyta i mamy …
PS. nie 20, a 30W różnicy, czyli lekko +30% niż projektowano, więc to już duży margines…

1 polubienie

ZASILACZ MA 500W myślę że wystarczy, ale zaniosę tego dziaduszka do fachowca, myślę że cos z nim zrobi by chodziło jak potrzeba, obiecał mi że się postara, Pewnie pogrzebie cos przy BIOSS bo nie był aktualizowany. dziękuje za podpowiedzi i komentarze.

Zasilacz do laptopa ma 500W… o lol… ja mam 200W i jeszcze min. 30W zapasu w syntetycznym maks. stresie a w wymagających grach więcej bo prawie 50W… co ta za Twój lapek z 500W zasilaczem ? :smiley:

,…