Wymiana procesora na lepszy w Fujitsu ESPRIMO C5910

Witam.

Posiadam komputer Fujitsu ESPRIMO C5910 zakupiony z 3 lata temu jako poleasingowy. Mam w nim zainstalowany procesor Intel Pentium Dual Core E2140. Z tego co już wyczytałem, domyślnie ten komputer wychodził z procesorem Intel Core 2 Duo Processor E6300. Zacząłem więc szukać procesorów na podstawce LGA 775. Dowiedziałem się, że E6300 ma swojego ulepszonego brata, czyli E6320. Zacząłem sprawdzać na stronie CPU-Upgrade jakie są dobre alternatywy dla E6320: http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Core_2_Duo/E6320.html . Zainteresowały mnie właściwie cztery ostatnie procesory z tej listy, do której podałem link, tj.:

  • Core 2 Duo E6600
  • Core 2 Duo E6700
  • Core 2 Duo E6750
  • Core 2 Duo E6850

Przypuszczam, że na dwa ostatnie nie ma co liczyć, ale mimo wszystko, czy ten komputer da sobie radę z jakimiś z tych czterech procesorów?

Pozdrawiam,

Bartek Sz.

Masz tam chipset iQ963 czy inny?

Możesz sprawdzić w CPU-Z zakładka mainboard.

Tak, mam chipset iQ963 na płycie głównej Fujitsu D2364-A3.

Trudno znaleźć specyfikacje dla tego chipsetu, ale E6600 na pewno będzie działał. Możesz też zaryzykować z innym, mocniejszym modelem pod FSB 1066MHz.

Dokładnie, mam ten sam problem. Zupełnie rozpłynęła się specyfikacja do tego modelu, a jeszcze z 2 lata temu była w internecie… Właśnie rozważam tego E6700, teoretycznie ta sama szybkość magistrali, niewiele droższy jest od E6600, ale cóż, to nadal ryzyko. Według tego wymysłu CPU-Upgrade, jest mocno zgodny z wieloma płytami głównymi. Ciężki temat.


@Longhorn2009, a coś z tego by ruszyło na tym moim Fujitsu: http://www.cpu-upgrade.com/CPUs/Intel/Pentium_Dual-Core/E5200.html?

 

A co z chłodzeniem CPU?

Patrząc na prawdopodobne możliwości tego chipsetu http://www.cpu-upgrade.com/mb-Intel_(chipsets)/Q963_Express.html max to E6700 2.66GHz. Modelu E5200 nie ma na liście, jest on z resztą i tak mniej wydajny.

Chłodzenie jeśli masz BOX na pewno sobie poradzi z tym modelem. Do E7400 szły BOX’y z niskim radiatorem i alu podstawką i spokojnie sobie radziły. Co ciekawe w przypadku np. E4300 były przeznaczone wersje z miedzianą podstawką i wysokim radiatorem.

 

 

To tak, jak się dokładnie nie czyta postu, to jest stacjonarka, a ja myślałem o laptopie?

@JNJN, tak to jest stacjonarka.

@Longhorn2009, czyli mam rozumieć, że E6700 powinno pójść? Moje chłodzenie na MOBO w tym Fujitsu jakieś specjalne nie jest, właściwie to radiator odprowadzający ciepło, a obok niego dwa wentylatory szczepione w jedno. Chyba powinno dać radę, a jak nie, to będę najwyżej walczył z BOX-owym chłodzeniem.

Tak, C2D E6700 powinien zadziałać, również z obecnym chłodzeniem.

Te firmowe chłodzenia w stacjonarkach są wydajne i nie powinno być żadnego problemu z ciepłem - to komputery przystosowane do pracy ciągłej.

Zakupiłem właśnie C2D E6700. Dzięki wielkie za pomoc Panowie. Teraz tylko poczekać, wymienić i zobaczyć jak się będę spisywało w użytkowaniu jako asystent mojego dużo mocniejszego PC-ta :slight_smile: